Ester Ledecká

Ester Ledecká | foto: ČTK

Ledecká v super-G tentokrát konkurenci nezaskočila, závod nedokončila

•   11:34aktualizováno  13:53
AARE - Úřadující olympijská šampionka v super-G Ester Ledecká závod v této disciplíně ve finále Světovéh poháru nedokončila a podruhé během měsíce tak favoritky nezaskočila. Malý křišťálový glóbus za výhru v hodnocení disciplíny obhájila bronzová olympijská medailistka Tina Weiratherová, která dnes skončila šestá. Zvítězila Italka Sofia Goggiaová.

Kvůli větru byl superobří slalom zkrácen zhruba o 300 metrů, rozmary počasí si vynutily také odložení začátku závodu o 15 minut. Ledecká, která si právo startu vybojovala šokujícím triumfem na olympiádě, jela jako poslední se startovním číslem 26. Na prvním mezičase ztrácela na vedoucí Goggiaovou jen devět setin, ale pak vyjela z trati.

Trenér Tomáš Bank v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že příčinou jejího výpadku mohl být problém se zády. Bližší informace ale neměl. „Teď jenom slyším ve vysílačce, že tam byl nějaký zdravotní problém. Možná nějaký houser. To byl asi důvod, proč se nevešla do té brány, protože to bylo takové vyjetí,“ uvedl.

Tina Weiratherová slaví s malým křišťálovým glóbem za celkový triumf v hodnocení Světového poháru v super-G.

Italka Sofia Goggiaová slaví vítězství v super-G v rámci finále Světového poháru.

Úvodní pasáž trati se mu v podání Ledecké líbila. „Byl jsem spokojený s tou první zatáčkou, kde měly všechny holky problémy,“ poznamenal ke vstupu Ledecké do jejího posledního závodu v této sezoně lyžařského SP. Ve středečním sjezdu byla dvaadvacetiletá pražská rodačka jedenáctá.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko)

Superobří slalom - ženy: 1. Goggiaová (It.) 1:07,92, 2. Rebensburgová (Něm.) -0,32, 3. Vonnová (USA) -0,53, 4. Gisinová (Švýc.) -0,75, 5. Brignoneová (It.) -0,93, 6. Weiratherová (Licht.) -1,08, 7. N. Fanchiniová (It.) -1,15, 8. Veithová -1,20, 9. Schmidhoferová -1,24, 10. Venierová (všechny Rak.) -1,44, ...LEDECKÁ (ČR) nedokončila.

Konečné pořadí superobřího slalomu (po 8 závodech): 1. Weiratherová 461, 2. Gutová (Švýc.) 375, 3. Veithová 339, 4. Gisinová 313, 5. Goggiaová 311, 6. Brignoneová 296, ...47. LEDECKÁ 7.

Průběžné pořadí SP (po 37 z 39 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1673, 2. Holdenerová (Švýc.) 1088, 3. Rebensburgová 977, 4. Goggiaová 958, 5. Weiratherová 887, 6. Vlhová (SR) 864, ...61. LEDECKÁ 101, 114. CAPOVÁ 12, 118. PAULÁTHOVÁ 8, 119. DUBOVSKÁ (všechny ČR) 7.

Muži: 1. Kriechmayr (Rak.) 49,43, 2. Innerhofer (It.) -0,04, 3. Svindal (Nor.) a Dressen (Něm.) oba -0,08, 5. Reichelt (Rak.) -0,15, 6. Jansrud (Nor.) -0,19, 7. Caviezel (Švýc.) -0,23, 8. Ferstl (Něm.) -0,37, 9. Walder -0,42, 10. Hirscher (oba Rak.) -0,43.

Konečné pořadí superobřího slalomu (po 6 závodech): 1. Jansrud 400, 2. Kriechmayr 320, 3. Svindal 274, 4. Reichelt 267, 5. Franz (Rak.) 226, 6. Ferstl 195.

Průběžné pořadí SP (po 35 z 37 závodů): 1. Hirscher 1520, 2. Kristoffersen (Nor.) 1205, 3. Svindal 886, 4. Jansrud 884, 5. Feuz (Švýc.) 856, 6. Pinturault (Fr.) 707, ...158. BERNDT (ČR) 1.

Goggiaová zvítězila o 32 setin sekundy před Němkou Viktorií Rebensburgovou. Třetí skončila Američanka Lindsey Vonnová. Vedoucí žena disciplíny Weiratherová na vítěznou Italku ztratila více než sekundu a k pódiu měla tentokrát daleko.

„Chtěla jsem jet na vítězství. Na startu ale nebyla televize a mohla jsem se dívat jen na mobilu. Z toho jsem se dozvěděla, že hodně závodnic mělo problémy. Všimla jsem si, že jsem jela trochu se zataženou ruční brzdou, ale nechtěla jsem riskovat výpadek,“ řekla Weiratherová, která měla startovní číslo sedm.

Její jediná konkurentka v boji o malý glóbus Lara Gutová ze Švýcarska vyjela jako jedenáctá a mohla zaútočit. Jenže krátce po startu upadla a nebodovala. Osmadvacetiletá Weiratherová tak zopakovala loňský triumf v této disciplíně. „Sportovně je pro mě glóbus výš než olympijská medaile, protože se tam počítá celá sezona,“ poznamenala.

Rakušan Kriechmayr vyhrál v Aare po sjezdu i super-G

Rakušan Vincent Kriechmayr vyhrál ve finále Světového poháru v Aare po sjezdu i poslední superobří slalom sezony. Nor Kjetil Jansrud, jenž měl už před závodem jistý malý křišťálový glóbus za tuto disciplínu, dnes obsadil na zkrácené trati o šesté místo.

Kriechmayr oslavil v závěru sezony v dalším těsném závodu třetí letošní vítězství. Šestadvacetiletý Rakušan, jenž se o středeční výhru ve sjezdu dělil s krajanem Matthiasem Mayerem, porazil dnes druhého Itala Christofa Innerhofera o čtyři setiny.

O třetí místo se s odstupem osmi setin podělili Nor Aksel Lund Svindal a Němec Thomas Dressen. Jansrud ztratil na šesté příčce 19 setin.

Na trať se vydal i už jistý celkový vítěz Světového poháru Marcel Hirscher. Rakušan, jenž se specializuje na točivé disciplíny, zvládl trať solidně a obsadil desáté místo. Za vítězem zaostal o 43 setin.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz