Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární Armstrong hodlá zasáhnout svět

Sport

  15:07
PRAHA - Muž, který zázračně porazil rakovinu. Velký šéf. Prostořeký Texasan. Jeden z nejvýraznějších a nejvlivnějších sportovců současnosti. Ale hlavně: vítěz rekordních sedmi Tour de France, největšího a nejprestižnějšího cyklistického závodu na světě. Lance Armstrong.

Španěl Contador (vlevo) a Lance Armstrong budou závodit bok po boku v Astaně. foto: AFP

Už za necelé čtyři měsíce se jeho jméno opět objeví v profesionálním pelotonu. Po třech a půl letech. "Vracím se a nechci získávat druhá místa," prohlásil sedmatřicetiletý Armstrong, když včera comeback desetiletí oficiálně potvrdil.

Cyklistice dal sbohem v létě roku 2005 poté, co posedmé v řadě vyhrál Tour. "Chci odcházet jako Michael Jordan v roce 1998, kdy vítězným košem rozhodl finále," vykládal tehdy Armstrong.

"Ne jako Jordan v roce 2003, kdy se vytrácel jako úsměv." Nyní chystá nejistý návrat sám Armstrong, poprvé se objeví v lednu na australském etapovém závodě Tour Down Under. "Lance začne závodit na našem závodě," zářil včera Mike Rann, premiér státu Jižní Austrálie.

Na start se Armstrong postaví v dresu stáje Astana, za niž závodí nejlepší cyklista současnosti Alberto Contador. Tým, který sídlí v Lucembursku, který vede Armstrongův dlouholetý přítel Johan Bruyneel a který financují kazašské státní firmy, ale kvůli dopingovému škraloupu z loňského roku nepozvali organizátoři na Tour de France. To se má nyní změnit. "Armstrong se stane hrdinou Kazachstánu," řekl viceprezident kazašského cyklistického svazu Nikolaj Proskurin. "Nevím, jestli vyhraji Tour," řekl Armstrong, jenž před deseti lety překonal rakovinu, přestože neměl ani padesátiprocentní naději na přežití, a pak se vrátil úspěšně k cyklistice, chce prý hlavně povýšit rakovinu na globální téma.

"To, že budu jezdit na kole po celém světě, je ta nejlepší cesta, jak toho dosáhnout," vysvětlil Armstrong. "Tahle kampaň má rozšířit povědomí o nemoci a snad zachránit i nějaké životy," prohlásil muž, jehož příklad dává naději tisícům nemocných po celém světě.

Jenže cílevědomý a soutěživý Armstrong se nevrací proto, aby dojížděl v hloubi cyklistického balíku. Chce se pokusit poosmé vyhrát Tour de France.

"Upřímně, nevím, jestli se mi to může podařit. Bude mi skoro osmatřicet a vstávám pomaleji než dříve. Na kole se ale cítím výborně..." usmál se charizmatický cyklista. "Určitě se budu snažit být připravený co nejlépe," říká chlapík, který během kariéry odrážel řadu obvinění z dopingu.

Největším soupeřem mu bude paradoxně jeho nový stájový kolega Contador, jenž během dvou let vyhrál Tour, Giro i Vueltu. "Je teď nejlepší na světě, o tom není pochyb. To musím respektovat. Nevím, jestli bych se s ním nyní mohl měřit," řekl Armstrong,

"Nemohu garantovat, že znovu vyhraji Tour, ale mohu garantovat, že mé poselství zasáhne svět."

LANCE ARMSTRONG:
Narodil se 18. září 1971 v americkém Planu v Texasu. V roce 1996 mu lékaři diagnostikovali rakovinu varlat s rozsáhlými metastázami do plic. Po úspěšné léčbě se Armstrong do pelotonu vrátil a v letech 1999-2005 triumfoval sedmkrát po sobě v nejprestižnějším cyklistickém závodě světa Tour de France. Překonal tak rekord Miguela Induraina, kterému se podařilo zvítězit pětkrát v řadě. Za své sportovní úspěchy dostal mnoho mezinárodních ocenění. V roce 2005 se po Tour de France rozhodl ukončit kariéru.

Velké návraty:
MICHAEL JORDAN: Jeden z nejlepších basketbalistů všech dob skončil v roce 1993. O dva roky později se však pod koše vrátil a Chicagu pomohl k dalším třem titulům v NBA. V roce 1998 skončil podruhé, ani tentokrát však ne definitivně. V roce 2001 se stal spolumajitelem týmu Washington Wizards, za který nastoupil i jako hráč.
DOMINIK HAŠEK: Hokejový brankář oznámil konec v roce 2002 po zisku Stanley Cupu s Detroitem. O rok později se ale do NHL vrátil. Letos zakončil kariéru ziskem druhého Stanley Cupu, tentokrát jako náhradní gólman.
MARIO LEMIEUX: Legendární útočník uzavřel kariéru v NHL v roce 1997 kvůli zdravotním problémům, jež ho provázely po celou kariéru. V prosinci 2000 se ale Lemieux úspěšně vrátil. V únoru 2006 pak skončil definitivně.
MARTINA NAVRÁTILOVÁ: Bývalá světová tenisPPová jednička odešla z kurtů v roce 1994. O šest let později se jako čtyřiačtyřicetiletá vrátila. V roce 2006 uzavřela kariéru titulem na US Open ve smíšené čtyřhře.