Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legendární kanonýr Nový: Dříve by to neměl jednodušší

Sport

  7:27
PRAHA - Stačilo mu pouhých čtyřiačtyřicet zápasů, aby s 59 góly a 30 asistencemi stanovil rekord snů. Hokejový internacionál Milan Nový (58) ho drží už 33 let. Přesto dnes s úsměvem praví: "Jsem rád, že se doma konečně našel hráč, který mě může překonat. Vždyť rekordy jsou přece od toho, aby se lámaly, ne?"

Roman Červenka. foto: ČTK

Myslíte, že vám Roman Červenka může rekord vzít?
Proč by ne... Když mu před sezonou odešel z útoku Jarda Bednář, říkal jsem si, co to s ním udělá. A vidíte, on těch gólů sype ještě víc! Je strašně šikovný.

V čem nejvíce?
Snad ve všem. Výtečný bruslař, technik, silný na puku. Ale víte, co se mi fakt líbí? Že i když mu to nestřílí, připraví gól svým spoluhráčům. To se strašně cení.

Co může Červenku zastavit v překonání Richarda Krále?
Na to, aby ho skolila únava, je ještě mladý. Takže jedině zranění. Ale tihle hráči jsou zase odolnější. Pamatuju si sebe: v době své slávy jsem za osm sezon vynechal jediný zápas. Jediný!

Vybavíte si váš rok slávy?
To léto jsme strašně moc trénovali. Ale hlavním důvodem úspěchu bylo zdraví. Já neměl žádné zlomeniny nebo přetržené vazy. Proto jsem střílel góly v lize, na Kanadském poháru, na olympiádě i na světovém šampionátu...

A střílel byste je i v současném hokeji?
Ano, i když nevím kolik. Ten dar musíte mít od boha. I dneska, když hraju se starou gardou, sotva jezdím, jenže gól dám. Pak slyším, jaké mám štěstí. Štěstí? To bych musel mít od osmi let.

Dobře – kolik bodů by tedy mohl Roman Červenka dosáhnout ve vaší době?
Těžko říct, ale nemyslete si, že by to měl nějak lehčí. Ano, tempo je vyšší a brankáři dnes mají velkou výstroj. Ale v naší době hrávali ligu nejlepší hráči, protože nebyl takový pohyb v cizině.

Chcete říct, že byla za vašich časů úroveň soutěže vyšší?
Byla. Není náhoda, že Kladno vyhrálo Pohár mistrů a dokázalo porazit New York Rangers nebo Toronto Maple Leafs.