12. dubna 2010 9:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Legendární tenisový vládce Ivan Lendl se vrátil, exhibice začal porážkou

Ivan Lendl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Lendl. | foto: ČTK

ATLANTIC CITY Šestnáct let trvalo, než se bývalý nejlepší tenista světa Ivan Lendl vrátil na kurty. V exhibici na jeden set v Atlantic City prohrál padesátiletý rodák z Ostravy s o čtyři roky mladším Švédem Matsem Wilanderem 3:6.

Tenista Ivan Lendl svůj první zápas po 16 letech prohrál. V exhibici Caesars Tennis Classic porazil v Atlantic City bývalého prvního hráče světa Švéd Mats Wilander 6:3. Zápas sledovalo přes sedm tisíc diváků a padesátiletý Lendl vypadal skoro stejně, jako když kdysi vládl tenisovému světu. Jen jeho hra už neměla pochopitelně takový říz a kupil příliš mnoho nevynucených chyb. 

Zábava i frustrace
"Bylo zábavné zase hrát, ale bylo to i trochu frustrující. Měl jsem jasnou představu o svých úderech, ale nedokázal jsem míče dobře trefovat," řekl Lendl. "Byl jsem pro něj dost těžký protivník na první zápas," popichoval Wilander poraženého. Lendl kontroval slovy: "Příště budu lepší."

Mats Wilander.

Lendl, vítěz 94 turnajů dvouhry a osmi grandslamových turnajů ve dvouhře, pobýval v čele světového žebříčku v letech 1983–1989 dohromady 270 týdnů. Z tenisové scény ale musel ostravský rodák, který má od roku 1992 americké občanství, zmizet nedobrovolně v roce 1994 kvůli chronickým bolestem zad. K tenisu se pak vrátil loni.

"Srdce mi říkalo, že to moc nepůjde, ale mysl měla opačný názor a většinou to tak bylo," konstatoval Lendl. Už před utkáním tvrdil, že diváci mohou čekat dlouhé výměny. "Naše hra se nezměnila, takže nebude k vidění tenis ve stylu servis a volej. Já se rozhodně budu snažit o co nejvíce forhendů," připomněl svůj nejsilnější úder. "Když mě Mats porazí, tak si to zaslouží. Zadarmo se ale nedám."

Mats Wilander a Ivan Lendl.

Po první výměně: Už seš unavenej...?
S Wilanderem nakonec hráli vážně, ale zároveň se také bavili. Po první dlouhé výměně se Lendl s úsměvem obrátil na mladšího soupeře a zavolal: "Už seš unavenej?" Lendl vyhrál první game, ale pak ztratil dvakrát servis. Při mečbolu skončil jeho forhendový volej v síti. "Bylo skvělé hrát před fanoušky, jen bych chtěl dát více lepších míčů," řekl Lendl.

"Tenis si užívám a vždycky jsem si užíval, ale abych byl upřímný, tak občas si hru vychutnám více, když hraju doma na svém kurtu," dodal. Osminásobný grandslamový vítěz Lendl neplánuje hrát veteránský okruh, ale možná se objeví na dalších exhibicích. Jedna je v jednání pro Českou republiku a mohla by se uskutečnit letos na podzim.

V dalších exhibičních zápasech porazil Rus Marat Safin další někdejší hvězdu Petea Samprase 6:4. Andy Roddick si se Samprasem poradil stejným poměrem a pak přehrál Safina 6:4.

ČTK, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz