27. srpna 2010 11:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Legendární žokej Váňa nekončí, zítra pojede kvalifikaci Velké pardubické

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Velká Pardubická vítěz Váňa Josef | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká Pardubická vítěz Váňa Josef | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Josef Váňa nastoupí v sobotu do třetí kvalifikace na jubilejní 120. ročník Velké pardubické. Sedmapadesátiletý žokej, který loni slavný dostih vyhrál už pošesté, pojede v sedle osmiletého ryzáka Welldancera. Dostihový víkend láká i na neděli do ve Velké Chuchle, kde se jede Saint Leger.

Třetí ze čtyř kvalifikací se jmenuje Velká cena Skanska, a.s. a ke splnění kvalifikace musí Váňa dostih bez pádu platně dokončit. "Už jsem skoro připravenej," řekl Váňa deníku Sport s tím, že pokud ho něco rozbolí, tak nemusí nastoupit. A stejné to je s jeho účastí ve Velké pardubické, která se uskuteční 10. října. "Pokud nebudu zdráv, tak nepojedu, nic se nestane,"konstatoval Váňa.

Čtěte také

Váňa bude letos v sedle teprve podruhé. V červnu s Welldancerem v Pardubicích doběhl třetí. "Bylo to rychlé a Welldancer ukázal, že je dobrým koněm, teď musíme zvládnout kvalifikaci," prohlásil Váňa po dostihu na 4500 metrů.

Závěr loňské Velké pardubické, kterou překvapivě Váňa v sedle Tiumena ovládl:

Kvalifikaci poběží rovněž bělka Sixteen, dvojnásobná vítězka Velké Pardubické, která bude mít v sedle žokeje Josefa Bartoše. "Sixteen se ukazuje ve skvělé formě stejně jako touto dobou v minulých letech," řekl Bartoš paddock-revue.cz.

Praha se těší na nedělní 65. ročník Tattersalls St. Legeru na 2800 metrů, poslední klasický rovinový dostih sezony. V chuchelském Auto Hase Parku se začne od 14:00, ale St. Leger se netradičně uskuteční až jako poslední dostih v 17:35.

Třetí klasický dostih v sezoně se pokusí získat slovenská trenérka Zuzana Kubovičová. Její Innovator triumfoval ve Velkou jarní ceně a Shamal Sally vyhrála v Mostu Oaks. Do St. Leger posílá dva koně - Bribona a Endless Storma. "Chceme útočit na umístění, to by mělo být v silách obou koní," řekla Kubovičová.

Na startu bude chybět vítěz Českého derby Talgada, který má zdravotní problémy. "Prochází terapií léčení kloubů," prozradil řekl trenér Filip Neuberg. Startovní listina čítá devět jmen. Šanci uspět by měli mít i druhý z Českého derby Ulan, největší favorit podle sázkových kurzů. Šance by měl mít i Taro, Makléř v sedle s žokejem Václavem Janáčkem, Green Weding a teoreticky rovněž Gejzír.

ČTK
  • 0Diskuse

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.