Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lenka je borec, říká o přemožitelce La Manche hrdý otec a trenér Štěrba

Lenka Štěrbová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Štěrbová. | foto: Michal Štěrba.

PRAHA Legendární Kanál La Manche, věčnou výzvu plavců, dnes pokořila teprve šestnáctiletá Lenka Štěrbová. Studentka gymnázia v Pardubicích se necelou hodinu po poledni SELČ stala nejmladším Čechem, kterému se to podařilo - dosud jím byl osmnáctiletý Filip Pytel, jenž zdolal Kanál v roce 2007. "Je to fantazie, ale ještě jsem si nestačil srovnat všechny dojmy a souvislosti," sděloval v telefonickém rozhovoru pro Lidové noviny otec a trenér plavkyně Michal Štěrba.

Doprovodné plavidlo lodivoda Rega Brickella je v tu chvíli převáželo zpět od francouzských břehů do Doveru a plavkyně, která se na Kanálu stala čtvrtým nejrychlejším Čechem, trávila cestu v kajutě. "Na lodi se jí v těch vlnách udělalo špatně, má mořskou nemoc," dodal Štěrba.

Při úspěšných pokusech o zdolání Kanálu jste v minulosti doprovázel devět plavců a osm z nich to dokázalo - je tenhle něčím výjimečný?
To bych řekl, a není to proto, že Lenka je moje dcera. Nikdy by mě nenapadlo, že se i při této síle mořských proudů dá trasa uplavat za 9:22 hodiny. To je při daných podmínkách, kdy plavbu navíc kompliklovaly dvoumetrové vlny, až neuvěřitelné. Také lodivod říkal, že Lenka podala fantastický výkon a v budoucnu by mohla útočit na světový rekord.

Co bylo na plavbě nejhorší?
Když pominu čekání na příznivou předpověď počasí, kdy vás ovládá nervozita, ale nesmíte ji dát najevo, tak těžké chvilky přišly asi čtyři kilometry před francouzským břehem. Boční proud měl sílu 4,5 uzlu, což je přibližně 8 kilometrů za hodinu, a takovou rychlost nedokáže vyvinout ani kralulař při olympijském finále stovky.

Jak Lenka proud překonala?
De facto jej nepřekonala. Chvíli čekala, proud ji vláčel podél břehu a potom ochabl. Druhá těžká chvilka přišla asi 800 metrů od břehu, kde byl znovu velmi silný proud. Lodivod v tu chvíli křičel, že musí ještě přidat, nebo mineme cílový mys Cap Griz-Nez a bude to znamenat nejméně další hodinu plavby. A Lenka sebrala všechny síly a zvládla to.

Takže nastala chvíle radosti?
Ještě ne, závěr byl hodně dramatický. Lenka se blížila k útesům, začala ovšem bouřka a příbojové vlny byly obrovské, takže hrozilo nebezpečí zranění. Rozhodčí v tu chvíli řekl, že Lenka nemusí vylézt na břeh, jak zní pravidlo, ale za takových podmínek jí stačí pouhý dotek útesu rukou. Křičel jsem na ni, jenže kvůli příboji jsme nemohli s lodí blíž k útesům, ona to v tom hluku neslyšela a podařilo se jí vylézt. Prostě je borec...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...