Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cítím nervozitu, ale současně se těším, vyhlíží König slavnou Tour

Tour de France

  12:53
LEEDS (Od našeho zpravodaje) - Jako první vjel na pódium v Leeds Areně, kde Tour de France představovala svých 198 gladiátorů, a za sebou přivedl celou sestavu týmu NetApp. Natěšenou, nervózní, plnou očekávání před svou premiérou v nejslavnějším cyklistickém závodě planety. "Je to pro nás speciální moment, zvlášť když druhý sponzor našeho týmu pochází ze Skotska," povídal Leopold König. Nakonec se ho ptali: Loni jste byl devátý na Vueltě, vyhrál tam etapu. Co budete za úspěch považovat tady? "Just do it again," usmál se König. "Prostě to zopakovat."

Český cyklista Leopold König foto: ČTK

To byl silný závazek na závěr. Deset tisíc lidí to slyšelo přímo v aréně, další možná miliony v televizi.
Tam šlo hlavně o show pro diváky, ale jasně, slíbil jsem to. Kdyby se mi to povedlo, bylo by to nádherné.

Na Británii máte dobré vzpomínky a víte, jak tu vítězit, že?
V závodě Kolem Británie jsem vyhrál etapu a bylo to v roce, kdy Wiggins jako první Brit ovládl Tour de France. Nadšení lidí bylo fantastické. Jenže teď to bude úplně jiný závod. I když i před těma dvěma lety jela taky spousta dobrých lidí, tak Tour je jiná - bude se závodit jinak, bude to rychlejší. Ale dodává mi to trošku sebedůvěry, že jsem na podobných silnicích už jednou vyhrál.

V Leedsu propuklo šílenství

Hotel Queens v centru Leedsu umístil na své balkony žlutá kola pro lídra. Kavárna opodál si na výlohu napsala: pro cyklisty se snídaně podávají už od 6 hodin. Tady začíná cyklistika, píše se na transparentu nad silnicí. Nejúžasnější závod v nejúžasnějším kraji, říká hrdě jiný nápis.

Jaké byly první doteky Tour?
Je to vážně něco jiného, kolem je mnohem větší bublina, která se vůbec nedá srovnat s jakýmkoliv jiným závodem. Byli jsme si třeba projet druhou etapu a přestože závod ještě ani nezačal, tak atmosféra byla všude cítit, na každém kroku. Neuvěřitelné a moc hezké. Lidi fandí, nebo zařvou: Good luck.

Co to s vámi dělá?
Cítím nadšení, nervozitu a současně se těším.

Co si cyklista říká na startu třítýdenní bolesti?
Cyklista musí hlavně přemýšlet den po dni, není to tak, že by už teď dumal nad Pyrenejemi, Alpami, jaká bude časovka.

První etapu si pro sebe rezervují spurteři, ale co ta druhá? Ta už se bereza vrchařskou.
Těžko říct, jestli bych už tam mohl něco předvést. Ty kopce mi úplně nesedí, všechny jsou krátké, tím pádem to není úplně pro mě.

Plno cyklistů vyjádřilo své obavy kolem prvních tří dnů v Británii. Jsou opravdu plné nástrah?
Nebezpečné jsou z toho důvodu, že se tam pojede po úzkých silnicích, speciálně druhá etapa bude těžká, protože je to nahoru dolů. Navíc první dny bývají hektické. Myslím si, že je to jeden z nejtěžších startů do Tour posledních let a o to větší pozornost a koncentraci musíme mít.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat