10. prosince 2015 12:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

König o uprchlické krizi: Do lidí se pumpují lži, vytváří se tu atmosféra strachu

Český cyklista Leopold König v dresu stáje Sky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cyklista Leopold König v dresu stáje Sky. | foto: Tým Sky

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ Mezi tréninkem v Nice a kempem na Mallorce si odskočil domů, do Moravské Třebové, kde si zařizuje také vlastní bydlení. „Chtěl bych zůstat i do budoucna v Moravské Třebové. Je to má srdeční záležitost,“ říká cyklista Leopold König. Má za sebou první rok v nejbohatší stáji světa, v týmu Sky. „Ten rok mě překvapil spoustou věcí – pozitivních i takových, které jsem nečekal,“ vypráví nad šálkem čaje.

Co jste nečekal?
Že se Sky stává mnohem konzervativnější stájí, než se o ní říká. Tým má sice takřka neomezené možnosti, ale přesto je vedení velmi opatrné, kam své finance a čas vloží. Dostávají spoustu nabídek na nové technologie, ale jsou skeptičtí ke každé nové metodě. Nepoužijí ji dřív, než ji důkladně prozkoumají.

Dotýká se to i vás?
Třeba při aerotestování. Jednu metodu, ke které byli nedůvěřiví, jsem si musel složitě prosazovat. Ale asi je dobře, že nejsou naivně otevření všemu novému.

Co vás naopak překvapilo pozitivně?
Lidé z týmu. Navenek vznikla kolem Sky jakási velkolepá aura stáje nacházející se kdesi mimo dosah, v oblacích. Přitom ten mančaft je neuvěřitelně rodinný.

Kdy vám s ním bylo nejlépe?
Na Giru. To bylo hodně uvolněné.

Přestože jste tam byl lídrem?
Ano. Je to paradox, co? Naopak na Tour jsem si v roli pomocníka prošel s týmem mnohem větším stresem, vnitřním i vnějším.

To jste také určitě nečekal, že na tým Sky budou tisíce fanoušků během Tour pískat, protože neuvěří suverenitě vašeho lídra Chrise Frooma.
Nečekal. Teprve když jsem zastavil na trati u diváků a zeptal se jich, proč na nás bučí, tak jsem pochopil, že je to jakési davové šílenství. Ti lidé se stali stádem, které si našlo svoji oběť. Přirovnal bych to k současné uprchlické krizi, při které takřka všichni, kteří se postaví proti uprchlíkům, jsou u masy za hrdiny. Vytváří se tu uměle atmosféra strachu a nenávisti.

Myslíte v Česku? S takovým názorem tu u řady lidí narazíte.
Já vím. Ale chci šířit pravdu. A tady se do lidí pumpují lži.

Jaké například?
Lidé jsou tu masírováni některými médii, zaměřenými jen na to, aby vydělávala. Teď je módní vlna strachu a xenofobie, tak se na ní i tato média vezou. A lidé to sdílejí, stejně jako sdílejí nenávistné příspěvky na sociálních sítích. Člověk je totiž v podstatě od přírody líný tvor, který radši bude žít v nevědomosti, než aby si zjistil relevantní informace. Mně naštěstí rozšířily obzory cesty s cyklistikou. A také má přítelkyně studující teritoriální studia mi otevřela oči.

Chcete tedy hovořit na podporu uprchlíků?
Samozřejmě, že i já jsem proti ekonomické migraci. Ale musíme si dát ruku na srdce a říci si, že jsou tu miliony lidí, kteří sem přicházejí opravdu ze strachu o život.

Co byste se vzniklou situací provedl, kdybyste mohl?
Vzkázal bych lidem v Česku, aby byli velmi opatrní, protože jsou tu skupiny lidí a politiků, kteří nevědomosti a lidského neštěstí i utrpení využívají k vlastním cílům. Obracejí masy a národy proti uprchlíkům. Přitom ti nemají v podstatě nic a všechno prodali, jen aby se dostali do bezpečí. Jsou v zoufalé situaci a tady s nimi zacházejí hrozně.

Tady je jeho místo. Leopold König (vpravo) se stará o tempo lídrovi celkového...
Nairo Quintana, Nicolas Roche (uprostřed) a Leopold König se snaží dohnat...

A pokud odpůrci uprchlíků namítnou, že s migrační vlnou sem proudí i radikální islamisté?
Ti by se sem dostali tak jako tak. Tenhle argument politiků neberu.

Jak jste vnímal útoky v Paříži?
To je terorismus. Ten byl, je a bohužel i bude. Ale čemu by pomohlo, kdybychom v Česku uzavřeli hranice a žili si tady spokojený život? To v dnešním propojeném světě nejde. Řadě teroristických útoků se už povedlo zabránit. Ale určité procento útočníků je bohužel nekontrolovatelné.

O tom, že by lidé měli změnit své chování, promluvil veřejně rovněž mistr světa Peter Sagan. Domníváte se, že by se populární sportovci měli takto vyjadřovat?
Ano. Setkal jsem se i s názory typu: Drž hubu a jezdi na kole. To jsou ale slova lidí, které pohltila xenofobie. Herci se moc nevyjadřují, bojí se o práci. Politici se vyjadřují populisticky, podnikatelé jsou opatrní. Já se mohu vyjádřit, jak chci. Nikdo mě neovlivňuje.

Sky je týmem mnoha národů. Rozebíráte s kolegy i uprchlíky?
Samozřejmě. Překvapilo mě, že Francie nebo Anglie jsou v této otázce mnohem vzdělanější. Ale těší mě, že existují i v Česku stále lidé, kteří vše chtějí řešit racionálně. To bylo vidět 17. listopadu, kdy studenti a edukovaní lidé, kteří o problematice mají přehled, stáli na jedné straně a na druhé pak ta zpracovaná masa. Ale opakuji, že to není otázka hlouposti té masy, ale její malé informovanosti. Nejjednodušší je říci si: My tady v Česku nikoho nechceme. Ale takhle fungovat a navíc tu vytvářet xenofobní a rasistické prostředí nemůžeme.

Když hovoříte o těchto otázkách, připadají vám pak problémy ve sportu a v cyklistice...
... proti tomu malicherné? Jistě. Sport by se měl dělat pro radost lidem a měl by dětem vštípit vlastnosti, které jim žádná škola nedá.

Vraťme se nyní k vaší cyklistické sezoně. Vždy jste tvrdil, že rok hodnotíte podle toho, jak se vám zadaří na nejvýznamnější akci. Skončil jste šestý na Giru. Byl to tedy povedený rok?
Velice povedený. Zvlášť, když si uvědomím, že jsem v přípravě dělal i chyby. Až je odstraním, mohu být o úroveň výš. Letos jsem měl dva cíle: zlepšit své umístění na závodech Grand Tour a vyhrát Tour s Froomem. Oba se mi povedlo splnit, což mi dodává energii.

Těmi chybami myslíte, jak jste se v úvodu sezony přetrénoval?
Udělal jsem životní přestup, byl jsem přemotivovaný a na Mallorce se mi povedl nejlepší vstup do sezony, jaký jsem kdy měl. Což byl i kámen úrazu. Myslel jsem si pak, že jsem nesmrtelný a že čím víc do toho budu bušit, tím lepší budu. Jenže tak to nefunguje. Možná před 10 lety a s dopingem to šlo, ale dnes musíte dávat velký pozor na regeneraci. Já ho nedával. Teď už jsem se uklidnil a beru i přípravu volněji.

Doping se z cyklistiky vytrácí?
Rozhodně. Stejně jako ve všech životních odvětvích jsou i tady lidé, kteří podvádějí. Ale podobný skandál, jaký letos řeší atleti, už cyklistice nehrozí. Tím už si prošla. Mantinely má nyní nastavené tak tvrdě a boj proti dopingu je natolik sofistikovaný, že si dovolí podvádět jen naprosté minimum jezdců.

Tým Sky angažoval pro příští sezonu coby lídra na Giro Španěla Landu, letos celkově třetího. Nečekal jste, že vám šéfové týmu projeví směrem k závodům Grand Tour více důvěry?
Ne. Udělali to nejlepší, co mohli. Vzali jezdce, který má předpoklad Giro vyhrát. Dokud já nebudu na bedně nebo stabilně v Top 5, pořád budou existovat lidi, kteří mají větší potenciál na vítězství. Na Grand Tour se neustále zlepšuju, což týmu asi ukazuje, že nejsem špatný. Ale zároveň je stále přede mnou spousta práce. Také proto jsem se na podzim nechal otestovat u pana doktora Dostála v Institutu sportovní medicíny. Abych ještě víc pochopil, kde mám limity.

A našel jste je? Jaké?
Domluvili jsme se, že o tom nebudeme hovořit. Jsou tam. Víc ve fyzičnu než v psychičnu. Tím, že jsem byl čtyři roky v NetAppu lídrem, nemám s rolí lídra problém, i když jsem povahou spíš introvert. Přesto bych chtěl udělat i v tomto směru pár věcí jinak. Neměl bych tolik podléhat emocím a zachovávat si nadhled. Také si chci cyklistiku víc užívat – a znovu začít vyhrávat. Abych nebyl jen jezdcem Top 10, ale abych byl v hlavě připravený využít příležitostí, které přijdou.

Dá vám tým Sky ty příležitosti?
Při setkání v Londýně jsme rozebírali, jak to udělat, aby tým uspokojil touhy všech svých závodníků namotivovaných na vítězství. Těch je ve Sky nyní asi tak deset. A každý by měl dostat aspoň jednu šanci. Bude to takhle i lepší, když si pozice lídrů během sezony rozdělíme.

Kdy budete znát program na sezonu?
Snad před Vánocemi.

Věříte, že v něm bude Giro?
Rád bych.

Mikel Landa jako hlavní lídr a vy s ním coby jeho záloha?
To by asi bylo ideální.

Na Giru budou tři časovky. Landa je loni až tak dobré neměl.
A já mám pořád motivaci, abych se v celkovém pořadí zlepšoval.

Takže do první pětky?
Ano. A možná i líp.

Kombinaci Giro–Tour jste letos označil za mimořádně vyčerpávající. Ta vás už znovu neláká?
Radši bych jel Giro–Vuelta nebo možná i Tour-Vuelta. Během měsíce od Gira do Tour nestihnete zregenerovat. Máte pak formu třeba na pět dní, ale ne na tři týdny.

Dvouletá smlouva ve Sky vám za rok skončí. Prodloužíte?
To je otázka. Nemám důvod opouštět tým, ale také jsem pořád mladý na to, abych byl do konce kariéry jen pomocníkem. Pokud ve Sky příležitosti nedostanu, mám stále šanci dělat lídra v jiných týmech. Pak bude na velkém zvážení, jak naložím se zbytkem kariéry.