Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé čekali na štafetu, omdlévali v davu

Sport

  13:34
LIBEREC - Před štafetovým závodem mužů na mistrovství světa lyžařů v Liberci dnes vznikla před areálem ve Vesci obrovská tlačenice. Tisíce lidí se nemohly dostat úzkými vchody do areálu. Někteří v davu omdlévali a bylo nutné zavolat záchranku.

Dvě hodiny před závodem mužů ve štafetě na 4x10 kilometrů 27. února zela tribuna prázdnotou, byla obleva a větrno. foto: ČTK

"Je to věc pořadatelů. Už před dvěma hodinami jsem jim říkal, že nápor fanoušků nemohou zvládnout a měli by je pouštět dovnitř co nejrychleji," uvedl asi půl hodiny před začátkem závodu policista. Pořadatelé mistrovství světa oznámili, že na štafetu dorazilo do Vesce rekordních 37.000 diváků.

Z masy lidí před hlavním vstupem do areálu vyskakovali před 13:00 lidé s malými dětmi. Ostatní jim pomáhali tlačit ven i kočárky. "Snažili jsme se dostat na závody se dvěma dětmi, ale jdeme pryč. Máme sice zaplacené lístky, ale ušlapat se nenecháme," řekl ČTK mladý muž z Liberce.

Krajská mluvčí záchranné služby Kristýna Fejfarová uvedla, že ve Vesci pomáhala divákům před dnešními závody horská služba.

Před 13:00, kdy závod odstartoval, plynul proud fanoušků do areálu sice rychleji než kolem 12:30, ale stále jich před vchodem zůstávalo hodně. Rozhořčení lidé skandovali: "Hanba, hanba!". Teprve ve chvíli, kdy situace začala být kritická, otevřela ochranka průchody a diváky přestala kontrolovat.

"Není pravda, že bezpečnostní agentury před začátkem závodu neprováděly bezpečnostní prohlídky," uvedl mluvčí mistrovství světa Zdeněk Soudný.

Zpravodaj ČTK byl však přímo u hlavního vchodu a viděl, jak se desítky fanoušci před 13:00 valily přes turnikety, aniž by je ochranka kontrolovala. Posléze vešel jako obyčejný divák do areálu již poté, co se turnikety uvolnily z největšího sevření fanoušků. Do batohu se mu nikdo z bezpečnostní agentury ani nepodíval, natož aby překontroloval obsah. "Kontroly jsme před 13:00 dělali jenom namátkově," řekl jeden z členů ostrahy u hlavního vchodu na běžecké tratě. Podle Soudného přišli diváci na poslední chvíli a kvůli tomu vznikly před hlavním vchodem do areálu problémy. "Navíc jsme museli zpřísnit bezpečnostní opatření kvůli hrozbě anarchistického útoku. Otevřeli jsme však další vchody," řekl Soudný. Protestní akcí pohrozili šampionátu členové české pobočky radikálního ekologického hnutí Earth First.

"Byl jsem tady už ve 12:00 a do 12:45 jsem se ke vchodu posunul jenom o 15 metrů," uvedl fanoušek Karel Dvořák. Ještě ve 13:15, kdy už se na tratích závodilo, se před několika pokladnami tísnily stovky fanoušků.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!