6. prosince 2012 17:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lidé mě žádají o půjčky, vypráví rok po pokerové pohádce Staszko

Po nějaké době ho nejen bavil, ale začalo se mu v něm taky dařit. Z internetové zábavy, kde o žádné peníze nešlo, proto přešel k turnajům, ve kterých už člověk musí nějakou tu korunu investovat. Záhy se začal propracovávat výš a výš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po nějaké době ho nejen bavil, ale začalo se mu v něm taky dařit. Z internetové zábavy, kde o žádné peníze nešlo, proto přešel k turnajům, ve kterých už člověk musí nějakou tu korunu investovat. Záhy se začal propracovávat výš a výš. | foto: Reuters

PRAHA Na první pohled se nezměnil, pořád působí skromně. Těžko by na něm člověk poznal, že se díky historickému úspěchu v pokeru stal profesionálním hráčem a díky turnajům procestoval téměř celý svět. Šestatřicetiletý Martin Staszko v listopadovém finále prestižní Světové série v Las Vegas loni získal skoro sto milionů korun. "Bylo to až otravné. Lide chětli půjčovat, asi si mysleli, že jsem nějaký spasitel," říká můž, který se v Praze účastní turnajů Eureka Poker Tour i následného European Poker Tour.

Jak se vám vůbec změnil život po loňském druhém místě ve Světové sérii?
Změnil se to hlavně v tom, že mě lidé tady v Česku i v zahraničí poznávají. Trochu jsem ztratil soukromí. Mohl jsem si dovolit hrát více velkých živých turnajů, takže jsem projezdil skoro celý svět.

Omezuje vás nějak ta popularita?
Občas mě to samozřejmě omezuje, ale je to přijatelné. Nejhorší jsou lidé, kteří chtějí půjčovat peníze. To je někdy až otravné. Myslí si, že jsem nějaký spasitel, který jim bude rozdávat.

Co jste si za výhru koupil?
Nic velkého jsem si nekupoval. Jezdím po turnajích, peníze mám uloženy. Jenom jsem si pořídil byt.

Ale pořád žijete v Třinci, ne?
Žiju v Třinci, jenže čím dál víc jsem v Praze. Třetinu roku strávím v zahraničí, třetinu roku v Praze a třetinu v Třinci. Proto jsem si koupil ten byt.

Na velký balík peněz, který jste vyhrál, se občas nabalují ženy. Po návratu z Las Vegas jste byl sám, máte teď partnerku?
Teď mám relativně krátký vztah, uvidíme, jak se to vyvine.

Symbolem vašeho úspěchu se stala flanelová košile. Hrál jste s ní od té doby?
Hrál jsem s ní asi dvakrát. Když někdy budu hrát nějaký finálový stůl, tak si ji možná obleču, když ji budu mít zrovna s sebou, ale spíš je to taková rekvizita.

Musel jste nějak změnit i styl hry?
Změnilo se to v tom, že se mi hraje hůře proti špičkovým hráčům, kteří už mě nepodceňují. Zase se mi hraje líp proti slabým hráčům. Ti se mě buď bojí víc, než je zdrávo, nebo někteří mě chtějí za každou cenu vyřadit a nesmyslně blafují. Proti těm silnějším hráčům to mám ale těžší.

Jak se vám za ten rok od úspěchu na Světové sérii dařilo?
Takový úspěch, jako jsem měl loni, se skoro nedá zopakovat. Je to relativně nepravděpodobné dostat se mezi nejlepší dva, protože Světovou sérii hrají tisíce lidí a nejlepší hráči světa. Bohužel Las Vegas mi letos vůbec nevyšlo, tam to bylo hodně špatné. Nechodilo to. Ale nějaké úspěchy mám, naposledy jsem vyhrál high roller v Card Casinu na Smíchově, občas se umístím v European Poker Tour, hraju i on-line.

Podle čeho si vlastně pokeroví profesionálové vybírají turnaje. Rozhoduje prestiž nebo výše buy-inů?
Určitě je to i podle prestiže, nejprestižnější je Světová série, v Evropě pak European Poker Tour, kterou jsem preferoval, protože jsem byl hráčem PokerStars.com. Jinak si turnaje vybírám podle místa konání, když se chci někam podívat, tak na přiměřeně velký turnaj jedu.

Proč jste vlastně spolupráci s PokerStars.com ukončil? Budete si teď moct vybírat turnaje víc podle sebe?
Je otázka, jak se to vezme. Byl jsem rád, že jsem v tom týmu byl, byla to dobrá zkušenost. Je to prestižní tým, PokerStars.com je velká herna a pořádají největší turnaje. Teď jsem dostal jinou nabídku, tak jsme to skončili.

Čeho byste chtěl v pokeru dosáhnout?
V pokeru bych chtěl zase udělat nějaký velký úspěch. Třeba vyhrát Evropskou tour, případně vyhrát Světovou sérii, to by bylo super.

Jak dlouho chcete hrát?
Dokud mě to bude bavit. A zatím mě to baví, takže příští rok budu určitě hrát hodně, pak nevím - možná budu hrát hodně ještě tři roky, možná deset let. Nebo možná mě uvidíte na turnajích jako sedmdesátiletého dědu. Těžko říct.

Michael Bereň, mih