Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidovky.cz tipují: Jágra zastíní Krejčí, Švédsko si zahraje finále

Konečně, v Soči začíná mužský hokej! Kdo se olympijskému šílenství ubránil doteď, teď už neuteče. Ještě před startem zahajovacího zápasu Česko - Švédsko (18:00) zkusili sportovní editoři serveru Lidovky.cz Lukáš Šonský, Martin Křížek a editor LN Tomáš Vrábel zodpovědět nejožehavější otázky turnaje. Správné odpovědi budeme znát po finále 23. února.

David Krejčí foto: ČTK

1. Kdo odchytá nejvíc minut v českém brankovišti?

Tomáš Vrábel, sportovní editor LN

VRÁBEL: Jakub Kovář. V KHL se mu daří, dvakrát po sobě byl vyhlášen nejlepším brankářem měsíce celé soutěže. Přestože se na úvod turnaje budou čeští gólmani střídat, Kovář si fantastickou formu z ligy přenese i do Soči a zastíní Saláka i Pavelce. Navíc zkušenosti z reprezentace má, je držitelem dvou bronzů z MS.

Martin Křížek

KŘÍŽEK: Jakub Kovář. Pozice neotřesitelné jedničky pro Pavelce je pryč. Hned na první zápas dostal přednost odpočatější Kovář, který už Hadamczika několikrát podržel. Pokud proti Švédům mimořádné zazáří, může hlavní porci zodpovědnosti převzít on.

Lukáš Šonský, sportovní editor Lidovky.cz

ŠONSKÝ: Ondřej Pavelec. Přestože v prvním zápase prostor nedostane, měl by být týmovou oporou. S mnoha protihráči se zná z NHL, je to zkušený gólman, kterému se na mezinárodní scéně daří.

Brankář národního týmu Jakub Kovář

2. Kdo vyhraje kanadské bodování turnaje?

Tomáš Vrábel, sportovní editor LN

VRÁBEL: Sidney Crosby. Kanadský kapitán vévodí této statice v NHL, v popředí produktivity je dlouhodobě. Na olympiádě ve Vancouveru během turnaje nebyl ústřední postavou Kanady, i tak měl bod na zápas a finále rozhodl gólem v prodloužení.

Martin Křížek

KŘÍŽEK: Sidney Crosby. Z Pittsburghu mu s sebou dokonce vzali parťáka Kunitze, který by se jinak do nabitého kanadského výběru nejspíš neprosadil. Na rozdíl od ostatních hvězd si tak nebude muset zvykat na nové spoluhráče z útoku. Jeho genialita se projeví hlavně při přesilovkách.

Lukáš Šonský, sportovní editor Lidovky.cz

ŠONSKÝ: Sidney Crosby. 58 zápasů = 78 bodů. Vizitka kanadského dravce v dosavadním průběhu NHL je fascinující. V základní skupině bude jeho formace především proti Norům a Dánům zářit. Crosby je hráčem, na něhož Kanada spoléhá.

Kanadský kapitán Sidney Crosby na tréninku v Soči

3. Které týmy si zahrají finále?

Tomáš Vrábel, sportovní editor LN

VRÁBEL: Kanada a Švédsko. Oba výběry mají sestavy vyvážené, nechybí v nich nejlepší světové hvězdy ani urputní bojovníci. Kanada má pochopitelně celý tým složený z hráčů NHL, Švédsko má jen jednoho reprezentanta z Evropy. Jsou to ovšem tak zkušení hráči, že přechod na široké hřiště zvládnou bez problémů.

Martin Křížek

KŘÍŽEK: Rusko a Švédsko. Domácí sborná udělá pro "povinný" úspěch všechno. Na zlato to sice stačit nebude, ale do finále se hvězdný tým kolem Ovečkina, Malkina nebo Kovalčuka s odřenýma ušima protlačí.

Lukáš Šonský, sportovní editor Lidovky.cz

ŠONSKÝ: Švédsko a Česko. Zkusím odvážný tip. Zámořské týmy na širokém kluzišti shoří při vstupu do play-off, o medaile si to rozdá silné kvarteto z Evropy. A s trochou štěstí dosáhne na cenný kov i český tým.

Daniel Sedin (vpravo) na švédském tréninku.

4. Kdo se stane nejlepším střelcem?

Tomáš Vrábel, sportovní editor LN

VRÁBEL: Alexandr Ovečkin. Jeden z nejlépe střílejících hokejistů na planetě ovládne i tabulku střelců na domácí olympiádě. Turnaj v Soči vnímá jako nejdůležitější v kariéře, tak k němu i přistoupí a připraví se na něj. Bude v perfektní palebné formě.

Martin Křížek

KŘÍŽEK: Alexander Steen. Ačkoliv poslední zápasy v NHL nekončil s takovou střeleckou kadencí jako na začátku sezony, je největším překvapením podzimu. Vedle exkluzivních nahrávačů Zetterberga a Landeskoga to bude Švédovi pálit jako nikomu jinému.

Lukáš Šonský, sportovní editor Lidovky.cz

ŠONSKÝ: Alexandr Ovečkin. V zámoří mu to stále střílí. A s podobným úkolem přicestoval i do Soči, jeho tvrdá a přesná rána bude ruskou silou především v přesilovkách.

Ovečkin (vlevo) a Sjomin na ruské střídačce.

5. Kdo z Čechů nejvíc nadchne?

Tomáš Vrábel, sportovní editor LN

VRÁBEL: David Krejčí. V Česku je ve stínu Jágra, Eliáše či Plekance, jde však o jednoho z nejgeniálnějších hokejistů v NHL. Skvělý tvůrce hry v těch rozhodujících momentech dokáže pravidelně podávat skvělé výkony. Důkazem je to, že již dvakrát vyhrál produktivitu play off NHL, jednou dokonce s Bruins dosáhl až na Stanley Cup. Pro český tým bude v klíčových momentech nejdůležitějším hráčem.

Martin Křížek

KŘÍŽEK: Ondřej Palát. Před 12 lety po olympijském turnaji v Salt Lake City označil Jaromír Jágr za lídra nastupující generace Martina Havláta. Mladý útočník tehdy nadchnul dravým výkonem i třemi góly ve čtyřech zápasech. Podobně se v Soči prosadí Ondřej Palát. 22letá kometa z Tampy, která odjížděla na premiérovou reprezentační akci v životní formě.

Lukáš Šonský, sportovní editor Lidovky.cz

ŠONSKÝ: Petr Nedvěd. Všichni ho odsuzují pro jeho vysoký věk. Jasně, řadí se spíše mezi hokejové dědečky. Jenže stále si drží nesmírně vysokou výkonnost. A pokud přetáhne přes hlavu reprezentační dres, platí to dvojnásob. Bude žolíkem na přesilovky, jeho pověstná střela švihem zaskočí nejednoho brankáře.

Roman Červenka (vlevo) a Petr Nedvěd na tréninku v Soči. V pozadí Jiří Novotný

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat