Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lídr skokanského klanu Kobajašiů. Na můstcích bojuje i s vlastním bratrem

Radost v podání Rjoju Kobajaši | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost v podání Rjoju Kobajaši | foto: ČTK/AP

GARMISCH-PARTENKIRCHEN/PRAHA Novou skokanskou hvězdou je Japonec Rjoju Kobajaši. Suverénně vede pořadí Světového poháru a po dvou závodech září také v čele slavného Turné čtyř můstků.

Byly to nervy až do poslední chvíle. Rjoju Kobajaši pod můstkem ve společnosti dalších dvou japonských skokanů očekával, jestli mu pokus ve druhém kole 133 metrů při zadním větru bude stačit k dalšímu triumfu. Stejně napjatý byl o pár metrů dál i německý soupeř Markus Eisenbichler, který sahal po prvním vítězství kariéry.

Nakonec se mohl radovat dvaadvacetiletý Kobajaši. V Garmisch-Partenkirchenu v úterý vyhrál o pouhých 1,9 bodu. „Byl jsem trochu nervózní,“ přiznal vítěz po závodě. „Ve druhém kole jsem si všiml, že podmínky nejsou tak dobré, ale skočil jsem nejlépe, jak jsem mohl. Vždycky přemýšlím jen o dalším dobrém skoku.“

Tělocvikářovy geny

Rjoju Kobajaši vyhrál už pošesté v sezoně. Suverén probíhajícího Světového poháru má v čele průběžného bodování před druhým Polákem Piotrem Žylou náskok 247 bodů. O 2,3 bodu vede i Turné čtyř můstků a po triumfech v Oberstdofru a Ga-Pa má našlápnuto k tomu, aby po Svenu Hannawaldovi (2002) a Kamilu Stochovi (2018) teprve jako třetí skokan v historii opanoval všechny závody slavného podniku v jednom ročníku.

Prvním gratulantem v Garmischi nebyl nikdo jiný než o pět let starší bratr Džunširo, který v tomtéž závodě skončil pátý. Právě bratrské duo Kobajašiů představuje současnou špičku japonského skoku, který jinak v posledních letech prochází krizí. Ze čtyř dětí tělocvikáře Hironoriho Kobajašiho závodí na světových můstcích hned tři – kromě Rjojua a Džunšira také sestra Juka.

Zprvu to vypadalo, že velká sláva čeká především staršího Džunšira, jenž minulou sezonu odstartoval premiérovým vítězstvím ve Wisle. Rjoju byl vzadu, přestože při svém debutu ve SP v ročníku 2015/16 vybojoval sedmé místo.

Poté však poněkud mrhal svým talentem a místo důkladné přípravy na závody dával přednost rychlým autům. V dalším ročníku, přestože jej absolvoval celý, nezískal ve Světovém poháru ani bod.

Let nad mraky a s kulisou hor v okolí Ga-Pa.
Rjoju Kobajaši nad bouřícím kotlem fanoušků v Ga-Pa.

Na olympiádě v Pchjongčchangu však jako by nastal zlom. Džunširo své ambice nenaplnil, skončil na 31. a 24. místě. Naopak Rjoju překvapil, byl sedmý a desátý.

„Není snadné, když máte bojovat proti bratrovi. Můžete se dostat pod velký tlak, zvlášť pokud je ten druhý úspěšnější,“ říkal před rokem k sourozenecké dvojici legendární německý skokan z přelomu tisíciletí Martin Schmitt.

Od nové sezony Rjoju vystoupil z bratrova stínu naplno. Z prozatimních devíti závodů vyhrál plných šest, dvakrát byl třetí a jednou skončil sedmý. „Snížil jsem polohu celého těla a snažím se najít správné těžiště těsně před odrazem. A hlavně se musím skoky bavit,“ uvedl Rjoju Kobajaši důvody aktuálních úspěchů.

Další může získat v pátek v Innsbrucku, kde Turné pokračuje.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Miroslav Pelta poděkoval Romanu Berbrovi, že český fotbal zachránil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Miroslav Pelta poděkoval Romanu Berbrovi, že český fotbal zachránil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Miroslav Pelta poděkoval Romanu Berbrovi, že český fotbal zachránil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...