Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Lidskoprávní organizace vyzývají vlády k bojkotu ZOH 2022 v Číně, u MOV už dříve neuspěly

Olympijské kruhy. foto: ČTK

Tokio - Skupina 180 lidskoprávních organizací vyzývá k bojkotu zimních olympijských her v roce 2022 v Pekingu kvůli údajnému poškozování etnických menšin v Číně. Otevřeným dopisem se obrátila na národní vlády. Ochránci lidských práv dříve vyzvali Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby Číně zimní olympijské hry odebral, ale neuspěl.
  12:31

MOV argumentoval, že je sportovní organizací, která se nechce zaplétat do politiky. Stejný postoj má i sportovní ředitel Českého olympijského výboru (ČOV) Martin Doktor. „Pro mě je zadání dovézt českou výpravu tam a zpět, poskytnout všem na místě maximální servis. Tohle je politika a to já neřeším,“ řekl novinářům při on-line setkání tradiční šéf české mise.

Tokio
Nový národním stadion v japonském Tokiu.

Ochránci lidských práv se obávají, že pořádání zimních olympijských her může posílit čínskou vládu v jejím ignorování lidských práv a postihování odpůrců režimu. Ve skupině podepsané pod otevřeným dopisem jsou zástupci Tibeťanů, Ujgurů, etnických Mongolů žijících v Číně, obyvatel Hongkongu a dalších menšin. „Teď je na vládách, aby zaujaly stanovisko a ukázaly, že mají politickou vůli zatlačit proti zavrženíhodnému porušování lidských práv v Číně,“ uvedli signatáři.

V Pekingu se před třinácti lety konaly letní olympijské hry, ale tehdy Čína přislíbila zlepšení v dodržování lidských práv. Podle lidskoprávních organizací ale nastal spíše pravý opak. Zimní olympijské hry v Číně by měly začít 4. února 2022.

kab gi

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!