Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liga ultimátních zápasů za 100 miliard. Na světě je největší sportovní obchod

Sport

  6:00
LAS VEGAS/PRAHA - V pozadí jubilejního dvoustého galavečera největší ligy ultimátních zápasů (UFC) uzrál rekordní obchod v historii sportu. Většinoví majitelé soutěže Frank a Lorenzo Fertittové prodali svůj podíl skupině investorů za 4 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 100 miliard korun.

Dana White (uprostřed) s dnes již bývalými majiteli UFC bratry Fertittovými. foto: Reprofoto

Mluvilo se o tom hodně dlouho. Jenže oficiálně bylo ticho. Šéf ligy Dana White dokonce hrozil některým šťouravým reportérům žalobami, pokud budou informovat o prodeji „jeho dítěte“, když se nic takového neděje.

„UFC není na prodej!“ říkal před dvěma měsíci tvrdošíjně i elitnímu novináři zabývajícímu se byznysem ve sportu Darrenu Rovellovi z ESPN. Nyní, den po gigantické show jménem UFC 200, která završila tři galavečery ve třech dnech za sebou, je ale všechno jinak.

Štědrý boxerský šampion. Haye daroval zbitému krajanovi přes 3 miliony korun

Investiční gigant WME-IMG odkoupil 81 procent akcií ligy za těžko uvěřitelných 100 miliard korun. Celý příběh navíc ještě násobí fakt, že dosavadní majitelé koupili UFC před šestnácti lety za 50 milionů korun. Zisk? 142 700 procent.

Sourozenci Frank a Lorenzo Fertittové získali značku UFC v roce 2000 ve chvíli, kdy vlastně neznamenala vůbec nic. O obchodu je přesvědčil společný přítelem z dětství. Dana White.

„V té době to byla nejhorší sportovní značka nejen v Americe, ale i na světě. Naši právníci nad tím nápadem kroutili hlavami,“ vyprávěli před několika lety Fertittové, kteří jsou jinak úspěšnými lasvegaskými „kasino-magnáty“ a kteří kvůli UFC založili speciální společnost – Zuffa (v italštině to znamená „boj“ - pozn. red.)

Jmění amerického podnikatele s italskými předky Lorenza Fertitta, odhadl specializovaný časopis Forbes na 1,61 miliardy dolarů (zhruba 40 miliard korun), což je pro rok 2015 řadí na 1275. místo světových miliardářů.

Soutěž neměla nic

Do této sféry jej nejdříve vynesla jeho kasina (Fertittové pokračují v rodinné tradici svého otce), později ale také UFC, kterou z počátku museli financovat. Soutěž neměla kromě značky nic – webové stránky, propagaci, pevná pravidla, rozhodčí, váhové divize, bodové hodnocení a vlastně ani pořádné zápasníky.

V úvodních letech do soutěže nasypali okolo 50 milionů dolarů. První akce pod jejich vládou – UFC 30 v Atlantic City 23. únoru 2001 – ani nemá oficiální statistiky návštěvnosti a dalších podrobností.

Budování značky bylo právě na výše zmíněném Whiteovi. A i přes počáteční potíže, které vyvrcholily v roce 2004 možností prodat UFC za čtyři miliony dolarů, mu to šlo skvěle. Už o tři roky později měla značka hodnotu jedné miliardy dolarů a generovala roční zisk více než 200 milionů dolarů. Loni to bylo už 600 milionů dolarů.

De facto z nuly měla v roce 2008 na 275 bojovníků, nyní je toto číslo dvojnásobné. Ze tří až šesti turnajů v 90. letech minulého století se rozrostla na 20 (v roce 2014 jich bylo 46) Ti nejlepší zápasníci v té době vydělávali přes 100 tisíc, hvězdní bijci miliony dolarů.

UFC se daří jako nikdy

Tak jako Brock Lesnar. Muž, kterému patřilo UFC 100 i zmíněná dvoustovka. Bývalý šampion těžké váhy se vrátil po pěti letech v jiném miliardovém sportovním byznysu – wrestlingové soutěži WWE, kde se stal taktéž světovým šampionem – a ve třech kolech dokázal utahat nebezpečného Samojce Marka Hunta.

Za to si odnesl 2,5 milionů dolarů (nejvyšší ve smlouvě garantovaná suma v historii UFC). K tomu se dá přičíst možná ještě vyšší částka z prodeje televizních práv, takzvaných pay-per-view.

Jeho návrat je vlastně tím největším důkazem síly značky, kterou před šestnácti lety vlastně nikdo nechtěl. Není to totiž tak dávno, co si spojení WWE s jakoukoliv jinou sportovní zámořskou ligou nedovedl nikdo zainteresovaný ani představit. Vince McMahon – šéf WWE – se o trh nechtěl s nikým dělit. White dokázal jeho pohled na věc změnit.

Těžko si představit lepší moment na prodej. Zatímco před pěti lety Fertittové tyto úvahy s úsměvem odmítali a White daleko méně uvolněně ještě před pár měsíci, nyní jsou realitou. Novým majoritním vlastníkem je WME-IMG.

Dle všeho za 360 milionů dolarů prodal svých devět procent akcií také White, ten ale část peněz investuje zpět do nové majetkové struktury UFC. Zbylých deset procent pak i nadále zůstane v rukou bohaté vlády Abú Dhábí.

„UFC v posledních letech ukázala světu mnoho skvělých sportovců. Pod rukama bratří Fertittů a Dana Whiteho pozoruhodně vyrostla vlastně z ničeho. Tento obchod zajistí růst organizace dále, v celosvětovém měřítku,“ zní v prohlášení nových vlastníků.

Ty zastupuje mimo jiné i Ari Emanuel, který už se na chodu UFC podílí minimálně šest let. Právě toto jméno stojí za dalším milníkem ligy. Tím je podpis smlouvy s televizí FOX na 100 milionů dolarů ročně. Dohoda končí v roce 2018 a experti očekávají, že nová by při podobném růstu organizace mohla přesáhnout hodnotu 200 milionů dolarů ročně.

Co bude dál?

„Fanoušci se nemají čeho bát. Naopak. Chystáme posunout náš sport na další úroveň,“ řekl ke změně White, který bude i nadále výkonným ředitelem UFC a člověkem, který řídí všechno a o všem také rozhoduje.

A experti s ním souhlasí. Investice 4 miliardy dolarů zaručuje, že noví majitelé budou chtít i nadále vydělávat. Přestože mnozí Whiteovi jeho moc vyčítají, díky němu je zároveň liga jednotná, což ji dává výhodu například proti profesionálnímu boxu.

Amanda Nuňesová slaví.
Daniel Cormier slaví vítězství nad Andersonem Silvou.

„Jsme přesvědčeni, že noví vlastníci, s nimiž jsme vytvořili během posledních let silné obchodní vazby, urychlí globální růst UFC. Pro nás je klíčové, že mají stejné vize a nadšení pro tento projekt jako my,“ rozloučili se svojí investicí Fertittové v oficiálním prohlášení.

Z trabantu udělali nablýskaný sporťák. Kde bude UFC za dalších šestnáct let?