5. října 2008 15:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Loeb vyhrál počtvrté za sebou ve Španělsku

Suveréní Loeb.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Suveréní Loeb. | foto: ČTK

SALOU Sébastien Loeb vyhrál počtvrté za sebou Španělskou rallye a udělal výrazný krok k zisku pátého titulu mistra světa v řadě. Francouzský pilot s citroënem vede tři soutěže před koncem sezony o 12 bodů před Finem Mikkem Hirvonenem, jenž skončil díky týmové režii Fordu třetí.

Český závodník Martin Prokop obsadil celkově 16. místo, především však vyhrál v redukovaném pořadí jezdců přihlášených do takzvaného juniorského šampionátu. Zopakoval tak své vítězství ve své třídě z roku 2006.

Čtyřiatřicetiletý Loeb od úvodní erzety dokazoval, že je králem asfaltových tratí. Vyhrál prvních devět testů za sebou a pak už si mohl dovolit jet na jistotu. Na druhém místě s odstupem necelé půlminuty skončil jeho týmový kolega, domácí Dani Sordo.

Na třetím pozici se v průběhu téměř celé rallye držela dvojka Fordu Francois Duval, jenž v závěru třetí etapy zvolnil a pustil před sebe Hirvonena, který bojuje o celkové prvenství. "Je to bod navíc. Chtěl bych poděkovat Francoisovi, je to opravdový týmový hráč," uvedl finský pilot, jenž na Loeba ztratil přes minutu.

Šampionát pokračuje už za pět dní na Korsice a Loeb může na domácí francouzské půdě za určitých okolností získat jako první jezdec rallye v historii pátý mistrovský titul za sebou.

Výsledky: 1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 3:21:17,4, 2. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -24,9, 3. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) -1:02,5, 4. Duval, Pivato (Belg., Fr./Ford Focus) -1:10,8, 5. P. Solberg, Mills (Nor., Brit./Subaru Impreza) -3:27,4, 6. Latvala, Anttila (Fin./Ford Focus) -4:03,8, 7. Atkinson, Prévot (Austr., Belg./Subaru Impreza) -4:04,9, 8. Mikkelsen, Floene (Nor./Ford Focus) -5:19,6, ...16. Prokop, Tománek (ČR/Citroën) -20:07,6.

ČTK