6. dubna 2008 19:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Londýn ovládly protesty

Bývalá britská atletka Denise Lewis s olympijskou pochodní.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá britská atletka Denise Lewis s olympijskou pochodní. | foto: AFP

LONDÝN Zatím nejméně proti 15 osobám musela dnes zasahovat britská policie při protičínských protestech a incidentech, které podle očekávání provázejí od začátku dnešní slavnostní štafetu s olympijskou pochodní napříč Londýnem. Informovaly o tom tiskové agentury. Na bezpečnost účastníků štafety a přihlížejících dohlíží na 2000 policistů.

Dva demonstranti proti porušování lidských práv v Tibetu Pekingem, který hostí letošní letní olympiádu, byli zatčeni poté, co se pokusili uhasit olympijský oheň hasícím přístrojem při předávání pochodně mezi dvěma účastníky štafety v centru města. Zde se poté policie zmocnila i muže, který se snažil vytrhnout pochodeň z rukou jedné běžkyně.


Zadrženi byli také tři lidé, kteří se předtím snažili dostat do autobusu provázející štafetu na severozápadě metropole u stadionu ve Wembley, odkud jako první vyběhl se symbolickým ohněm držitel olympijského zlata ve veslování Steve Redgrave. Celkem nejméně 15 lidí bylo podle BBC zatčeno při různých incidentech na trase dlouhé 50 kilometrů. 

 Nést pochodeň se přes možné napadení ze strany protičínských demonstrantů rozhodla čínská velvyslankyně v Londýně. Její plánovanou trasu však organizátoři z bezpečnostních důvodů na poslední chvíli změnili. 

Olympijská pochodeň byla do Londýna, který bude hostit olympiádu v roce 2012, převezena čínskými aerolinkami z ruského Petrohradu. Pochodeň byla zažehnuta v Řecku a má do 8. srpna, kdy při zahajovacím ceremoniálu her v Pekingu zapálí olympijský oheň na hlavním stadionu, procestovat celkem 140.000 kilometrů napříč světem. Jedná se o nejdelší trasu v historii her: podle agentury Reuters tak Čína chce demonstrovat svůj sílící ekonomický a politický vliv ve světě. Větší protičínské protesty než v Londýně se čekají v Paříži, ve které bude pochodeň putovat v pondělí.

Lidové noviny

On-line reportáž | HOKEJ

Kanada - Finsko
1 : 3
55:54
Pesonen (Finsko) vstřelil branku(4. gól na mistrovství)
Stav zápasu Kanada - Finsko 1:3
55:34
Theodore šel do kličky na modré, málem z toho byl finský brejk.
54:38
Myersova bomba zblokována, Kanada má drtivý tlak.

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...