Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Londýnská olympiáda volá, nejblíž k účasti jsou basketbalistky

Sport

  16:00
PRAHA - Zbývá 625 dní, než vypukne olympiáda v Londýně. I s tak značným předstihem se už rýsuje šance, že Česko může mít poprvé od rozdělení federace hned dvojí zastoupení v kolektivních sportech. Reálně se dá počítat především s basketbalistkami a fotbalisty. Tím by česká výprava nabobtnala do rekordních počtů. Na Českém olympijském výboru z toho obavy nemají, i když by museli přidávat nové položky do rozpočtu.

Česko - USA (České vicemistryně světa v basketbalu žen) foto: ČTK

"Určitě by nás to nezaskočilo, s tím musíme počítat. Je to zakotvené i v našem projektu o kolektivních sportech. O podporu můžeme požádat také Mezinárodní olympijský výbor," tvrdí sportovní ředitel ČOV Jan Hrdina. Turnaj pod pěti kruhy by neměl minout především basketbalistky, které málem získaly záruku už před měsícem. Stačilo, kdyby strhující jízdu na domácím mistrovství světa před měsícem vyšperkovaly vítězným finále.

Stříbrné medaile jim jistotu nedaly, o třetí olympijskou účast v řadě teprve budou bojovat v kvalifikačním turnaji, na který postoupí pět nejlepších týmů z mistrovství Evropy 2011. S přihlédnutím k posledním výsledkům se řadí mezi favoritky. "Bude to ale těžké, protože se náš kádr kvůli odchodu několika opor změní. Šance na kvalifikaci bude velká, pak bude záležet, jestli nám pomůže Hana Horáková," odhadla pro LN pivotka Petra Kulichová.

MOŽNÍ ČEŠTÍ ZÁSTUPCI V KOLEKTIVNÍCH SPORTECH NA OH 2012

BASKETBALISTKY:
Jak postoupit?
Z MS v Česku postoupily jen vítězky z USA. Z ME 2011 postoupí přímo pouze vítěz, týmy na dalších čtyřech místech absolvují v olympijském roce světovou kvalifikaci. Z ní postoupí do Londýna šest nejlepších. Šance podle LN: 80 % (Český tým hrál na posledních dvou OH, letos získal světové stříbro. I kdyby ME v příštím roce vynechala Hana Horáková, v silách družstva je postup do světové kvalifikace i cesta na OH).
Naposledy na OH: Peking 2008, 7. místo.

FOTBALISTÉ:
Jak postoupit?
Z osmi účastníků ME do 21 let v příštím roce se kvalifikují tři nejlepší, přičemž Anglie má účast jako pořadatelská země už jistou. Šance podle LN: 60 % (Mladíci suverénně prolétli v kvalifikaci ve které ani jednou neprohráli. Při včerejším losu se ale dostali do obtížné skupiny s Anglií, Španělskem a Ukrajinou).
Naposledy na OH: Sydney 2000, vyřazeni v základní skupině.

HÁZENKÁŘI:
Jak postoupit?
Cesta vede pouze přes ME 2012 v Srbsku, Jícha a spol. mají dobře rozehranou kvalifikaci s Řeky, Nizozemci a Nory. Z ME ale postoupí na OH jen vítěz, pokud se ještě nezmění postupový klíč. Šance podle LN: 5 %. (Nyní se diskutuje o dodatečné kvalifikaci, tam by se ale postupovalo jen z MS 2011, kam se český tým neprobil z letošní baráže přes Srby).
Naposledy na OH: Soul 1998, 6. místo.

VOLEJBALISTÉ:
Jak postoupit? V tomto sportu se postupuje nezávisle na MS a ME, tradičně bude příští rok první kvalifikací Světový pohár v Japonsku (na OH z něj zamíří první tři družstva). V závěru roku 2011 se rozehrají kontinentální kvalifikace (postupuje jen vítěz), dalším kolem budou tři kvalifikační turnaje (postoupí vždy jen vítěz). Šance podle LN: 5 %. (Tým trenéra Svobody umí překvapit, což potvrdil na letošním MS vítězstvími nad Bulharskem a USA, postup složitým klíčem by však byl překvapením).
Naposledy na OH: Moskva 1980, 8. místo.

Každopádně je brzy na rozvíjení medailových ambicí, i když by neškodilo ukončit dlouhé čekání. V kolektivních sportech na letní olympiádě dosáhla reprezentace na cenný kov naposledy v roce 1980, kdy brali v Moskvě zlato čs. fotbalisté a stříbro pozemní hokejistky.

Lákadlem je Wembley
Právě fotbalisté se mohou do výpravy pro Londýn přidat také. Včerejšek jim přinesl důležitou zprávu. Po losování mistrovství Evropy do 21 let už znají složení své skupiny. Je nejtěžší, jaké si mohli představit. Na olympiádu z šampionátu postoupí příští rok tři z osmi týmů, Anglie má jako pořadatelská země účast zajištěnou dopředu.

"Když ji k nám přidali, v sále to zašumělo. Bylo jasné, že se rýsují dvě diametrálně odlišné skupiny. Ta naše je hodně obtížná," přiznal trenér Jakub Dovalil. Anglie je posledním soupeřem, který dokázal české mladíky porazit. Do skupiny k nim spadlo ještě Španělsko a Ukrajina. Zato ve druhé skupině s pořádajícími Dány skončily papírově slabší Bělorusko, Švýcarsko a Island. Rozdíl je na první pohled zřejmý.

Olympiáda jako vytyčený cíl se pro Dovalilovo mužstvo nemění. Turnaj bude tentokrát atraktivnější než obvykle, hostí jej věhlasné stadiony jako londýnské Wembley nebo Old Trafford v Manchesteru. "Silný kádr i touhu po úspěchu máme. Na papíře jména našich soupeřů vzbuzují respekt, ale realita může být úplně jiná. Tady to není jako u seniorských reprezentací, kde je kvalita daná několik let dopředu. Rozhodují jiné věci než pověst," zareagoval pro ČTK záložník Bořek Dočkal.

Z hráčů vyzařuje nadšení, i když postavení fotbalu na olympijské scéně je dlouhodobě problematické. Platí věkové omezení, neboť mohou startovat pouze hráči mladší třiadvaceti let, každý tým lze doplnit až třemi staršími fotbalisty. Další potíže přináší nevhodný termín na začátku sezony, který se klubům vůbec nezamlouvá. Před dvěma lety v Pekingu dokonce Barcelona kvůli startu Lionela Messiho podala žalobu u Mezinárodní sportovní arbitráže.

Když reprezentace na olympiádě startovala před deseti lety v Sydney, vynutili si české kluby právo odkládat ligové zápasy, pokud do nominace vyslaly nejméně dva zástupce. Co by na to řekli házenkáři či volejbalisté? Olympijskou účast by jistě přivítali bez výhrad. Jenže k ní zase mají hodně daleko.

Mohlo by vás zajímat