Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Loňské výsledky mi dodávají jistotu, říká urostlý kajakář Dostál

Sport

  16:24
PRAHA - Na svém kajaku hodlá vplout do sezony dosud nevídaným tempem. Dvoumetrový Josef Dostál, který loni oslnil titulem mistra světa do 23 let a bronzem ze seniorského mistrovství Evropy, je také členem čtyřkajaku, bronzového z her v Londýně a stříbrného z loňského MS. Bude tato reprezentační posádka znovu usilovat o kýžený titul světových šampionů?

Kajakář Josef Dostál. foto: Ivana Roháčková

Na nominačních závodech o uplynulém víkendu jedenadvacetiletý Dostál znovu zářil, když ovládl všechny čtyři závody, v nichž startoval.

Nyní se chystá na první závod Světového poháru, který se pojede v závěru příštího týdne v Miláně. Zároveň ale myslí na kamaráda Daniela Havla, háčka medailového čtyřkajaku, kterého postihly zdravotní potíže a zatím postává na břehu nebo obchází lékaře.

Jak se vám trénuje, když Daniel Havel nemůže na vodu?
To je jediná věc, která mě na začátku sezony mrzí. Dan měl jet v Miláně debla s Honzou Štěrbou, jenže z toho bohužel sešlo, a Lukáš Trefil, čtvrtý člen naší posádky, má studijní povinnosti. Čtyřkajak měl ale i tak naplánovaný vstup do sezony až při Světovém poháru v Račicích v polovině května. Všichni věříme, že se Dan dá do té doby dohromady.

Vy pojedete v Miláně na singlu, na kterém jste loni víc než uspěl. Berete to jako další šanci prosadit se v této diciplíně?
Přesně tak. Který kajakář by to nechtěl? Proto je teď důležité, aby se mi povedl svěťák v Miláně.

Trenér: Jen ať Dan nic neúspěchá

Po návratu ze soustředění v Americe začaly 22letého Daniela Havla, háčka úspěšného čtyřkajaku, bolet zuby. "Zánět se pak zřejmě přesunul do ramene, otekl mi prsní sval," popsal svoje patálie Havel, který už absolvoval vyšetření u profesora Koláře.

"Pořád je šance, že se Dan dá dohromady a bude schopný závodit v polovině května na Světovém poháru v Račicích, kde by se měl čtyřkajak představit letos poprvé. A kdyby náhodou ještě v pořádku nebyl, není to rozhodující. Je lepší, aby se dal dohromady pro hlavní vrcholy, červencové mistrovství Evropy a srpnové mistrovstvím světa," má jasno šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar.

V červenci vás čeká mistrovství Evropy v Brandenburgu, kde byste měl obhajovat bronz. Tam směřují vaše ambice?
Nejen tam. Ale mnohem raději bych Evropu vyhrál. Uvidí se, jak na tom budu.

Kdyby všechno vycházelo podle představ, opět byste na mistrovství světa, které bude v srpnu v Moskvě, obětovali starty v ostatních disciplínách ve prospěch útoku čtyřkajaku na zlato? Loni v Duisburgu jste to udělali.
Tohle bych neopakoval, letos už to vidím trochu jinak. Pokud by všechno vyšlo a já měl možnost jet i jinou trať, rozhodně bych chtěl jet i singla. Napřed ale musím přesvědčit, že mám na to závodit se špičkou. Neznamená to ovšem, že by náš sen o zlatu na čtyřkajaku měl vzít za své. Časový pořad šampionátu starty v obou disciplínách umožňuje a šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar by nebyl proti.

Ještě před Evropou v Brandenburgu se koncem června v Paříži pojede mistrovství světa do 23 let, kde byste měl obhajovat loňský titul. Dojde na pokus o zlatou obhajobu?
S reprezentačním koučem Pavlem Hottmarem a trenérem Karlem Leštinou, který mě připravuje v Dukle, jsme domluveni, že v Paříži závodit nebudu. Je lepší soustředit se na seniorskou kategorii, vždyť na Evropě chceme jet taky čtyřkajak.

I tak budete mít velkých závodů požehnaně...
Ještě zbývá akademické mistrovství světa, které se pojede v Minsku týden po moskevském šampionátu.

Jet tam jako šampion ze čtyřkajaku by určitě nebylo marné, že?
To by tedy nebylo.

A třeba taky jako majitel světové medaile na singlu?
To by byla síla. Uvidíme.

Po loňských úspěších vás začínají provázet medailová očekávání. Jak se s tím žije?
Ani nevím. Do každého závodu jdu s takovou nervozitou, že mi tohle vědomí situaci ani neztěžuje. Naopak - teď mi možná loňské výsledky dodají jistotu, že na to fakt mám. Že se toho nemusím bát.

Vy jste se před loňskými šampionáty, odkud jste vozil medaile, bál?
Popravdě řečeno, já se nebál. Já byl přímo vyděšený! Snad už nebudu.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat