2. června 2010 16:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lubor Tesař: Pro dobro cyklistiky doufám, že Cancellara nepodváděl

Fabian Cancellara. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fabian Cancellara. |

PRAHA Překvapení, víra v čistotu Cancellary i pochybnosti. Tyto pocity vzbudila v bývalém českém cyklistovi a mistru republiky Luboru Tesařovi (39) kauza kolem údajného podvádění s motorem v kole.

Jak celou kauzu vnímáte?
V první řadě si nemyslím, že je to takový problém prokázat. Při dnešní technice a s ohledem na to, že se všechny závody natáčejí. Jinak já doufám, že to pravda není. Fabiana znám i trochu osobně. Sice jako mladé trdlo z dřívějška, kdy by toho schopen i mohl být. Ale nyní? Ve své pozici. Nechce se mi tomu věřit.

VIDEO: CYKLISTICKÝ PODVOD STOLETÍ? Elitní časovkář má údajně v kole motor - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Souhlasíte s tím, že to nemá zapotřebí?
Rozhodně. Je to špičkový závodník. Navíc to má ještě jednu stránku věci...

Povídejte...
Kdyby k něčemu podobnému došlo, musel by o tom vědět tým. Minimálně mechanici. Není to totiž tak, že by každý cyklista měl jednoho mechanika.

Kdo je Lubor Tesař

Narozen: 11. května 1971
Sport: silniční cyklistika, závodil i na dráze
Úspěch: 3. na MS 1993 - silniční závod, 3x 1. na MČR - silniční závod, 1. na MČR 1999 - bodovací závod, dráha

Ani takové hvězdy jako Cancellara. V týmu je jich zhruba patnáct a točí se. Pokud vím, tak třeba i na Tour de France, se po polovině vymění. Takže by to muselo vědět více lidí. A pak je i riziko toho, že by se celá záležitost hůře držela v tajnosti.

Je podle vás takový způsob podvodu možný?
Co jsem viděl, tak možné to je. Nepřijde mi to jako úplná sci-fi. Je pravda, že to určitě muselo už někoho napadnout. Elektrokola existují, čistě hypoteticky: proč by se to nedalo využít i v pelotonu? I tak konstrukce je vcelku reálná. Nemyslím si, že by rozdíl ve váze kola byl až tak výrazný. Jde ale o to, jak dlouho by baterie vydržela. I když takovému borci jako Cancellara by stačilo, aby mu pomohla jen v určitých úsecích. Ale výkon 100 wattů? To mi přijde hodně.

Fabian Cancellara.

A podle videa, na kterém jsou některé sporné okamžiky na závodě Paris-Roubaix rozfázovány, dá se říct, zda Cancellara podváděl?
To rozlišení samozřejmě není moc kvalitní. Možné to je. Stejně tak je i možné, že si jen přeřadil. Mezinárodní cyklistická federace ale určitě má k dispozici kvalitnější záběry, prokázat či vyvrátit to mohou. Přiznám se, že kdybych se na to ale nesoustředil, ani mě to nenapadne.

Myslíte, že se tím UCI skutečně bude zabývat? Nebo to smete ze stolu?
Určitě bude. Musí se k tomu nějak postavit. A pokud by se to potvrdilo? Radši ani nedomýšlet (na chvíli se zamyslím)...

Zkuste to...
Pak by to skutečně byl v cyklistice skandál století. Ten sport by mohl takový skandál zničit. Já tomu nechci skutečně radši ani věřit. Vůbec si to nedovedu představit. Nevím, co více říct.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz