Lukáš Bauer vyhrál úvodní distanční závod sezony Světového poháru v Kuusamu | foto: ČTK/AP

Aktualizováno

Dočkal se po čtyřech letech. Bauer vyhrál závod Světového poháru

•   13:02aktualizováno  13:04
KUUSAMO (Finsko) - Český běžec na lyžích Lukáš Bauer ukázal, že má v olympijské sezoně výbornou formu, a na trati 10 kilometrů klasickou technikou vyhrál úvodní distanční závod sezony Světového poháru. V Kuusamu si Bauer připsal vítězství skoro po čtyřech letech, naposledy triumfoval 16. ledna v Otepää na patnáctikilometrové trati rovněž klasicky.

Než se pohárový kolotoč u polárního kruhu roztočil, Bauer, 36letý veterán Světového poháru, tvrdil: "Z celé letošní přípravy mám dobrý pocit. To jsem snad ještě nikdy neřekl."

A v bílé stopě Kuusama ukázal, jakou pravdu měl. Na prvním mezičasu ještě nic nenaznačoval, byl sedmý, ale v deseti sekundách se kolem něj mačkalo sedmadvacet mužů. S přibývajícími kilometry však začaly fungovat Bauerovy zkušenosti a běžec z Božího Daru stoupal výš a výš.

"Pořád je ve mně ten hladový junior, co chce uspět v každém závodě," říkal taky dvojnásobný olympijský medailista na úvod zimy. Do pátého mezičasu a mety 8,1 kilometru se držel za vedoucím Rusem Žaparovem, pak však nastal zlom a český běžec se nahrnul do čela pelotonu.

Když proťal cílovou fotobuňku, měl náskok 2,4 sekundy na Nora Eldara Rönninga, Žaparov byl pomalejší o další více než tři sekundy. A Bauer tak mohl slavit dvanácté individuální pohárové vítězství, první od 16. ledna 2010 a klasické patnáctky v Otepää.

Bauer se v průběžném hodnocení miniseriálu Ruka triple dostal na čtvrté místo a v neděli bude ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou útočit na celkový triumf. Na první místo má ztrátu 12,5 sekundy.

Českou dvojkou v závodě, ovšem už bez bodů, byl Aleš Razým, který na svého reprezentačního kolegu na 31. pozici ztratil 51,5 sekundy, 69. místo patří Jiřímu Magálovi, Ondřej Horyna byl 85. a Dušan Kožíšek na 106. příčce. Martin Jakš kvůli zranění paty a Jiří Horčička nestartovali.

Sdruženář Dvořák skončil dvanáctý

Sdruženář Miroslav Dvořák zahájil sezonu Světového poháru v severské kombinaci dvanáctým místem. V Kuusamu byl třetím nejlepším běžcem, ale po pokaženém skoku z pátečního provizorního kola nemohl pomýšlet na čelní umístění. Prvním vítězem v olympijské sezoně se stal obhájce celkového prvenství Němec Eric Frenzel.

Mezi ženami kralovala Kowalczyková

Poloviční závod žen vyhrála obhájkyně celkového prvenství v seriálu Justyna Kowalczyková z Polska a navázala na páteční triumf ve sprintu. O tři sekundy pomalejší byla norská rivalka Marit Björgenová, na stupních vítězů je doplnila další Norka Therese Johaugová.

Pro první dva body v sezoně si ve Finsku doběhla česká reprezentantka Eva Vrabcová-Nývltová, jež obsadila 29. místo se ztrátou minuty a čtyř sekund na vítězku. Karolína Grohová byla 72., Petra Nováková ještě o třináct míst za ní.

Výsledky závodů SP v běhu na lyžích v Kuusamu

Muži:

• 10 km klasicky: 1. Bauer (ČR) 24:43,6, 2. Rönning (Nor.) -2,4, 3. Japarov (Rus.) -5,7, 4. Golberg -7,4, 5. Sundby (oba Nor.) -12,6, 6. Bessměrtnych (Rus.) -21,4, 7. Jespersen (Nor.) -24,4, 8. Vylegžanin (Rus.) -25,8, 9. Tscharnke (Něm.) -26,0, 10. Legkov (Rus.) -29,5, ...31. Razým -51,5, 70. Magál -1:26,9, 86. Horyna -1:43,9, 106. Kožíšek (všichni ČR) -2:42,7.
  • Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple (po 2 ze 3 závodů): 1. Rönning 27:26,7, 2. Japarov -0,3, 3. Golberg -2,0, 4. Bauer -12,5, ... 28. Razým -54,2, 85. Magál -1:47,1, 88. Horyna -1:51,7, 106. Kožíšek -2:52,5.
  • Průběžné pořadí SP (po 2 z 28 závodů): 1. Rönning 61, 2. Japarov 59, 3. Brandsdal 57, 4. Hattestad (oba Nor.) 51, 5. Bauer 50, 6. Poltoranin (Kaz.) 49.

Ženy:

• 5 km klasicky: 1. Kowalczyková (Pol.) 13:33,7, 2. Björgenová -3,0, 3. Johaugová (obě Nor.) -14,6, 4. Čekalevová (Rus.) -18,4, 5. Kallaová (Švéd.) -18,7, 6. Lähteenmäkiová (Fin.) -26,3, 7. Bjornsenová (USA) -29,0, 8. Jacobsenová -33,9, 9. Wengová (obě Nor.) -39,3, 10. Išidaová (Jap.) -42,2, ...29. Vrabcová-Nývltová -1:04,0, 72. Grohová -1:36,1, 85. Nováková (všechny ČR) -1:48,7.
  • Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple (po 2 ze 3 závodů): 1. Kowalczyková 16:14,0, 2. Björgenová -25,7, 3. Johaugová -44,9, ...33. Vrabcová-Nývltová -1:45,5, 60. Grohová -2:11,6, 80. Nováková -2:32,2.
  • Průběžné pořadí SP (po 2 z 28 závodů): 1. Kowalczyková 100 b., 2. Björgenová 66, 3. Randallová (USA) 62, 4. Herrmannová (Něm.) 61, 5. Johaugová 54, 6. Östbergová (Nor.) 54, ...38. Vrabcová-Nývltová 2.

Sdruženáři:

• 1. Frenzel (Něm.) 28:34,9, 2. Graabak -3,5, 3. Krog -6,9, 4. Kokslien (všichni Nor.) -15,7, 5. Lamy Chappuis (Fr.) -21,3, 6. Klemetsen (Nor.) -30,0, ...12. Dvořák -1:06,3, 42. Slavík -3:09,5, 43. Vodseďálek -3:13,0, 44. Churavý (všichni ČR) -3:15,4.
  • Průběžné pořadí SP (po 1 ze 17 závodů): 1. Frenzel 100 b., 2. Graabak 80, 3. Krog 60, 4. Kokslien 50, 5. Lamy Chappuis 45, 6. Klemetsen 40, ...12. Dvořák 22.