4. května 2010 18:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lukáš Bauer žene lyžařský svaz před soud. Požaduje 450 tisíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Lukáš Bauer.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA Nejlepší tuzemský běžec na lyžích a trojnásobný olympijský medailista Lukáš Bauer žaluje český lyžařský svaz. Chce po něm více než 450 tisíc korun kvůli ušlým platbám za nepřiznaná vítězství v předloňské sezóně Tour de Ski.

Bauer Svazu lyžařů České republiky (SLČR) vytýká i to, že kvůli jeho laxnosti přišel o možnost zápisu do historických tabulek mužského běžeckého lyžování.

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) v sezóně 2007/2008 stanovila u některých závodů premiérového ročníku lukrativního seriálu Tour de Ski nejasná pravidla a Bauer na to doplatil. Celkem třikrát dojel v handicapovém závodě jako první, dodatečně se ale z vítězství v "etapě" těšil závodník, který během závodu dosáhl absolutně nejrychlejšího času.

Bauer chtěl ze seriálu na protest odstoupit
Bauer chtěl tehdy na protest vůči těmto praktikám ze seriálu odstoupit, nakonec se ale spokojil s tím, že si český lyžařský svaz u FIS stěžoval.

O tehdejší kauze čtěte zde

Protest k soudnímu orgánu FIS ovšem česká strana později stáhla a právě tuto laxnost Bauer svazu vyčítá.

Případ má na stole Městský soud v Praze , který se jím bude zabývat na konci května. "Jedná se o žalobu na ochranu osobnosti a o zaplacení způsobené škody ve výši 12 tisíc švýcarských franků, 39 tisíc korun a osmi tisíc Euro," potvrdila LN mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Prali jsme se jako lvi, hájí se šéf svazu
Dvanáct tisíc franků požaduje Bauer kvůli ušlým prémiím za vítězství, zbytek za nevyplacené bonusy ze sponzorských smluv.
Žalobu Bauerova strana zatím odmítla jakkoliv komentovat: "Oficiální stanovisko sdělíme na vyhlášení Krále bílé stopy 14. května," řekl Bauerův manažer Martin Müller. "Do té doby nechceme nic komentovat. V žádném případě ale spor nechceme hrotit, mým zájmem také je, aby tahle věc šla zcela mimo Lukáše."

Prezident lyžařského svazu Lukáš Sobotka prohlásil, že nechápe, proč Bauer žaluje právě svaz: "Doopravdy nechápu, proč chce Lukáš jakousi náhradu škody po nás a ne po FIS. My jsme přece pravidla před více než dvěma roky nezměnili. Tehdy jsme podali protest, ale neprošel. Pak jsme podali žalobu ke sportovnímu soudu do Lausanne, prali jsem se skoro jako lvi. Ve chvíli, kdy ale bylo jasné, že spor prohrajeme, jsme se rozhodli, že nebudeme vynakládat další finanční prostředky a žalobu jsme stáhli. Každopádně bychom si ale ještě chtěli s Lukášem sednout a celou záležitost znovu probrat."

V historických tabulkách mohl být Bauer před legendárním Dæhliem
Bauerovi jde kromě náhrady škody zjevně i o princip. Díky třem neuznaným prvenstvím v Tour de Ski totiž vyhrál "pouhých" šest závodů tehdejšího Světového poháru a nikoliv rekordních devět. Šest vítězných závodů v jedné sezóně dosáhl před Bauerem již Nor Bjørn Dæhlie a český závodník ve své žalobě tvrdí, že tak přišel o prvenství v historických tabulkách mužského běhu.

Jeho prestiž snížil podle žaloby i fakt, že mu nebylo v hodnocení Světového poháru započteno 82 bodů. V sezóně 2007/2008 sice i tak vyhrál s historicky nejvyšším náskokem, jeho výsledek ovšem mohl být při započtení oněch tří prvenství ještě lepší.

  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz