29. března 2015 22:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pojď k nám, lákali lyžaře mocní Rusové. Žampa ale zůstává Slovákem

Slovensko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko | foto: Shutterstock

BRATISLAVA/PRAHA Nejlepší slovenský slalomář Adam Žampa si rozmyslel úmysl přejít do ruské reprezentace. I s bratrem Andreasem bude nadále závodit za Slovensko. Jejich otec Tomáš Žampa věří, že Slovenská lyžařská asociace, jejíž počínání kritizoval, začne fungovat.

„Důležité v této chvíli je, že zůstaneme Slováky. To, že se vytvořil tlak na bývalé vedení úseku alpských disciplín, možná něco přineslo. Jde nám o systém lyžařské asociace, o pořádek ve financování a transparentnost,“ řekl Žampa starší televizi TA3. Kvůli sporu s asociací se sešel dokonce s premiérem Robertem Ficem, ministerstvo školství poslalo do lyžařského svazu finanční kontrolu.

Čtyřiadvacetiletého Adama Žampu prý lákali Rusové už loni po olympijských hrách v Soči, kde obsadil páté místo v superkombinaci a byl šestý ve slalomu. V této sezoně Světového poháru na sebe upozornil devátým místem v obřím slalomu v Söldenu a v lednové kombinaci v Kitzbühelu, kde byl sedmý.

Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.