Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lyžaři na Jizerské 50 "volili" prezidenta. Vyhrál Schwarzenberg

Jizerská padesátka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jizerská padesátka | foto: ČTK

BEDŘICHOV (Jablonecko) Karla Schwarzenberga zvolili prezidentem závodníci Jizerské 50. I když se druhé kolo prezidentské volby uskuteční až za dva týdny, na tradičním běžeckém závodě dostaly více než 4000 závodníků možnost vybrat si svého prezidenta už v neděli. Do hlasování se zapojily bezmála tři čtvrtiny běžců.

"Chtěli jsme závodníkům závod zpestřit a zároveň přinést originální srovnání šancí prezidentských kandidátů hned po skončení prvního kola," řekl Marek Tesař z agentury Mather Activation, která je marketingovým partnerem Jizerské 50. Výsledky je podle něj nutné brát s nadsázkou. "Nicméně věřím, že jsou zajímavým ukazatelem popularity," poznamenal.

Vše o volbě českého prezidenta

Za polovinou padesátikilometrové trati připravili pořadatelé tři koridory, jejichž průjezdem mohl závodník hlasovat pro svého kandidáta. Po konečném sečtení hlasů získal Schwarzenberg 40,5 procenta hlasů, a Miloš Zeman 31,5 procenta. Zbývajících 28 procent závodníků projelo koridorem s nápisem "nevolím".

Řada účastníků Jizerské 50 se o víkendu v Bedřichově zapojila i do regulérních prezidentských voleb. Tamní volební komise zažila v prvním kole nečekaný nápor, když k volbám v Bedřichově přišlo třikrát víc lidí, než je tu obvyklé. K místním voličům se přidalo dalších 318 s voličskými průkazy.

První kolo prezidentské volby vyhrál v Bedřichově s drtivou převahou Schwarzenberg. Hlas mu dalo 289 lidí, což je 60,97 procenta voličů. Druhý Zeman dostal 9,91 procenta hlasů.

Schwarzenberg vyhrál první kolo prezidentských voleb v celém Libereckém kraji. Svůj hlas mu dalo přes 50.000 voličů, což je 24,11 procenta. Druhý skončil Zeman s 20,60 procenta hlasů. K urnám přišlo v kraji 59,10 procenta voličů. Účast v Bedřichově byla díky závodníkům podstatně vyšší - 83,77 procenta. V Česku byl výsledek opačný - první byl Zeman, až za ním skončil Schwarzenberg. O tom, kdo z nich bude prezidentem, rozhodnou voliči ve druhém kole za dva týdny.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...