6. ledna 2010 9:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lyžaři se bořili na Tour de Ski v břečce. Dostane Praha další šanci?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dušan Kožíšek (v čele, v modrém). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dušan Kožíšek (v čele, v modrém). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Proč se vlastně lyžaři běžci dočkali v pondělí na Strahově smutné blamáže? Proč se namísto oslavy precizně zorganizovaného závodu, včleněného do atraktivního osmidílného seriálu Tour de Ski, otrávení lyžaři brodili po kotníky v bezedné kaši, jen vzdáleně připomínající kompaktní sníh?

Jisté je jedno. Praze nevyšel ani třetí pokus. Před dvěma roky na Pražském hradě dojem kazila příliš úzká trať a stísněné podmínky. Loni zase po požáru Průmyslového paláce museli organizátoři improvizovat a připravili fádní trať bez převýšení.

Do třetice to mělo vyjít. Přípravy spolkly 11 milionů korun, vše se zdálo být do poslední chvíle vpořádku. Jenže selhala nejdůležitější věc. Nelyžovalo se na sněhu, nýbrž v dunách soli či snad písku.

Dílo zkázy dokonala rolba
"Byla to moje chyba i mého týmu," nehledal výmluvy ředitel závodu Petr Mach. "Trať jsme v den závodu přerolbovali, a proto změkla." Právě ona finální jízda rolbou bezpochyby organizátorům podniku zlomila vaz.

Podobnou sebevraždu spáchali před třemi roky i Japonci při mistrovství světa. Nedlouho před skiatlonem mužů na 30 kilometrů je napadla podobná bláznovina a trať projeli rolbou. Výsledek? Ve sněhové kaši se potloukla spousta lyžařů, mezi nimi skončil s vykloubeným ramenem i Martin Koukal.

Další program
Tour de Ski

Po vzoru Tour de France. Poprvé se dnes etapa na Tour de Ski pojede z jednoho města do druhého, z italské Cortiny do Toblachu (muži 36 km volně, ženy 15 volně), trochu po vzoru cyklistické Tour de France.

Plusy. Atrakce pro diváky, zřejmě se také po dvou sprintech po sobě srovnají odstupy běžců.

Otazníky. Hlavně mazání. I proto odjel již v pondělí servisman Vít Fousek s Lukášem Bauerem do Itálie jako předvoj. Chtěli otestovat profil a kvalitu sněhu, která se bude v průběhu závodu měnit. "Pro Lukáše mám připravené univerzální běžky, které by měly rozdíly v typu sněhu eliminovat," řekl Fousek.

Spolupráce? Lukáš Bauer je v celkovém pořadí 18., o 1,5 vteřiny před Martinem Koukalem, Čeká se, že by si mohli pomoci. "Pomoci si můžeme, ale jen v případě, že na to oba budeme mít," pravil Koukal. Bauer spoléhá také na pomoc německého kamaráda Filbricha (ztrácí na něj tři vteřiny).

Počasí navíc v Praze optimálním podmínkám nahrávalo. Několik dní mrzlo a předpověď hovořila i o ledovém pondělku. Přesto se s rozhrnováním sněhu otálelo. "Sníh se měl v dané situaci rozvézt na trať dřív. Noční vlhkost by ho spojila," soudí Petr Honzl, duše tradičně brilantně uspořádaných Světových pohárů v Novém Městě na Moravě.

"Navíc se mi zdálo, že rozvážení sněhu na Strahově trvalo až příliš dlouho. Nebyl čas ho pokropit, což by mu také prospělo. Takže nakonec jeho krystalky spolu nedržely, což se u městského sněhu často stává. Změnil se prostě v písek."

Právě na Hradě profesionálové z Nového Města zachránili kvalitu sněhu pro finálové jízdy narychlo přivezenou močovinou, která podobnou břečku, která lyžaře otravovala na Strahově, zpevnila.

V Praze prskali skoro všichni. Rozverná Slovinka Majdičová se dušovala, jak moc má Prahu ráda, a že do ní přijela třeba i na koncert Tiny Turner. "V pondělí se ale mělo už před závody sednout do aut a odjet na další štaci Tour," řekla.

Šéf běžeckého lyžování Švýcar Jürg Capol, jenž značnou část roku tráví kousek za Prahou v Říčanech, s kritikou souhlasil, ale diplomaticky prohlásil, že se lyžovat dalo. "Takové už lyžování bývá, podmínky zkrátka mohou být různé." Má pravdu. Na nevalné kvalitě sněhu se zejména ve městech závodí dost často. I tak se Praha zařadila až do hlubokého podpalubí.

Škoda, veřejnost si včera na trati určené pro světová esa už zalyžovala výtečně. Na tvrdém, zpevněném sněhu. Přes noc totiž dozrál... Petr Mach vzal tedy chlapsky vinu na sebe a zároveň zadoufal, že to byla alespoň zkušenost pro příště. Dostane ale Praha ještě další šanci?

Devátý muž z pondělního sprintu Martin Koukal má názor jasný: "Další ostudu už v hlavním městě nepokoušejme."

  • 0Diskuse