29. listopadu 2015 21:03, aktualizováno  21:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Radost rychle vystřídaly slzy. Lyžařka omylem doběhla do cíle o kolo dříve

Ida Ingemarsdotterová utěšuje Heidi Wengovou. Ta doběhla do cíle o kolo dříve,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ida Ingemarsdotterová utěšuje Heidi Wengovou. Ta doběhla do cíle o kolo dříve,... | foto: Reuters

ÖSTERSUND Odbočila do cílové rovinky a pádila do finiše. V něm se skácela k zemi, vyčerpaná, ale šťastná - věřila, že si doběhla pro druhé místo. Pocit štěstí však u norské běžkyně Heidi Wengové brzy vystřídal šok; to když zjistila, že do cíle odbočila o kolo dříve. Po závodě skončila v slzách - a soupeřky ji chodily utěšovat.

Smolná událost se odehrála na závěr finské běžecké minitour ve středisku Ruka. V závodě na 10 kilometrů klasicky uprchla do jasného vedení Norka Therese Johaugová, za ní se vytvořila skupina pronásledovatelek.

Jednou z nich byla i dvojnásobná mistryně světa Wengová. Když běžkyně protínaly hranici 7,5 kilometrů, špatně odbočila. Místo do dalšího kola se vydala do cílové rovinky. Zůstala osamocená, přesto finišovala až do cíle.

Pak následovala bizarní scéna. Wengová se po projetí „cílové pásky“ svalila k zemi, mohutně vydechovala.

Brzy se však zvedla a koukala okolo sebe se zděšeným výrazem.

Já ještě nejsem v cíli?

Následně si Norka svůj omyl uvědomila. Zvedla se, vrátila se do správné stopy. Závod dokončila devátá, ač si jen chvíli předtím myslela, že jede pro stříbro.

Místo 160 bodů si do Světového poháru připsala jen 58.

Po dojetí závodu se neubránila slzám. Ostatní soupeřky ji chodily utěšovat, včetně vítězné krajanky Johaugové. „Bylo mi ji líto. Taky se mi to stalo, takže ten pocit znám,“ řekla.

Dlouho u Wengové stála i Švédka Ida Ingemarsdotterová, která v závodě nakonec dojela čtvrtá. „Snažila jsem se ji utěšit. Říkala jsem jí, že je v dobré formě a že to v Lillehammeru (příští zastávka SP) bude moci zase ukázat. Jsme soupeřky, ale také kamarádky,“ citovaly ji norské weby Dagbladet aVerdens Gang.

Sama smolařka závodu odmítla o incidentu mluvit.

Heidi Wengová si stále ještě myslí, že vyhrála. Za chvíli prozře.

Heidi Wengová si stále ještě myslí, že vyhrála. Za chvíli prozře.

Není však prvním - a velmi pravděpodobně ani posledním lyžařem s podobným osudem. Lukáš Bauer si při Světovém poháru v Umee 2004 běžel pro triumf, ale spletl si nájezd do cíle. Pak se sice vrátil do správné stopy, ale organizátoři ho vyloučili za zkrácení trati.

Při olympiádě ve Vancouveru 2010 si vybral při sprintu dvojic špatnou stopu Bělorus Leonid Karnějenko, čímž pokazil slibně rozjeté semifinále.

A letos v lednu pak kvůli nesprávnému odbočení přišel o jasnou výhru v dálkovém běhu La Diagonela švédský závodník Bill Impola.

Ondřej Novotný

Najdete na Lidovky.cz