Sjezdařům začala sezona. V Söldenu dominoval Ligety

15:11
SÖLDEN - Jako uragán vlétl do nové sezony ve sjezdovém lyžování Američan Ted Ligety. V úvodním obřím slalomu Světového poháru v Söldenu nedal na náročné a rozbité trati soupeřům šanci a vyhrál s výjimečným náskokem 2,75 sekundy před druhým Manfredem Mölggem z Itálie. Čeští lyžaři na úvod nebodovali, Kryštofu Krýzlovi k postupu do druhého kola chyběly pouhé čtyři setiny sekundy.

Ted Ligety foto: ČTK

Třetí místo obsadil obhájce velkého i malého křišťálového glóbu Rakušan Marcel Hirscher, který útočil až z deváté pozice po prvním kole. Na Ligetyho však ztratil více než tři sekundy. Nejlepší z tria českých lyžařů Krýzl obsadil první nepostupové 31. místo.

Ligety byl po prvním kole druhý, ale bravurní bezchybnou a agresivní jízdou ukázal, že mu nové delší a méně vykrojené lyže pro obří slalom sedí. Naopak nečekaný vítěz prvního kola Thomas Fanara z Francie, jenž byl dosud pouze dvakrát na stupních vítězů, druhou jízdu nezvládl a skončil čtvrtý o 3,23 sekundy za vítězem.

"Když jsem viděl ostatní, jak jeli dolů, tušil jsem, že mám šanci vyhrát," uvedl Ligety, který si připsal dvanácté vítězství v kariéře. Všechna dosud získal v obřím slalomu. Přitom byl mezi prvními, který nové lyže ostře kritizoval. "Dneska ale jely velmi dobře. Hodně jsem na nich zapracoval, ale uvidíme, jak budou fungovat v jiných podmínkách. Chci podávat vyrovnané výkony a být připraven na MS," řekl.

Ligety vyhrál závod SP v obřím slalomu osmým největším rozdílem historie a největším za posledních 34 let. Největší náskok 4,06 sekundy měl v roce 1979 Švéd Ingemar Stenmark v závodu na Slovensku v Jasné. "První jízda mě trochu zklamala, ale v druhé jsem jel naplno a povedla se výjimečně," prohlásil Američan.

Hirscher uznal, že Ligetyho nezastavily ani náročné podmínky. "Všichni jsme ty podmínky měli stejné, ale Ted ukázal, že je neuvěřitelně dobře připravený, a když naplno využije svůj potenciál, je výkonnostně úplně někde jinde," prohlásil Rakušan.

Čechům závod nevyšel

Obě kola lyžařům ztěžovaly povětrnostní podmínky. V tom úvodním první závodníci jeli v mlze a sněžení, zhruba od desátého startovního čísla začalo prosvítat slunce a viditelnost už byla dobrá. Čistou oblohu měl při jízdě i první z trojice Čechů Ondřej Bank, jenž po téměř celé promaroděné sezoně obsadil 38. místo. Druhé kolo už opět zahalila mlha, navíc se přidala měkčí trať a hluboký sníh.

Krýzl dlouho mohl doufat v postup, nakonec časem 1:20,96 minuty ztratil čtyři setiny na třicátého Cypriena Richarda z Francie. "To je fakt smůla. Ale už na startu mi proběhlo hlavou, že to nebude asi úplně dobré. Navíc jsem byl hned po prvních pár brankách dost unavený, prostě to dneska nebylo ono," uvedl v tiskové zprávě svazu Krýzl.

Nepomohla mu rozbitá trať ani skutečnost, že před závodem několik dní ležel doma s lehkou virózou. "Na druhou stranu to není žádná tragédie, tady v Söldenu jsou to první závody, všichni to berou tak nějak s rezervou. Teď chci potrénovat slalom a uvidíme, jak to půjde dál," dodal.

Bank byl ještě v pátek v Šumperku u narození svého syna Alberta a do Söldenu přijel až v sobotu večer. Navíc mu podzimní přípravu narušila zlomená čelist. "Jsem spokojený. Jel jsem slušně. Jsou to první závody, takže se teprve všechno ukáže," řekl Bank, který v Söldenu zůstane trénovat. Martin Vráblík nedokončil první kolo.