Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lyže dnes zhatily šance Bauera i sdruženářů

Sport

  19:14
LIBEREC - Problém v lyžích na bruslení zničil dnes naděje Lukáše Bauera na druhou medaili z mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, ale i šance sdruženářů na lepší výsledek ve stíhacím závodu.

Český reprezentant Pavel Churavý. foto: ČTK

Zatímco lyže na jízdu ve stopě měl vicemistr světa z klasické patnáctky výborné, bruslařské speciály mu zhruba v polovině druhé části dnešního skiatlonu na 2x15 kilometrů přestaly jet. Proč? To nikdo neví. Ani nikdo ze servismanů či trenérů to nechápal.

Bauerův servisman Vít Fousek zažil dnes perné chvilky. Přitom složitější mazání na klasiku jeho tým zvládl na výbornou. Navíc, když Bauer jako jediný jel na vosku, zatímco ostatní čeští běžci sáhli po mikrokontaktech.

"Říkal, že chce mít pohodlné lyže. Byl schovaný, chtěl co nejvíc odpočívat na 'skejt', aby měl sílu," říkal dnes novinářům Fousek.

Už s kolegy tušili, že Bauer pojede o medaili. Viděli jeho výraz pohodové jízdy. "Vosk byl výbornej, v pohodě jel při 'skejtu' do kopce i z kopce," uvedl. Stejný vosk měli všichni ostatní čeští běžci. "Jenže Lukášovy lyže přestaly jet. Já nechápu proč, všichni měli namazáno stejně," povídal.

"Něco se začalo dít, nerozumím tomu," uvedl.

Už asi těžko zjistí, co se stalo. Bauer jel na lyžích, na nichž již v podobných podmínkách závodil několikrát a vždy výborně. "Tyhle lyže byly při testu před startem nejlepší. Byl jsem rád, že vyšly tyhle lyže, byly spolehlivé. A pak tohle. Nikdy se mi to nestalo," kroutil hlavou Bauer.

"Neměl šanci se tam udržet," přidal se Jan Pešina, šéf servisního týmu českých běžců.

Servismanům sdruženářů vyšly stejné vosky jako běžcům, ale nevyšel jim risk s výběrem nových lyží zejména v případě Churavého. Ten si na lyže po závodu hodně stěžoval. "Nevíme, jestli to bylo v lyžích jako takových nebo v jejich strukturách, jsme z toho trochu rozhození," přiznal servisman Miroslav Kopal. "Ale při testování nebyly špatné, vosky byly nejlepší, ale v závodu prostě nejely," řekl.

I proto sdruženáři testovali lyže i po závodech. "Abychom zjistili, co se děje nebo neděje, bylo to kvůli těm novým lyžím hop nebo trop," vysvětlil Kopal. Churavému prý lyže jely pouze chvíli. "Zastavily se mu při jízdě z druhého kopce," řekl Kopal. Nové lyže proto servismani vyřadí. "Bude se jezdit na jiných, které máme zmapované, na kterých se už jezdily závody," dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!