130 let

Ondřej Bank na olympiádě v Soči. | foto: ČTK/AP

Lyže vymazlujeme, říká sjezdař Bank. Pomáhá mu šaman ze Slovinska

Sport
  •   10:00
PRAHA - Ondřej Bank má sen. O sjezdu. O královské disciplíně lyžařů. O tom, že v ní pronikne mezi první světovou desítku. Aspoň jednou v této sezoně. Na mistrovství světa ve Vailu. Nebo snad...

„Věřím, že by mi mohl sedět Kitzbühel,“ povídá. Protože na Hahnenkamm, sjezd sjezdů, potřebujete kupu zkušeností. A těch má ve 34 letech, z nichž valnou část strávil předváděním šílených kousků na sjezdovkách, už vážně dost.

Navrch však k nim potřebuje solidní formu, notnou dávku štěstí a – důkladně prověřené lyže.

„Vymazlit si ideální lyže na sjezd je přitom mnohaměsíční práce,“ říká. Také proto na jaře angažoval servismana Slavo Muleje ze Slovinska, který vlastní na rychlostní disciplíny know-how jako málokdo. I Ivica Kostelič, někdejší král lyžařů, si jeho služby nemohl vynachválit.

Ondřej Bank na olympiádě v Soči.

Slovinci jsou vůbec ve společenství sjezdařských servismanů státem ve státě. „V lyžárně jich maká tak 50 procent, úplná mafie,“ líčí Bank. „Radí si navzájem, ale zároveň si brání to své. Takže můžou radit blbě.“ O materiálové špionáži mezi realizačními týmy lyžařských mocností, ať už jde o Rakušany či Švýcary, se vyprávějí dlouhé zkazky. „Jo, to všechno se děje,“ přitaká sjezdař.

S vymazlováním lyží začali na jaře a velký kus práce odvedli při letním kempu v Jižní Americe. Mulej s sebou do Chile táhl patnáct párů na sjezd. Za nadváhu v letadle platili 150 tisíc korun.

ČTĚTE VÍCE

„Ale když do toho opravdu každý den bušíme, na rychlosti lyží je to znát,“ tvrdí Tomáš Bank, Ondřejův bratr a kouč. „Dřív přijel z Elanu firemní servisák a dal Ondrovi lyže. Jenže ty nebyly ani zdaleka tolikrát na sněhu jako lyže, co máme teď.“

Zatím mají za sebou sedmiměsíční zvelebovací kúru. „Vychováváme si je,“ říká Ondřej Bank. „Musí se projet, dostat na sníh, znovu namazat, znovu na sníh a tak pořád dokola, přičemž je ještě testujeme. Každá další jízda pomáhá.“

Zároveň však univerzál z Moravy musí zařazovat také tréninkové bloky technických disciplín. „Servisák je pak nervózní, že nemám lyže na sjezd otestované stejně kvalitně jako specialisté.“ Alespoň je tedy pravidelně projíždí Mulej sám.

Ondřej Bank na olympiádě v Soči.

Před pohárovým blokem v Severní Americe zúžil Slovinec výběr vyvolených lyží na osm. „Jenže potom jsme přijeli do Lake Louise a byli lehce slepí, které vybrat, protože na extrémní teploty minus třicet jsme žádné neměli.“

Šaman i srdcař a je s ním sranda

Teprve minulý týden v Beaver Creeku přišla první dobrá zpráva: Bank počtvrté v kariéře bodoval v pohárovém sjezdu, 21. místo bylo jeho druhým nejlepším výsledkem v této disciplíně. Mulej tehdy s lyžemi kouzlil do posledních minut. „Vezmu na start troje,“ oznámil. „Neblbni, vem jen jedny,“ namítal Bank.

Servisman si své záměry nedal vymluvit. Před vyjetím českého svěřence klečel na sněhu, popojížděl s lyžemi a podle pocitu „na ruku“ volil ty pravé, než prohlásil: „Tyhle budou nejrychlejší.“ Volil dobře. „On je šaman i srdcař,“ říká Bank. „A je to i sranda. Všechny nás práce s ním baví.“

Teď už jen aby příroda spolupracovala. Momentálně totiž ohrožuje i nejbližší sjezd přes „velbloudí hrby“ ve Val Gardeně. „A v mém případě ve sjezdu stále platí: čím víc tréninkových jízd, tím líp.“

Autor: