Pátek 8. listopadu 2024, svátek má Bohumír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senzace v Šanghaji. Macháč skolil Alcaraze, v semifinále vyzve jedničku

Sport

  15:41
Parádní výkon předvedl ve čtvrtfinále turnaje nejvyšší kategorie Masters v Šanghaji český tenista Tomáš Macháč. Nezalekl se šampiona letošního Roland Garros a Wimbledonu Carlose Alcaraze, španělskou světovou dvojku vyřadil poměrem 7:6 a 7:5. V sobotním semifinále ho čeká první hráč žebříčku Jannik Sinner.

Se čtyřnásobným grandslamovým šampionem a vítězem předchozího turnaje v Pekingu Alcarazem se Macháč střetl už před měsícem při Davis Cupu ve Valencii, kdy za stavu 1:1 na sety kvůli křečím v noze vzdal.

Macháč vs. Alcaraz

Reportáž z utkání

Navzdory tomu si ale ověřil, že s jedním z nejlepších hráčů současnosti dokáže držet krok. A ve čtvrtek v Šanghaji ho dokonale zaskočil.

Za necelé dvě hodiny triumfoval 7:6, 7:5, Alcarazovi ukončil sérii dvanácti výher v řadě a poprvé v kariéře postoupil do semifinále podniku Masters. V sobotu si vyzkouší souboj s další současnou hvězdou Sinnerem. Italovi podlehl ve čtvrtfinále březnové akce v Miami.

Český tenista uspěl v sedmi z posledních osmi duelů, minulý týden postoupil do semifinále „pětistovky“ v Tokiu. Potvrzuje tak, že zažívá báječnou a dosud životní sezonu.

„Moc si to užívám a jsem šťastný, že můžu hrát proti těm nejlepším,“ cení si.

V prvním setu si oba hráči drželi své servisy, brejkboly měl jen Alcaraz, ale český tenista oba odvrátil. Zkrácenou hru pak vyhrál 7:5 a ve třetím gamu se mu podařilo poprvé v zápase vzít soupeři servis.

Španěl se ale z nepříznivého stavu dostal a srovnal na 3:3. Poté si oba hráči relativně bez problémů hlídali své servisy, až se Macháčovi v defenzivě podařilo bekhendem prohodit Alcaraze u sítě a dostal se do vedení 6:5. První mečbol v následujícím gamu proměnil forhendovým volejem.

Statistiky zápasu

Macháč si k výhře pomohl 31 vítěznými míči, Alcaraz jich měl o šest méně. Nevynucených chyb udělal český tenista 42, kdežto Španěl pouze dvacet, ale koncovky patřily Macháčovi.

„Věděl jsem, že teď hraju velmi dobrý tenis. V minulém zápase jsem porazil Tommyho Paula po neuvěřitelném výkonu,“ připomněl Macháč osmifinálovou výhru nad třináctým hráčem žebříčku.

„S těmihle hráči musíte hrát skvěle, jinak je to 2:6, 3:6 a jedete domů. Jiná možnost není. S hráčem jako Alcaraz nikdy nevíte, ani za stavu 5:4. Hrál jsem proti němu skvělý tenis v Davis Cupu, ale jen jeden set. Dnes to byly dva a stačilo to,“ pochvaloval si olympijský vítěz ve smíšené čtyřhře.

Po Ženevě a zářijovém turnaji v Tokiu postoupil Macháč do svého třetího letošního semifinále, ale zdaleka nejhodnotnějšího. Ve finále byl dosud v kariéře jen jednou, po výhře nad Djokovičem v Ženevě, kde poté podlehl Norovi Casperu Ruudovi.

Tomáš Macháč v duelu s Carlosem Alcarazem ve čtvrtfinále turnaje v Šanghaji.

Jeho příští soupeř Sinner postoupil do semifinále po vítězství 6:1, 6:4 nad Rusem Daniilem Medveděvem. Nyní třiadvacetiletý Ital s o pět let starším Medveděvem prohrál prvních šest vzájemných zápasů. Od loňského finále v Pekingu však Ital na svého ruského rivala našel recept, z následujících osmi duelů vyhrál sedm a v pátek srovnal bilanci na 7:7. Nastřílel devět es a odvrátil jediný brejkbol, kterému čelil.

Druhý reprezentant ve čtvrtfinále v Šanghaji Jakub Menšík nastoupí proti Novaku Djokovičovi v pátek.

Turnaj mužů v Šanghaji

tvrdý povrch, dotace 10 298 535 dolarů

Dvouhra - čtvrtfinále:
Macháč (30-ČR) - Alcaraz (3-Šp.) 7:6 (7:5), 7:5
Sinner (1-It.) - Medveděv (5-Rus.) 6:1, 6:4

Čtyřhra - čtvrtfinále:
Rojer, Pavlásek (Niz./ČR) - J. Murray, Peers (Brit./Austr.) 7:6 (7:2), 4:6, 10:5

Siniaková v deblu vyřadila olympijské šampionky

Světová deblová jednička Kateřina Siniaková vyřadila po boku Jekatěriny Alexandrovové na turnaji ve Wu-chanu olympijské vítězky z Paříže. Ve třetím kole si česko-ruský pár vyšlápl na Italky Saru Erraniovou s Jasmine Paoliniovou a zvítězil 4:6, 6:4 a 10:8. Naopak bývalá parťačka Siniakové Barbora Krejčíková s Marií Bouzkovou do čtvrtfinále neprošly.

Siniaková si v srpnu z Paříže stejně jako Italky odvezla také zlatou medaili, ale ve smíšené čtyřhře, kterou tvořila s Tomášem Macháčem. V ženském deblu s Krejčíkovou při obhajobě olympijského triumfu vypadly ve čtvrtfinále.

Vítěznou sérii ve dvouhře ve Wu-chanu protáhla už na 14 zápasů Aryna Sabalenková. Nejvýše nasazená obhájkyně titulů z posledních dvou odehraných ročníků z let 2018 a 2019 otočila ve 3. kole duel s Julií Putincevovou z Kazachstánu, vyhrála 1:6, 6:4, 6:0 a v letošním žebříčku přeskočila Igu Šwiatekovou. Polská světová jednička asijskou část turné z osobních důvodů vynechala.

V singlu ve Wu-chanu překvapivě dohrála Američanka Jessica Pegulaová, druhá nasazená nestačila na domácí Wang Sin-jü a loučila se po dvousetové prohře 3:6, 5:7. Jiná americká favoritka Coco Gauffová naopak nezaváhala a je ve čtvrtfinále. Vítěznou šňůru na asijském turné po triumfu v Pekingu, kde ve finále přehrála Karolínu Muchovou, prodloužila Gauffová o osmý zápas proti Martě Kosťukové z Ukrajiny.

Turnaj žen ve Wu-chanu

tvrdý povrch, dotace 3 221 715 dolarů

Dvouhra - 3. kolo:
Wang Sin-jü (Čína) - Pegulaová (2-USA) 6:3, 7:5
Gauffová (4-USA) - Kosťuková (13-Ukr.) 6:4, 6:1
Linetteová (Pol.) - Kasatkinová (8-Rus.) 6:2, 6:3
Alexandrovová (Rus.) - Baptisteová (USA) 6:1, 6:1
Paoliniová (3-It.) - E. Andrejevová (Rus) 6:3, 6:2
Čeng Čchin-wen (5-Čína) - Fernandezová (Kan.) 5:7, 6:3, 6:0
Sabalenková (1-Běl.) - Putincevová (Kaz.) 1:6, 6:4, 6:0
Frechová (Pol.) - Haddadová Maiaová (9-Braz.) 6:3, 6:2

Čtyřhra - 2. kolo:
Siniaková, Alexandrovová (ČR/Rus.) - Erraniová, Paoliniová (4-It.) 4:6, 6:4, 10:8
Chan Hao-Ching, V. Kuděrmětovová (6-Tchaj-wan/Rus.) - Bouzková, Krejčíková (ČR) 2:6, 6:4, 10:6

Autoři: ,