Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Maďarka Hosszúová zlepšila o víc než 2 sekundy světový rekord v polohovce

Sport

  4:15
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Maďarská plavkyně Katinka Hosszúová zlepšila o víc než dvě vteřiny světový rekord v polohovém závodě na 400 metrů a vybojovala své první olympijské zlato. Druhá za ní v Riu de Janeiro skončila s velkým odstupem Američanka Maya DiRadová a třetí Španělka Mireia Belmonteová.

Maďarská plavkyně Katinka Hosszúová. foto: Reuters

ONLINE: Sluková s Hermannovou nestačily na Brazilky, Rosol se Štěpánkem končí

V novém světovém rekordu triumfovala i štafeta australských plavkyň v závodě na 4x100 metrů volným způsobem.

Zlaté medaile v bazénu v Riu získali také Australan Mack Horton na 400 m volným způsobem a Japonec Kosuke Hagino, který přerušil nadvládu amerických plavců v polohovém závodu na 400 m, trvající od olympiády v Atlantě v roce 1996.

Železná lady i štafeta Australanek rekordně

Rekordní zápis v dlouhé polohovce dosud držela časem 4:28,43 Číňanka Jie Š’-wen, maďarská „Železná lady“ Hosszúová její čas zlepšila o 2,07 sekundy.

Obhájkyně, která svůj nejlepší čas zaplavala v cestě za prvenstvím před čtyřmi lety na olympiádě v Londýně, se letos nedostala přes rozplavby, z nichž nepostoupila ani celkově čtrnáctá Barbora Závadová.

Australská ženská štafeta triumfovala před Američankami a Kanaďankami. O obhajobu zlata se zasloužily hlavně sestry Cate a Bronte Campbellovy.

Spolu s Emmou McKeonovou a Brittany Elmslieovou na prvních dvou úsecích překonaly o 33 setin dosavadní světové maximum z her Commonwealthu, které stanovily v roce 2014 s Melanie Schlangerovou místo Elmslieové.

Další zlato pro Austrálii přidal Horton

Horton předčil Číňana Sun Jang, třetí skončil Ital Detti. Po finiši bylo patrné napětí mezi nejlepšími dvěma plavci, Horton čínského obhájce olympijského titulu v podstatě ignoroval.

Australan se po rozplavbách nechal slyšet, že „nemá čas na dopingové podvodníky“. Narážel tím na tříměsíční trest, který si Sun Jang odpykal v roce 2014 za užití zakázaného stimulantu.

Sun Jang opouštěl bazén v slzách. „Na základě mých schopností jsem měl vyhrát, trénoval jsem opravdu tvrdě,“ řekl.

Dvacetiletý Horton se ještě chystá na start v závodu na 1500 metrů volně a ve štafetě na 4x200 metrů. „Ještě jsem to úplně nezpracoval. Čekají mě další závody, takže musím relaxovat a také se soustředit, ale je to samozřejmě skvělé,“ uvedl.

Americká nadvláda v polohovce skončila

Nadvláda Američanů v polohovém závodu na 400 m trvala dvacet let. Na dvě vítězství Toma Dolana a Michaela Phelpse a poslední triumf Ryana Lochteho ale dnes nenavázal nejrychlejší muž rozplaveb Chase Kalisz a skončil druhý.

Hagina, bronzového medailistu z Londýna, doplnil na stupních vítězů další Japonec Daija Seto.

Hagino zaznamenal třetí nejlepší čas historie a nejrychlejší záznam neamerického plavce. Vynahradil si tak loňský světový šampionát, který zmeškal kvůli zranění.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...