Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Málo peněz? Hernych odmítl reprezentovat v Davisově poháru

Australian Open

  10:00
PRAHA - Za víkend si mohl vydělat na startovném víc než fotbaloví reprezentanti. Ti mají za účast v českém týmu v jakémkoli utkání 20 tisíc korun, prémie (100 tisíc za výhru, polovina za remízu) se řeší až v případě postupu na Euro. Janu Hernychovi nabízeli částku deset tisíc dolarů (přes 177 tisíc korun), kdyby nastoupil do dvouhry, sedm tisíc za účast v týmu nebo 2500 dolarů pro případ, že by byl jeho pátým členem.

Jan Hernych foto: Reuters

Přesto jedenatřicetiletý tenista pozvánku k duelu prvního kola Davisova poháru s Kazachstánem (za týden v Ostravě) odmítl. Tým tak zatím tvoří Tomáš Berdych, jenž ale kvůli bolestem ve stehenním svalu včera skrečoval semifinále v Dubaji s Djokovičem, Jan Hájek, deblista Lukáš Dlouhý a sedmnáctiletý talent Jiří Veselý.

Byly peníze opravdu rozhodující? "Vadí mi komunikace v týmu. Byl jsem v Austrálii, když mi přítelkyně, nikoli pan Navrátil, oznámila, že jsem v širší nominaci. A v pátek ráno u mě zvonil řidič daviscupového týmu, abych si sbalil věci. Hned jsem volal panu Navrátilovi, a když mi řekl ty částky, řekl jsem, že ne. Žádná jistota. Abych hrál dobře, musím se dobře i cítit, ale když necítíte, že jste potřebný, není to ono. Pan Navrátil mi nezaručil, že budu v týmu. A pátým hráčem čili náhradníkem být nechci," uvedl pro LN Jan Hernych, účastník třetího kola Australian Open a 172. hráč světového žebříčku.

Postoj nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila je ale jednoznačný. "Žádný z hráčů se nikdy na peníze neptal, tak jsem mu poděkoval, už s ním nepočítám," pravil.

Kodeš: Kořeny mohou být i jinde
"Já se na peníze neptal nikdy. Naposledy jsem byl předloni na podzim při utkání s Chorvatskem v Poreči, ale do týmu jsem se nedostal, byl jsem pátým hráčem. Tomu jsem chtěl předejít, teď ze mě dělají exemplární případ," řekl Hernych.

Podle legendy Jana Kodeše, vítěze Wimbledonu z roku 1973, může být všechno trošku jinak.

"Na předloňské finále Davis Cupu v Barceloně svaz ani Navrátil nepozvali Mináře a Hernycha, kteří předtím hráli s Chile, resp. s Francií. Měli tam být, to se do budoucna může vyplatit. Takže atmosféra kolem týmu asi není taková, jak se předkládá, třeba Španělé nebo Francouzi na tohle nezapomínají," soudí.

Pro Hernychův postoj má pochopení i z dalšího důvodu. "Nejhorší pro hráče je, když při Davis Cupu sedí na lavičce a jinde mu utíkají turnajové body. Hernych musí myslet taky na svůj tenis, to se mu nedá zazlívat," přemítá.

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...