Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manažer Sparty? Stát se může cokoliv

Sport

  10:09
PRAHA - Má před sebou ještě jedenáct extraligových zápasů, potom možná boje v play off. O brankáři hokejové Sparty Petru Břízovi (41) se spekuluje jako o kandidátovi na post nového generálního manažera klubu. "Před sezonou jsem prohlásil, že po sezoně na devadesát procent ukončím hráčskou kariéru. Stále si za tím stojím," tvrdil.

Brankář Sparty Petr Bříza jistí puk před útočníkem švýcarského Davosu. foto: ABRICE COFFRINIAFP

LN Nový prezident Viliam Sivek vyhlásil sparťanskou mobilizaci. Jak vnímáte řeči o obnově Sparty?
Pan Sivek je opravdu výrazná osobnost. Dodal Spartě velkou věrohodnost. Dal fanouškům i veřejnosti pocit, že je to i jejich klub. Duch sounáležitosti se Spartou totiž usnul, teď se to po posledních výsledcích lepší. Fanoušci nám dávají poselství, že jsou s námi, což je v téhle době pro nás velmi důležité.

LN Právě vy byste se mohl stát Sivkovou pravou rukou. Prý se o vás uvažuje jako o generálním manažerovi?
To co problesklo... V téhle chvíli to vidím jednoznačně tak, že mám na Spartě podepsanou smlouvu jako hráč. Zbývá nám pár zápasů a chceme se všichni poprat o play off. Pak už se může stát cokoliv. V téhle neklidné sezoně se samozřejmě vyměňují názory mezi těmi, co už ve Spartě nějakou dobu jsou. Komunikujeme spolu. Víc to nechci komentovat.

LN Neprozradíte ani, jestli vás šéf klubu opravdu s nabídkou kontaktoval?
Už jsem na to odpovídal. Komunikujeme spolu a docela často.

LN Těší vás, že se v této souvislosti dává rovnítko mezi vás a Spartu? Jste stejným symbolem, jakým je Vladimír Růžička pro Slavii.
(usmívá se) Růžička je jen jeden a Slavia má jiné podmínky než Sparta. Víc k tomu není třeba dodávat. Jen to, že jsem s klubem spjatý, a pokud bude mít vedení zájem, chci pro něj pracovat dál. Nejsem politik, abych připravoval nějaká programová prohlášení. Znají mě jako hráče i jako člověka už dostatečně dlouhou dobu. Teď ale vím stoprocentně jednu věc, a to že vedení ode mě očekává, že všechny své schopnosti věnuju boji o play off a práci, za kterou mě momentálně platí. 

LN Sparta je sice po nedělním extraligovém kole osmá, ale nemá jistotu play off. Uvědomujete si, že máte před sebou možná posledních jedenáct utkání v kariéře? Užíváte si to?
Uvědomuju si hlavně to, že každé další tři body nás posouvají dál. Užívám si ale náš herní projev, konečně jsme tam, kde jsme měli být mnohem dřív. Je příjemné vzbudit se po vyhraném zápase. Rána s kafem v hokejové kabině jsou vážně fajn. Doufám, že si jich ještě pár užiju. (směje se) Dobré je i to, že každé utkání je pro nás důležité. Má to svůj náboj, pro mužstvo je to skvělá výzva.

LN Vás ta postupová nejistota nestresuje?
Musíme vzít současnou situaci jako výzvu. To je jediná možnost. V podstatě je to dobré, protože jde o zkoušku všech hráčů. Je to lepší, než být někde v klidných vodách.

LN Tým chyběl v play off naposledy v roce 1995. Proč se tahle nepříjemná zkušenost může zopakovat?
Vdobě velkých hráčských přesunů ztratilo mužstvo vnitřní jistotu. Podívejte se na první tři týmy tabulky. Slavia, Liberec i Zlín mají kádr pohromadě delší dobu. To jim dává sílu najít cestu k vítězství.

LN Neměl jste na podzim někdy chuť s hokejem skončit? Dostával jste góly po chybách obrany...
To bylo období, kdy jsme se herně hledali. A hledali jsme i důvody krize. Tam jde pak o to, jestli někdo nechce, nemůže, nebo na to prostě nemá. Hodně kluků bylo překvapených, že jsme si vyříkávali nepříjemné věci, ale Sparta by měla patřit do horních pater tabulky. Pokud tam není, je přirozené, že dochází ke konfliktním situacím. Já jsem už po loňské sezoně nabízel tehdejšímu vedení, že pokud chce vsadit na mladé gólmany, jsem připraven odejít. Zopakoval jsem to i v říjnu po návratu Pöpperleho z farmy. Trenér Šindel i manažer Koželuh mi řekli, že to nepřichází v úvahu. Proto mi bylo jasné, že nemůžu tým v krizi opustit. Moje povinnost byla dát tomu mužstvu co nejvíc.

LN Cítíte satisfakci v tom, že se v T-Mobile Areně opět zvyšují návštěvy?
Pro nás je strašně důležité vědět, že lidé rádi chodí, že klub pro ně něco znamená. Podívejte se na fotbalový Dortmund, kde se potácí. A chodí na něj 80 000 fandů!

LN Podle nového prezidenta byl problém Sparty v tom, že nakoupené posily nezvládly tlak, který v klubu panuje. Mohou hrát za Spartu opravdu jen její odchovanci?
Nedělejme z toho nějakou velkou bublinu. Tlak na mužstva je ve všech velkých městech stejný, ať je to Kolín nad Rýnem, Helsinky nebo Stockholm. Mně je jedno, jestli se ten kluk narodil na Moravě nebo v západních Čechách. To nejdůležitější je, aby si byl vědom do čeho jde a byl schopen splnit obsah slova posila.

LN Takže Sparta bez posil z jiných klubů je iluze?
Mužstvo se dá sestavit z lidí, kteří chtějí být v Praze. Praha je ale musí bavit, nesmí to brát jako přestupní stanici a kvalitu musí prokázat víc než někde jinde.
Autoři: