Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manchester je nejcennější klub na světě

Sport

  13:09
MANCHESTER - Manchester United je nejcennějším fotbalovým klubem světa podle amerického ekonomického magazínu Forbes. Pořadí ovládl čtvrtý rok po sobě, když jeho hodnotu odhadují odborníci na 1,8 miliardy dolarů (zhruba 29,2 miliardy korun).

Manchester slaví nejen úspěch, ale také další přísun financí. foto: AFP

Žebříček Forbesu bral v úvahu růst zisků, rentabilitu či míru zadluženosti. Na druhém místě se umístil Real Madrid s hodnotou 1,285 miliardy dolarů, třetí je londýnský Arsenal (1,2 miliardy). V první desítce má největší zastoupení anglická Premier League se čtyřmi kluby, po dvou zástupcích je ze Španělska, Německa a Itálie.


Manchester má nejlepší předpoklady k tomu, aby žebříčku kraloval i po následující sezoně. Účast ve finále Ligy mistrů mu vedle finančního zisku přinese další fanoušky v Evropě i Asii, kde se těší velké podpoře. Ekonomicky si pomohl také rozšířením kapacity stadionu Old Trafford na stávajících 76.000 míst.

Nejlépe vydělávajícím hráčem je Angličan David Beckham, jenž si po loňském přestupu do Los Angeles Galaxy přijde ročně na 49 milionů dolarů. Brazilec Ronaldinhi z Barcelony má roční výdělek 33 milionů. Nejvýnosnější stadion má Arsenal Londýn, jehož nový Emirates Stadium s kapacitou 60 tisíc diváků vydělává šest milionů dolarů za zápas, tedy o jeden milion více než Old Trafford. 

Pořadí klubů (hodnota v mld. dolarů)
1. Manchester United (Angl.) 1,8, 2. Real Madrid (Šp.) 1,285, 3. Arsenal 1,205, 4. Liverpool (oba Angl.) 1,05, 5. Bayern Mnichov (Něm.) 0,917, 6. AC Milán (It.) 0,798, 7. FC Barcelona (Šp.) 0,784, 8. Chelsea (Angl.) 0,764, 9. Juventus Turín (It.) 0,510, 10. Schalke 04 (Něm.) 0,470.


Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat