Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marchionne končí v čele Ferrari, to však nechce měnit nastolenou filozofii

Sport

  7:45
Maranello - Sergio Marchionne byl nahrazen jakožto šéf Ferrari a jeho sesterské společnosti Fiat v důsledku nemoci. V oficiálním prohlášení Fiatu stojí, že šestašedesátiletý boss utrpěl komplikace po operaci. Vyjádření Ferrari zase uvádí, že se italský ředitel nebude moci trvale vrátit zpět do práce.

Sergio Marchionne odstoupil z pozice generálního ředitele Ferarri ze zdravotních důvodů foto: GPf1.cz

Odstupivšího generálního ředitele Marchionneho tak ve vedení Ferrari nahradí John Elkann z rodu rodiny Angelli, jež ovládá Fiat. Do funkce výkonného ředitele je dosazen Louis Carey Camilleri. Do funcke výkonného ředitele Fiat Chrysler se dostal Brit Mike Manley, jenž dříve působil jako vedoucí divize Jeep společnosti Fiat.

Camilleri je členem představenstva Ferrari a bývalým šéfem tabákové společnosti Philip Morris, jenž je hlavním spoznorem týmu Ferrari ve formuli 1.

V oficiálním vyjádření uvádí Ferrari, že se společnost dozvěděla o Marchionneho stavu s hlubokým smutkem a poděkovala mu za mimořádný přínos, který učinil v posledních letech v čele tohoto italského giganta.

Sergio Marchionne se stal prezidentem Ferrari v roce 2014, když nahradil Lucu Di Montezemela, jenž působil v této roli více než 20 let. Di Montezemolo oživil úpadek této populární značky a na počátku 90. let  způsobil obrovský nárust týmu, který vedl k dominantní éře Michaela Schumachera. Ten získal v letech 2000-2004 pět mistrovských titulů v F1 za sebou.

Michael Schumacher (vlevo) a Luca di Montezemolo.

Po dosažení těchto úspěchů se konkurenceschopnost italské chlouby lehce snížila. V posledních dvou letech se však Ferrari vrátilo po velkých obměnách v týmu F1 zásluhou Marchionneho na výsluní.

Tento šestašedesátiletý ředitel s italskokanadskými předky byl hlavní postavou v jednáních za F1, kdy vytvořil silnou alianci s Mercedesem. Šlo o významné změny v motorsportu, které plánovali noví majitelé Liberty Media od roku 2021.

Marchionne nejednou vyhrožoval, že po roce 2020 odstoupí Ferrari z koloběhu formule 1, protože navrhované změny se neslučují s jeho přesvědčením. K němu se připojil i Mercedes, se kterým tým z Maranella ovládá současný šampionát.

Společnost Liberty Media plánuje od roku zavést levnější a spolehlivější motory dostupné pro všechny stáje a další novinkou by měl být i rozpočtový strop ve výši 150 milionů dolarů bez platů pilotů.

Ferrari se již nechalo slyšet, že Camillerimu poskytla potřebné pravomoci k tomu, aby zajistil „kontinuitu provozu společnosti.“ Stáj z Maranella tedy nastolený trend rozhodně nehodlá měnit..

Autor:

Mohlo by vás zajímat