Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Marchionne končí v čele Ferrari, to však nechce měnit nastolenou filozofii

Sergio Marchionne odstoupil z pozice generálního ředitele Ferarri ze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergio Marchionne odstoupil z pozice generálního ředitele Ferarri ze... | foto: GPf1.cz

Maranello Sergio Marchionne byl nahrazen jakožto šéf Ferrari a jeho sesterské společnosti Fiat v důsledku nemoci. V oficiálním prohlášení Fiatu stojí, že šestašedesátiletý boss utrpěl komplikace po operaci. Vyjádření Ferrari zase uvádí, že se italský ředitel nebude moci trvale vrátit zpět do práce.

Odstupivšího generálního ředitele Marchionneho tak ve vedení Ferrari nahradí John Elkann z rodu rodiny Angelli, jež ovládá Fiat. Do funkce výkonného ředitele je dosazen Louis Carey Camilleri. Do funcke výkonného ředitele Fiat Chrysler se dostal Brit Mike Manley, jenž dříve působil jako vedoucí divize Jeep společnosti Fiat.

Camilleri je členem představenstva Ferrari a bývalým šéfem tabákové společnosti Philip Morris, jenž je hlavním spoznorem týmu Ferrari ve formuli 1.

V oficiálním vyjádření uvádí Ferrari, že se společnost dozvěděla o Marchionneho stavu s hlubokým smutkem a poděkovala mu za mimořádný přínos, který učinil v posledních letech v čele tohoto italského giganta.

Sergio Marchionne se stal prezidentem Ferrari v roce 2014, když nahradil Lucu Di Montezemela, jenž působil v této roli více než 20 let. Di Montezemolo oživil úpadek této populární značky a na počátku 90. let  způsobil obrovský nárust týmu, který vedl k dominantní éře Michaela Schumachera. Ten získal v letech 2000-2004 pět mistrovských titulů v F1 za sebou.

Michael Schumacher (vlevo) a Luca di Montezemolo.

Michael Schumacher (vlevo) a Luca di Montezemolo.

Po dosažení těchto úspěchů se konkurenceschopnost italské chlouby lehce snížila. V posledních dvou letech se však Ferrari vrátilo po velkých obměnách v týmu F1 zásluhou Marchionneho na výsluní.

Tento šestašedesátiletý ředitel s italskokanadskými předky byl hlavní postavou v jednáních za F1, kdy vytvořil silnou alianci s Mercedesem. Šlo o významné změny v motorsportu, které plánovali noví majitelé Liberty Media od roku 2021.

Marchionne nejednou vyhrožoval, že po roce 2020 odstoupí Ferrari z koloběhu formule 1, protože navrhované změny se neslučují s jeho přesvědčením. K němu se připojil i Mercedes, se kterým tým z Maranella ovládá současný šampionát.

Společnost Liberty Media plánuje od roku zavést levnější a spolehlivější motory dostupné pro všechny stáje a další novinkou by měl být i rozpočtový strop ve výši 150 milionů dolarů bez platů pilotů.

Ferrari se již nechalo slyšet, že Camillerimu poskytla potřebné pravomoci k tomu, aby zajistil „kontinuitu provozu společnosti.“ Stáj z Maranella tedy nastolený trend rozhodně nehodlá měnit..

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ OBCHODNÍK - FOTOVOLTAIKA (40-80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč