11. listopadu 2015 14:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šarapovová už v Praze rozdává úsměvy. O dopingu nechtěly Rusky mluvit

Maria Šarapovová na tiskové konferenci v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maria Šarapovová na tiskové konferenci v Praze. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Na kurtu se z ní stává ledová královna, chladná a nepřístupná. V zákulisí na oficiálních akcích však umí ruská tenistka Maria Šarapovová být sympatickou mladou dámou, také ví, jak se postavit, aby dobře vypadala na fotce. Před finále Fed Cupu v Praze hvězdná Ruska poprvé odpovídala novinářům.

V tiskovém sále v O2 areně žurnalisté čekali na příchod ruského týmu, lační byli hlavně na Šarapovovou, která dorazila teprve v úterý odpoledne a netrénovala. Na kurt šla až ve středu po poledni.

Když dorazila do zaplněné místnosti, oslnily jí blesky fotoaparátů, cvakání ukončila až výzva k prvním dotazům.

Jenže jako by Šarapovová přítomné pány tak ohromila, že se nikdo neměl k tomu, aby se zeptal. „Žádné otázky? Tak fajn!“ pobaveně komentovala trapné ticho 28letá blondýna.

Pak se pustila do odpovědí. Mluvila o tom, jak se těší na odvetu proti dvěma českým levačkám - Petra Kvitová porazila Šarapovovou na Turnaji mistryň v Singapuru, Lucie Šafářová zdolala ruskou bojovnici na Roland Garros.

„Ano, byly to těžké zápasy. Češky mají díky nim velmi silný tým, každá je nebezpečná. Ale zase je skvělé se utkat v závěrečných bojích sezony s dvěma hráčkami top 10. Beru to jako výzvu.“

Pětinásobná grandslamová šampionka Šarapovová přitom často nereprezentuje, ve Fed Cupu odehrála šest dvouher (pouze jednou prohrála), letos však Rusku pomohla přes polské sestry Radwaňské do semifinále a na boj o stříbrný pohár se vrátila.

„Je to pro mě nová zkušenost, jsem ráda, že to holky dokázaly, pro mě je to skvělá příležitost, jak zakončit rok. Doufám, že nás čeká povedený víkend.“

Pro Šarapovovou může mít několik motivačních prvků - zaprvé ve sbírce trofejí tu fedcupovou ještě nemá, zadruhé kvůli zranění část sezony vynechala, takže má dost sil.

Navíc účast v týmové soutěži pomůže tenistce k nominaci na olympijské hry do Ria. V Londýně 2012, kde vybojovala stříbro, nesla vlajku.

Ovšem při současném vyšetřování dopingového skandálu v ruské atletice hrozí, že se do Brazílie příští rok nepodívá žádný sportovec z Ruska.

Také na doping se jeden zahraniční novinář zeptal. Ovšem kapitánka Anastasia Myskinová se o této citlivé záležitosti nechtěla bavit.

Maria Šarapovová na tréninku.
Výklus. Ruská hvězda Šarapovová testuje povrch v O2 Areně.

„Netýká se to tenisu. Jsme tady, abychom hráli,“ řekla bývalá tenistka, která je ve finále po deseti letech.

Tehdy Rusko zvítězilo ve Francii, obhájilo titul, ačkoliv právě Myskinová obě dvouhry prohrála. „To je dlouho, ani si to nepamatuju. Teď jsou tady jiné týmy.“

Podle ní jsou všechny hráčky fyzicky připravené. O sestavě ještě ruská kapitána jasno nemá. „Ještě mě neviděla hrát,“ rozesmála se Šarapovová a pak zahrála zděšení, když Myskinová prohlásila, že může všechny hráčky využít i ve čtyřhře. „Debl?“ vyvalila oči čtvrtá hráčka žebříčku WTA.

Proč bydlí Šarapovová jinde? Další otázka...

Snad pouze jednou se Šarapovová zarazila. To když jeden z reportérů připomněl, že jako jediná bydlí mimo ruskou výpravu v hotelu Four Seasons.

„Když je Fed Cup týmová soutěž, proč nejste ubytována s ostatními?“

„To je vážně myšlená otázka? Ano? Tak další...“

Rusky se zatím prý nestihly pokochat krásami Prahy. „Kapitánka nás nepouští z hotelu,“ rýpla si Anastasija Pavlujčenkovová s úsměvem ve tváři.

Šarapovová už Prahu zná a zahrála si také v O2 areně, ovšem před třemi lety se zúčastnila jen exhibice shodou okolností proti Kvitové a Šafářové.

Maria Šarapovová na tréninku v Praze.

Maria Šarapovová na tréninku v Praze.

„Očekávám, že v hale bude skvělá atmosféra, hodně diváků. Doufám, že v hledišti budou i nějaké ruské vlajky, i když Češi budou mít samozřejmě převahu. Na kurtu se musíme se koncentrovat na soupeře na druhé straně kurtu a nevšímat si věci okolo,“ upozornila dobře naladěná Šarapovová.

Rusky se pak fotily s krajany novináři, okukovaly vítěznou trofej a Šarapovová po krátkém interview pro televizi odešla do šatny, aby se připravila na první tréninkové dávky.

Vydrží českým soupeřkám úsměv i po víkendových bojích?

Najdete na Lidovky.cz