4. června 2014 12:35 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Navrátilovou láká role tenisové trenérky. Na nabídku bych kývla, hlásí

Petře Kvitové držela palce i Martina Navrátilová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petře Kvitové držela palce i Martina Navrátilová | foto: Reuters

PRAHA Láká ji pokračovat v trendu tenisových trenérů-legend, který úspěšně odstartoval Ivan Lendl s Andym Murraym. Legendární Martina Navrátilová přiznává, že má do trénování chuť, čeká však, až přijde vhodná nabídka.

Její "životopis" je nesmírně působivý: osmnáct grandslamových titulů v singlu, 31 v deblu a 10 v mixu. K tomu 332 týdnů na čele žebříčku. Tyto zkušenosti by Martina Navrátilová nyní ráda předala dále.

Na trenérském "trhu práce" však zatím čeká na nabídku marně. "Mám do trénování chuť! Ale zatím se nikdo neptal," řekla 57letá rodačka z Prahy, která si v Paříži zahraje turnaj legend po boku jiné bývalé světové jedničky Kim Clijstersové z Belgie.

Stíhala byste vůbec trénovat? Máte poměrně náročný program.
To ano. Mám práci v televizi, dělám přednášky. Nemohla bych trénovat na plný úvazek, spíš jako poradce na velké turnaje.

A chtělo by se vám do trenérské činnosti?
Samozřejmě. Kdyby se někdo zeptal a byla to dobrá situace, kývla bych. Ráda bych pomáhala, moc ráda bych se stala jednoho dne koučem. K tomu je ale také potřeba tenista, který chce pomoct a chce se hlavně učit.

ČTĚTE TAKÉ

Co vás na tom láká?
Pracovat s jednou hráčkou, mluvit s ní, jít do podrobností tenisu, to mě moc zajímá. Najít malé detaily, které pak udělají na kurtu velký rozdíl, to je vzrušující. Zápas vám rozhodne pět šest míčů. Ráda bych se dostala mezi kouče, ale uvidíme, jestli se někdo zeptá.

Preferovala byste tenistu, či tenistku?
To je jedno. Míček nepozná, jakého jste pohlaví.

Myslíte si, že to je dobrý trend, když hráči najímají jako kouče bývalé hvězdy?
Proč ne? Mně pomáhala před třiceti lety Billie Jean Kingová. Šampioni mají na hru trošku jiný pohled. Myslím, že to je budoucnost tenisu.

Překvapil vás úspěch Ivana Lendla s Andym Murraym, který nastartoval trend trenérů z řad legend?
Já jsem říkala, že to je dobrý nápad. Nejvíc Andymu pomohl po mentální stránce. A hlavně mu Andy věřil. Věděl, že to, co říká Ivan, platí. Trenér vám může říkat, co chce. Ale když vám to povídá grandslamový vítěz, má to větší váhu. To, co vypráví, sám prožil a dokázal.

Mohl by stejně pomoct i Tomáši Berdychovi?
Proč ne? Uvidíme, jestli se to opravdu stane.

Letošní Roland Garros je poměrně osvěžující turnaj, že? Daří se i mnoha mladým hráčům. 
Ano, mladá generace přichází jak na mužské, tak na ženské straně. Myslím, žetady vidíme hodně šampionů budoucnosti. Eugenie Bouchardová je jedním z nich, Milos Raonic také. Kanadský tenis je na tom teď hodně dobře. Je příjemné, že vidíme přicházet novou generaci.

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...