Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Navrátilová chválí krok atletů. Pro transgender sportovkyně chce novou kategorii

Tenistka Martina Navrátilová. foto: / Martin Sekanina / CNCProfimedia.cz

Tenisová legenda Martina Navrátilová přivítala rozhodnutí Světové atletiky o zákazu startu transgenderových sportovkyň v elitních ženských soutěžích, pokud prošly mužskou pubertou. „Jedná se rozhodně o krok správným směrem,“ věří. Zároveň podpořila vznik takzvané open kategorie, v níž by mohli soutěžit všichni sportovci.
  16:47

Navrátilová doufá, že po atletice budou následovat i další organizace, aby zachovaly férové podmínky pro soutěžení.

„Sportovci, kteří se stanou šampiony, jsou právem oslavováni, vyčnívají nad ostatními v rovných podmínkách. Samozřejmě můžete namítnout, že nic není vždy úplně férové. Ano, někdo může být vyšší, silnější, mít více možností k tréninku, ale vždycky se snažíme tyto nerovnosti mazat,“ vysvětlovala ve svém sloupku pro The Sunday Times.

Jako řešení považuje vyvažování současných zákazů vznikem takzvané open kategorie. „V ní by mohli soutěžit všichni: muži, kteří se identifikují jako muži, ženy, které se identifikují jako ženy, muži, kteří se identifikují jako ženy, ženy, které se identifikují jako muži, i nebinární.“ Biologické ženy by pak mohly závodit i samostatně.

A připomněla, že podobný systém už funguje mezi atlety a plavci v Británii.

Jako velký problém zmínila fyzické rozdíly mezi muži a ženami; od plicní kapacity přes stavbu kostry až po svalovou hmotu. „Testosteron je největší hnací síla rozdílu mezi pohlavími, ale není jedinou. Efekty mužské puberty jsou nenávratné. Pak už není možné fyzickou výhodu vymazat.“

„Není náhoda, že neslyšíme stížnosti o transmužích, kteří soutěží s biologickými muži,“ upozorňuje. „Zato výhody transžen jsou jasné. Nemůžeme se snažit o férové začlenění všech, když budeme nadále ignorovat biologii.“

Právě o vědecké poznání opírá své rozhodnutí Světová atletika. „I nadále se budeme řídit odbornými poznatky, které se v příštích letech nevyhnutelně vyvinou. Pokud to bude nutné, přezkoumáme naši pozici, ale věříme, že integrita ženské kategorie v atletice je prvořadá,“ uvedl prezident Sebastian Coe v oficiálním prohlášení.

„Zdá se, že svět se konečně probouzí a používá zdravý rozum. Doufám, že další sporty budou rychle následovat,“ uzavřela Navrátilová.

Bývalá tenisová jednička se tématem transgender sportovců zabývá dlouhodobě, v minulosti byla několikrát kritizována za své postoje. V roce 2019 přišla o pozici ambasadorky organizace Athlete Ally, která se věnuje podpoře LGBTQ sportovců, poté, co označila transgenderové sportovkyně jako muže, kteří chtějí být ženami, a zpochybnila spravedlivost jejich soutěžení s biologickými ženami.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!