Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zase zlatá. Sáblíková je mistryní světa na pětce

Sport

  18:01
HEERENVEEN - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala popáté za sebou mistryní světa na 5000 metrů. Díky vynikajícímu času 6:50,46 dnes porazila druhou Němku Stephanii Beckertovou o více než šest sekund a získala v Heerenveenu po čtvrteční trojce druhé zlato.

Martina Sáblíková (vlevo) a Claudia Pechsteinová foto: ČTK

Dvojnásobná olympijská vítězka Sáblíková sedmým titulem na jednotlivých tratích korunovala skvělou sezonu, v níž nenašla ani jednou na 3000 nebo 5000 metrů přemožitelku. Čtyřiadvacetiletá svěřenkyně trenéra Petra Nováka suverénně ovládla pošesté za sebou Světový pohár, stala se mistryní Evropy ve víceboji a ve světové konkurenci nestačila ve čtyřboji jen na Nizozemku Ireen Wüstovou.

Do dnešní pětky nastupovala Sáblíková v pozici největší favoritky, kterou začala brzy poté, co se dostala do tempa, naplňovat. V předposlední rozjížďce byla její soupeřkou Japonka Šiho Išizawová, již díky stupňovanému tempu porazila o půl minuty.

Martina Sáblíková

Po dojezdu Sáblíková jasně vedla a měla jistý bronz. "Já jsem samozřejmě věděla, kdo jede po mně, a nebylo to vůbec jednoduchý. Věděla jsem, že musím jet opravdu, co to dá," řekla Sáblíková.

Z poslední rozjížďky, v níž startovaly Němky Beckertová a Claudia Pechsteinová, ji reálně ohrožovala jen mladší Beckertová, ale i ta v druhé polovině začala za časy Češky pod 33 sekund na kolo zaostávat. "Říkala jsem si, že je to nejrychlejší čas sezony, ale stejně jsem si říkala, že by to třeba mohla zajet," řekla Sáblíková o čekání na konec poslední rozjížďky.

Nakonec vyhrála o 6,18 sekundy, čtyřicetiletá Pechsteinová si dojela pro bronz se ztrátou 13,55. Její někdejší obdivovatelka Sáblíková získala společně s víceboji už deváté zlato na MS v kariéře.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková

Martina Sáblíková

"To je přesně výsledek, kde já tvrdím, že kdyby tohle jela v Calgary nebo v Salt Lake City, tak poprvé jede pod 6:40," ocenil vítězný čas trenér Novák s připomínkou stadionů ležících v příhodnější nadmořské výšce pro dosahování rekordů. Přiznal ale, že byl nervózní, nikoli však kvůli výkonu své svěřenkyně, nýbrž kvůli kvalitě ledu. Kvůli ní se dokonce musel start o něco odložit. "Ten led nebyl hladký, ten led byl vroubkovatý... Byly na něm rýhy," vysvětlil zpoždění Novák.

Erbanová byla na kilometru patnáctá

Druhá česká rychlobruslařka Karolína Erbanová obsadila 15. místo na trati 1000 m. Devatenáctiletá juniorka po pomalejším prvním kole zaznamenala čas 1:17,97 a za vítězkou zaostala o 2,81 sekundy.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka, jenž od ní dnes očekával útok na elitní desítku, porazila v rozjížďce o osm setin Japonku Miho Takagiovou. S ní Erbanová začátkem měsíce sváděla souboje na juniorském mistrovství světa v Obihiru, kde ji její japonská soupeřka předčila právě na kilometru i v hodnocení víceboje.

"Tak jsem ráda, že je to aspoň pod 1:18, ale do desítky to nebude, takže trochu zklamání," prohlásila Erbanová po dojezdu. Podobně jako v pátek jí podle představ nevyšlo první kolo. Zatímco v pátek ho v závodě na 1500 metrů, v němž skončila na 14. místě, jela až moc rychle, dnes jí v něm rychlost naopak chyběla.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"To první kolo bylo špatné stejně jako včera v té patnáctce. Takže jsou to chyby, ze kterých se musím učit. Ale myslím si, že na to mám a že snad ještě nasbírám nějaké zkušenosti a dotáhnu se na ně víc do té desítky," poznamenala mladá Češka. Šestinásobná juniorská šampionka Erbanová, jež dojela v pátek na 1500 metrů čtrnáctá, by se měla ještě v Heerenveenu představit v nedělní pětistovce.

"Snažím se být optimista, takže snad se dobře vyspím. Snad mi vyjde každý krok, protože na pětistovce je důležitý každý krok," podotkla Erbanová, která loni na této trati byla jedenáctá. "Do desítky bych byla hodně spokojená," naznačila cíl pro neděli.

Zvítězila světová rekordmanka Christine Nesbittová z Kanady, jež v pátek triumfovala i na patnáctistovce. Šestadvacetiletá Nesbittová si dojela na své nejoblíbenější trati pro třetí titul za sebou v čase 1:15,16.

Olympijská vítězka porazilo o 82 setin sekundy mistryni světa ve sprintu Jü Ťing z Číny, bronz získala domácí Margot Boerová.

Výsledky MS v rychlobruslení

Muži - 10.000 m: 1. De Jong 12:53,91, 2. Bergsma (oba Niz.) 12:57,71, 3. Kuck (USA) 13:12,66, 4. Geisreiter (Něm.) 13:21,10, 5. Bökko (Nor.) 13:23,70, 6. De Vries (Niz.) 13:25,74.

Ženy - 1000 m: 1. Nesbittová (Kan.) 1:15,16, 2. Jü Ťing (Čína) 1:15,98, 3. Boerová (Niz.) 1:16,16, 4. Richardsonová (USA) 1:16,30, 5. Wüstová (Niz.) 1:16,33, 6. Šichovová (Rus.) 1:16,50, ...15. Erbanová (ČR) 1:17,97.

Ženy - 5000 m: 1. Sáblíková (ČR) 6:50,46, 2. Beckertová 6:56,64, 3. Pechsteinová (obě Něm.) 7:04,01, 4. Grafová (Rus.) 7:10,22, 5. Valkenburgová (Niz.) 7:13,61, 6. Pak To-jong (Korea) 7:13,74.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...