13. února 2015 21:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Druhý závod, druhé zlato. Sáblíková ovládla na mistrovství světa i pětku

Martina Sáblíková slaví s českou vlajkou triumf v závodě na 5000 metrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková slaví s českou vlajkou triumf v závodě na 5000 metrů. | foto: ČTK/AP

HEERENVEEN (od našeho zpravodaje) Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na mistrovství světa v nizozemském Heerenveenu zlatý double! Den po triumfu v závodě na 3000 metrů ovládla i pětikilometrovou trať. Odrazila senzační nástup domácí Carlijn Achtereekteové a získala sedmý titul mistryně světa na pětce.

Potřetí v kariéře může Sáblíková slavit double na světovém šampionátu. Podvanácté se stala mistryní světa. Opět ovládla svou nejoblíbenější trať na pět kilometrů, na níž ji od roku 2007 na velkých akcích (olympiáda či MS) nikdo neporazil.

MEDAILOVÝ PÁTEK

V pátek večer však k tomu nebylo daleko. Ne že by Sáblíkové závod nevyšel. Naopak. Jenže nečekaně ji potrápila Carlijn Achtereekteová, 25letá novicka na mistrovství světa. Sáblíková však skvělým časem 6:52,73 odrazila její útok a o osm vteřin si vylepšila dosavadní maximum v sezoně.

A v cíli se mohla znovu halit do české vlajky. Šťastně se smála s koučem Petrem Novákem. Zase to dokázali.

V polovině trati ztrácela, na konci slavila

Ale bylo to pořádné drama! Achtereekteová patřila k okruhu favoritek, její výkon však vzbudil úžas. 6:54,49! Osobní maximum a po druhé rozjížďce jasné vedení.

„Když jsem viděla její čas, tak se mi trošku protočily panenky, zajela opravdu výborně. Petr (Novák) mi poté řekl, jaké časy jezdila na kolo. Dohodli jsme se, že to zkusím jezdit pod 33 (sekund), což se podařilo. Jsem spokojená, ale bylo to velice těžké,“ řekla Sáblíková.

Její čas přišel v páté rozjížďce. Jako obvykle zvolila zprvu rozvážnější tempo, v půlce závodu ztrácela 2,2 vteřiny na čelo.

Novák ji dál zapáleně hecoval. Věděl, že může sokyni dotáhnout.

Martina Sáblíková na trati pět kilometrů
Martina Sáblíková slaví s českou vlajkou triumf v závodě na 5000 metrů.

A také se to stalo. Čtyři kola před koncem začal náskok Nizozemky mizet. Za pouhé jedno kolo stáhla Sáblíková více než vteřinu! Ztráta rázem nebyla tak velká: 1,1. Pak 0,4.

Do posledního kola už Sáblíková vjížděla s půlminutovým vedením. A nepustila ho, naopak ho ještě posílila. Časem 6:52,73 zase dokázala: na této trati kraluju já.

Sáblíková zdvihla ruce nad hlavu. Tušila, že už ji vedení nikdo nevezme. Claudia Pechsteinová se v poslední rozjížďce zařadila na třetí místo, i to byl pro 42letou Němku úspěch.

Hlavní hrdinkou byla ale o 15 let mladší slečna ze Žďáru nad Sázavou.

MS v rychlobruslení: Heerenveen (Nizozemsko)

5000 m: 1. Sáblíková ) 6:52,73, 2. Achtereekteová (Niz.) 6:54,49, 3. Pechsteinová (Něm.) 6:56,53.

Ondřej Novotný, Tomáš Macek