Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marušková: Hořké, ale cenné zkušenosti

Sport

  13:59
PRAHA - Střelkyně Lenka Marušková-Hyková se dostala po Pekingu do stínu Kateřiny Emmons. V Pekingu sice obhajovala stříbro z Atén, ale na Čínské půdě neuspěla.

Lenka Marušková-Hyková. foto: Lidovky.cz

Jaké jsou s odstupem pocity z Pekingu?
Z téhle olympiády mám negativní pocity, protože jsem čekala že to bude hodně lepší. Ale věděla jsem, že si pro medaili nejedu. Ve ve skrytu duše jsem doufala alespoň ve finálovou osmičku. Tam se už může stát cokoliv. Jsou to však cenné zkušenosti, trošku hořké na velkém závodě. ve špatném se snažím vidět i to dobré

Vy i Kateřina Emmons jste mladé, takže vás čeká ještě několik šancí na olympiádě...
Myslím si, že pouze v případě, když u toho vydržíme. Jsme mladé, ale jsme ve věku, kdy už můžeme mít dítě. Na druhou stranu mohu říct, že střelkyně mohou být na vrcholu i kolem padesáti let, takže závodit se dá dlouho. Mohu se načas zastavit, a pak se zase vrátit.

Zkušenosti se zúročují...
Spousta lidí mi po stříbru z Atén říkala, že to přišlo brzo. Já říkám, že jsem ráda, že to vůbec přišlo.

Tentokrát závod nevyšel, proč?
Mohlo za to více faktorů. Člověk si připouštěl i ty věci, že na poslední olympiádě jsem byla stříbrná a měla by předvést něco, co by toho bylo hodno. Týden před olympiádou jsem proležela s virózou, dokonce se nevědělo, zda nakonec vůbec odjedu. K tomu mám ještě dlouhodobé problémy se zubem. Nechci to na to svalovat, ale určitě mě to nějaký ten bodík na fyzické kondici znát.

Je fyzička hodně důležitá?
Čím je lepší fyzička, tím je lepší psychika. I když v tomhle případě, bych řekla, že psychicky jsem na tom byla dobře. Nemohu říct, že bych byla natolik nervozní, že by to výsledek ovlivnilo nějak radikálně.

To nás přivádí k Emmonsovi a jeho pokaženému finále. Čím to může být? Nervy?
Nejsem Mathew (úsměv). U puškaře jeho kalibru je to strašná chyba. Pokud se mu to nestane několik let a pak až poslední rána ve finále OH, tak to mi přijde hodně divné.

Minule se mu to stalo také..
Je těžké o tom mluvit, může se stát cokoliv. Mám tři vteřiny na výstřel. Je normální, že člověk nestihne vystřelit, ale tohle je divné.

Z čeho se přesně skládá váše závodění?
Dělám vzduchovou pistoli na deset metrů na 40 ran. Pak sportovní pistole malorážka, ta je na 30 ran pevný a 30 ran na otočný terč. Pro mě není žádná dominantní. Víc úspěchů mám ve sportovní, ale dobře se cítím i ve vzduchovce.

Stává se že lidé přechází od vzduchovky na mlaorážku a naopak?
To se nestává. Zažila jsem vzuchovkáře, který po skončení kariéry předvedl slušný výkon s malorážkou, ale musel začínat od nuly.

Jak se vám líbily celé Hry?
Užila jsem si je moc. Měla jsem skvělou spolubydlící. Míša Musilová mi sedla, měly jsme společný sportovní program a občas jsem si spolu vyšly i ven. Měly jsme týden volna. Byli jsme společně na Silkmarku, povedla se nám kravata za 10 juanů. Pak jsme se byly podívat na šesté olympijské zlato Phelpse, to bylo úžasné.  Byly jsme i na Nadalovi. Večer jsme se chodily procházet, Číňané nás zastavovali, jak jsme měly oblečení Czech olympic team, bylo to hrozně milé. Nejlepší zážitek byl s jednou babičkou na vozíku, která byla hrozně šťastná, že se s námi mohla vyfotit.

Na zahájení jste byla?
To ještě ne. To mi bylo špatně, všichni říkali, že tam bylo vedro jako v prádelně. Zúčastnila jsem se zahájení minule, čekali jsme uvnitř stadionu a nic jsme z toho neměli. Ale v hnízdě (národní stadion) jsme se byly podívat. Lístky jsem neměly, ale nějak jsme se tam dostaly, různými škvírami (úsměv) a oni pak nevěděli, co s námi. Bylo směšné, že tam byla spousta volných míst, ale ani nás nenechali sednout.

A organizace Her?
Nemohu říct že by nějaké byly. Koukala jsem, jak se všichni naučili anglicky, to v Řecku nebylo. Vyskytl se snad jen jediný problém- bylo špatně vyprané prádlo.

Takže Peking se vám líbil víc než Atény?
Bylo to rozdílné, v Aténách jsem nikde nebyla, ale zase jsem si přivezla stříbro.

Jaký máte teď program?
Byli jsme na dovolené. Teď už začínám trénovat na Mistrovství republiky. Pak bude volno a následuje zimní sezona. Mistrovství Evropy by mělo být v únoru v Plzni. Ale na Evropě se mi moc nedaří.

Autoři:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat