Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maskoty ZOH v Soči budou levhart, bílý medvěd a zajíc, rozhodli diváci

Sport

  8:00
MOSKVA - Maskoty zimní olympiády v Soči 2014 budou sněžný levhart, bílý medvěd a zajíc. Poprvé v historii je vybrali v hlasování diváci ruské státní televize První kanál v show ve stylu finále hudební soutěže Eurovize. Na šťastné ruce při výběru maskota podle expertů závisejí i desítky milionů v pokladně organizátorů.

Maskot ZOH v Soči 2014 (levhart). foto: Reuters

Z tuctu finalistů byl ještě před spuštěním hlasování vyloučen Děda Mráz. S odůvodněním, že ruský novoroční symbol by se v případě vítězství stal vlastnictvím Mezinárodního olympijského výboru, a to by zkomplikovalo oslavy budoucích Nových roků, které v Rusku sehrávají roli středoevropských Vánoc. Soutěž na talisman olympiády vyhlásil organizační výbor Soči 2014 v září a do počátku prosince se sešlo více než 24.000 návrhů. Z nich porota tvořená známými umělci vybrala nejlepší nápady a nechala je dopracovat profesionály.

Podle odborníků zdařilý maskot může hrám přispět desítkami milionů dolarů.

Maskot ZOH v Soči 2014 (lední medvěd).

Rekord zatím drží organizační výbor pekingské letní olympiády, který na prodeji licencí s olympijskou symbolikou vydělal 163 milionů dolarů. Peking vsadil hned na pět maskotů. Soči bude mít tři, kteří ve finále obsadili stupně vítězů. "Bůh má rád trojice," objasnil šéf organizačního výboru olympiády Dmitrij Černyšenko.

Ještě dříve vysvětloval, že talisman her v Soči by měl vyjadřovat zvláštnosti ruské kultury, měly by jej intuitivně pochopit miliony lidí různého věku, profesí a národnosti a současně by se měl líbit dětem.

V případě zimních olympiád se prodeje zboží s olympijskými symboly podle tisku mohou pohybovat mezi 100 miliony až miliardou dolarů v maloobchodních cenách. Organizační výbor Soči 2014 na popularitu maskota hodně sází, a tak se talisman má objevit na polovině licencovaného zboží, zatímco na předchozí olympiádě ve Vancouveru šlo zhruba o čtvrtinu.

Maskot ZOH v Soči 2014 (zajíc).

Levhart, který divácké hlasování vyhrál před bílým medvídkem a zajícem, byl od počátku pokládán za favorita, a to i díky přízni mocného premiéra Vladimira Putina. Ten už v září 2009 při vypuštění páru sněžných levhartů, darovaných Turkmenistánem, do rezervace v okolí Soči poznamenal, že by to mohl být vhodný symbol olympiády. Dynamicky působící figurka levharta se ale zamlouvala i marketingovým expertům. Sněžní levharti na Kavkazu již vyhynuli, ale přežívají v horách ve Střední Asii.

Putin slíbil, že přivede tyto velké kočkovité šelmy na Kavkaz, pokud Rusko zvítězí v soutěži o získání práva na pořádání zimních olympijských her v roce 2014. Rusko toto právo získalo v roce 2007.

Autoři: ,

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat