26. listopadu 2015 11:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jsi jako Schumacher, slýchává. Teenager udivuje svět formule 1

Verstappen si už v sedmnácti letech splnil životní sen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Verstappen si už v sedmnácti letech splnil životní sen. | foto: Reuters

PRAHA Je tu Lewis Hamilton, který s jasnou dominancí obhájil titul. Je tu i Sebastian Vettel, který hned v premiérové sezoně resuscitoval „skomírající“ Ferrari. Jenže budete-li hledat opravdu to největší překvapení letošního ročníku F1, jemuž zbývá odjet jen nedělní závod v Abú Zabí, padne jiné jméno. Jméno Maxe Verstappena.

Nizozemský teenager sice smí sám na silnice vyjet teprve dva měsíce, i tak ale po jediném roce v F1 slýchá následující (dech beroucí) věty.

„Přirovnal bych ho k Schumacherovi a Sennovi. Max je na tom podobně jako oni v počátcích kariéry.“

„Když ho posloucháte a sledujete, jak přemýšlí, tak je do velké míry jako Michael Schumacher. Uvažují stejně a stejně tak ho jen výjimečně uvidíte jet mimo stopu.“

Ten první výrok vyšel z úst Eddiho Jordana, bývalého šéfa stáje F1, ve vysílání BBC. Ten druhý zase od respektovaného novináře Petera Windsora.

Tedy od mužů, kteří se sice nebojí extravagance (jako Jordan), zároveň ale ve světě F1 nepatří k tlučhubům, kteří by v touze po zviditelnění posílali do éteru nesmyslná srovnání.

Navíc nejde o ojedinělá slova. Will Buxton, reportér americké NBC, řekl: „Max je to nejzajímavější, co jsem v F1 za posledních 10 let viděl. Patří k těm, které když sledujete, tak lapáte po dechu.“

A Sebastian Vettel, čtyřnásobný šampion, přidal: „V budoucnu bude nahoře a vím, že naše generace se má čeho bát.“

Ale dost euforických výroků, je jasné, že na tom Verstappenovi něco je. Že do F1 nevstoupil v sedmnácti jen proto, aby zboural dosavadní věkové rekordy.

On je prostě výjimečný talent. Jsou to jen dva týdny, co při nudném závodě v Brazílii rozproudil divákům krev odvážným předjetím Sergia Péreze.

A právě po něm se objevilo srovnání se Sennou. Ošil se a nechtěl na ta slova reagovat. Každopádně Brazílie byla osmým z posledních devíti závodů, ve kterých bodoval.

Už dvakrát byl čtvrtý, což je s podprůměrným vozem husarský kousek, a nad týmovým kolegou Sainzem, což je vždy ten první soupeř, vede bodově 49:18!

A byť i Sainz je z rodinného klanu, kde synové za volant usedají dřív než v osmnácti, tak Verstappen měl zřejmě lepší školu. Jeho otec Jos, který v začátcích kariéry jezdíval ve stejném týmu jako Schumacher, ho od mládí k F1 směroval, teď je na všech Grand Prix jeho věrným pobočníkem.

Když se dozvěděl, že se příští rok tluče termín čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans a klání F1 v Ázerbájdžánu, účast v Le Mans zrušil.

Max Verstappen.
Osmnáctiletý pilot stáje Toro Rosso Max Verstappen.

„Maxova kariéra je důležitější než ta moje. Ta už ani neexistuje. A tak Maxovi radím. Když má otázky, jsem tu pro něj, občas ho postrčím určitým směrem. Díky zkušenostem umím poznat, co se děje v týmu, a mohu říct, jak projet některou ze zákrut.“

Brzy mu bude muset radit i v jiné věci: kam kráčet dál? Je jasné, že Toro Rosso, B-tým Red Bullu, brzy bude Maxovi malý, a už teď kolem něj krouží Mercedes či Ferrari.

Příští rok sice v týmu zůstává, ale pokud ho pak Red Bull neposune výš, může být teoreticky tím, kdo u Ferrari vystřídá Kimiho Räikkönena.

„Je to budoucí mistr světa, a tak budou všichni jako šílení bojovat, aby ho získali. Už teď probíhá válka nabídek, protože on bude jednou z hvězd na dlouhou dobu,“ míní komentátor F1 Martin Brundle.

Vettel zkrátka ví, proč se bát...