14. září 2015 13:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jak český basketbal k největšímu úspěchu přišel. A na obzoru je i olympiáda

Jan Veselý se raduje poté, co skóruje proti Chorvatsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veselý se raduje poté, co skóruje proti Chorvatsku. | foto: Reuters

LILLE (od našeho zpravodaje) Nejlepší výsledek v dějinách samostatného českého basketbalu = velká šance na to, že se Česko příští rok utká o šanci na olympiádu v Riu. Báječný výkon v osmifinále mistrovství světa proti Chorvatsku ukázal, že tým, jemuž ne každý věřil, umí velké věci.

Byl to svým způsobem nejzajímavější z výroků dne. „Hned jsme si řekli, že jsme ambiciózní tým, který chce víc. Nesmíme se uspokojit. A­ pořád snít, že můžeme dojít i­ dál,“ líčil Tomáš Satoranský, rozehrávač basketbalové reprezentace.

Střízlivá slova ve chvílích euforie. Absence uspokojení i poté, co Česko rozbilo favorizované Chorvatsko 80:59 a postupem do čtvrtfinále mistrovství Evropy vytvořilo nejlepší výsledek od roku 1993; dosud bylo maximem dělené 9. místo.

Ano, tenhle tým chce víc.

Basketbalisté jsou sportovním hitem posledního týdne, na turnaji vyhráli čtyři duely ze šesti. Proč?

Mají výrazné tváře: Satoranský vytvořil rekord v počtu asistencí na zápas (15), i jejich průměr má na historickém maximu, čahoun Jan Veselý sbírá smeče a vládne pod koši.

A mají – odpusťte klišé – také ­velké srdce. „Je to tak. Příprava nám úplně nevyšla, ale semkli jsme se. Chceme ukázat, co umíme. Držíme pospolu jako tým,“ řekl Patrik Auda a potvrdil to, když dal jako střídající hráč Chorvatsku 9 bodů.

Čeští basketbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále ME.
Jan Veselý pálí přes Anteho Tomiče.

Mají i vizi, že se jako jediný český kolektivní sport utkají o hry v­Riu. Na olympiádu se dosud dostali pouze basketbalistky a fotbalisté do 21 let. Týmu už stačí jedna výhra buď ve středečním čtvrtfinále se Srbskem, či následně v duelech o 5. až 8. místo (do 7. příčky je kvalifikace jistá, i 8. pozice ještě dává naději).

Z brutálně náročné kvalifikace projdou jen vítězové tří šestičlenných skupin, ale už fakt, že basketbalisté mají vůbec na dosah boj o­ Rio, působí takřka senzačně.

Ve zmíněné přípravě vyhráli jen jednou, na turnaj prošli až posledním duelem kvalifikace a na šampionátech dlouho chyběli, v letech 2001 až 2011 jej hráli jedinkrát.

„Když jsem říkal, že máme na to, poprat se o olympiádu, někdo se mohl smát. Já od prvního dne věřil, že to můžeme dokázat,“ vzpomíná izraelský kouč Ronen Ginzburg na start svého angažmá v roce 2013.

Jak se to celé seběhlo?

Zaprvé: forma graduje. „Příprava je od toho, abyste se připravili,“ lakonicky shrnul Jan Veselý to, že nevalné výsledky nikoho nestahovaly do deprese.

Zadruhé: český styl je nejen fyzicky náročný a atraktivní, ale i účelný. „Každý ví, co hrajeme, ale těžko se na to připravuje,“ říká Satoranský o precizní, agresivní obraně a následném úprku vpřed k soupeřovu koši. Defenzivu má Česko v ­rámci turnaje jednu z nejlepších.

Čeští basketbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále ME.

Čeští basketbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále ME.

Zatřetí: duo S+V, jež hovořilo v ­předchozích odstavcích. „Výjimeční hráči,“ oceňuje kapitán Jiří Welsch. „Honza má jeden z nejlepších pohybů pod košem, co jsem kdy viděl. A Tomáš mimořádné basketbalové myšlení a k tomu i skvělé atletické schopnosti.“ Pokud budou oba hrát takto i dál, bylo by až s podivem, kdyby Satoranského nevyzkoušeli v NBA a Veselý (nyní ve Fenerbahce) se do ní nevrátil.

Začtvrté: přerod, jenž nastal ve věkovém složení týmu. Už se nesází na veterány Welsche a Bartoně, šéfy jsou jiní. Ale vše se děje v pozitivní koexistenci. „Tým je kvalitní v ­tom, že máme starší zkušené hráče, abychom nebláznili, i mladší kluky. Hodně z nás má zkušenosti z Euroligy nebo Eurocupu, vyzkoušeli jsme si nejlepší evropské soutěže. Proto si myslím, že jsme schopní hrát s velkými týmy vyrovnané zápasy a vyhrávat,“ říká David Jelínek, v osmifinále autor 13 bodů.

Vousatý střelec je synem nejlepšího střelce české basketbalové historie Josefa Jelínka, teď sám kroniky svého sportu pomáhá měnit.

A to cesta ještě neskončila.

Miroslav Němý

Najdete na Lidovky.cz