Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medailové žně nekončí. Biatlonisté berou stříbro ze smíšené štafety

Sport

  15:25aktualizováno  16:43
LAURA (od naší zpravodajky) - Čeští biatlonisté na olympijských hrách pokračují ve sbírání medailí. Ve smíšené štafetě vybojovali stříbro. Vytoužený triumf jim vyfoukli Norové, na které Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec ztratili 32 sekund.

...Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup se postarali ještě o dva bronzy. V počtu medailí se čeští biatlonisté zařadili v Soči na druhé místo, na první Norsko jim scházel jediný cenný kov. foto: MAFRA - Michal Sváček

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Když finišmen Moravec viděl, jak luxusní mu Soukup přivezl před posledním úsekem náskok na třetí místo, nevěřícně zakroutil hlavou. A pak vyrazil pro pátou olympijskou medaili pro český biatlon.

Od vedoucího Nora Svendsena ho v tu chvíli dělilo přes čtyřicet sekund a na třetího Itala Hofera měl půlminutový náskok. Bylo jasno: když se nestane nic překvapivého, Česko skončí druhé.

Závod výborně rozjela Vítková, která jako jediná členka české štafety ještě medaili neměla. Od začátku se zařadila do vedoucí skupinky a i přes jednu chybu ve střelbě vestoje předala Soukalové na třetím místě.

Gabriela Soukalová, Veronika Vitková, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec slaví stříbro ze smíšené biatlonové štafety

Stříbrná medailistka ze závodu na 12,5 kilometru s hromadným startem vyrazila dopředu. Vždyť na střelbu vleže přijela jako první. Ale pak...

Jedna, dvě, tři chyby! Soukalová sice musela třikrát dobíjet, ale všechno brzy napravila. Přehnala se přes Polku Gwizdonovou i Italku Oberhoferovou. A díky čisté střelbě vestoje se dostala i před vedoucí Norku Eckhoffovou.

Z prvního místa předala štafetu Soukupovi, jenž však měl těžkého soupeře těsně za sebou. Dlouho za sebou vezl Björndalena, jenž těsně před první střelbou zabral a na střelnici přijel první.

Legendární Nor využil jedné Soukupovy chyby a osamostatnil se v čele závodu. Od té chvíle česká ztráta na první místo narůstala. Soukup ovšem zároveň udržel náskok před svými pronásledovateli.

A ten už finišmen Moravec nepromrhal! Vleže a vestoje udělal dohromady jen jednu chybu a pomyslnou cílovou pásku proťal se ztrátou 32 na první Norsko.

Česko právě získalo stříbrnou olympijskou medaili.

Pro český biatlon to je v Soči už pátá medaile. Soukup vybojoval bronz ve sprintu na 10 kilometrů, Moravec stříbro ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru a bronz na 15 kilometrech s hromadným startem a Soukalová stříbro v závodě na 12,5 kilometru s hromadným startem.

Biatlon: Smíšená štafeta (2x6 km + 2x7,5 km)

1. Norsko (Bergerová, Eckhoffová, Björndalen, Svendsen) 1:09:17,0 (0 tr. okruhů+2 dobíjení), 2. Česko (Vítková, Soukalová, Soukup, Moravec) -32,6 (0+7), 3. Itálie (Wiererová, Oberhoferová, Windisch, Hofer) -58,2 (0+6), 4. Německo -1:41,3 (0+9), 5. Rusko -1:47,4 (1+8), 6. Slovensko -1:47,7 (0+10), 7. Francie -2:47,3 (1+8), 8. Ukrajina -2:48,2 (1+8), 9. USA -3:03,1 (1+13), 10. Rakousko -3:17,8 (1+7).

Autor: