19. července 2017 11:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Měl skončit na vrcholu? ‚Pistolník‘ Contador je proti, odcházet ještě nehodlá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Alberto Contador na Tour de France 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alberto Contador na Tour de France 2017. | foto: Reuters

ROMANS-SUR-ISERE (od našeho zpravodaje) Opět to nebyl jeho den. Na bočním větru odpadl Alberto Contador z hlavního pole, ztratil 1:33 minuty, vypadl z elitní desítky průběžného pořadí Tour de France, kterou v minulosti už dvakrát ovládl.

Čekali byste naštvanou tvář? Čekali byste toho protivného Contadora (34), který loni na Tour už nevěřil nikomu a ničemu a hledal spiknutí za každým slovem?

Pak byste čekali marně.

Sto metrů za cílem zastavil, počkal, až k němu doběhnou nejméně dva tucty reportérů, načež mluvil a mluvil, občas pohodil hlavou, tu a tam se i zasmál.

„Někteří lidé říkají, že bych měl radši odjet domů, že už tohle nemám zapotřebí,“ svěřoval se. „Ale to mě ani na vteřinu nenapadlo. Vím, kde jsou mé limity. Vím, že už nemohu jet o stupně vítězů. Stále se však mohu pokusit o etapu.“

Alberto Contador (vpředu) v pokusu o únik na Tour de France 2017.

Alberto Contador (vpředu) v pokusu o únik na Tour de France 2017.

Alberto Contador za Fabiem Aruem zatím na Tour de France 2017 trpěl.

Alberto Contador za Fabiem Aruem zatím na Tour de France 2017 trpěl.

Alberto Contador, realista? Muž, který ovládl sedmkrát klání Grand Tour, víckrát než kdokoliv jiný ze současných jezdců, ale který pochopil, že už nemůže konkurovat Froomovi, Aruovi či Bardetovi?

„Měl skončit na vrcholu. Teď už bude jen prohrávat,“ prohlásil loni jeho bývalý šéf Oleg Tiňkov.

Ovšem pozor. Contador byl pevně přesvědčen, že také letos může jet na Tour o žlutý dres. Třikrát byl v přípravných závodech druhý. „A tři dny před odletem na Tour jsem překonal vlastní rekord na stoupání u Madridu, kde si poměřuji síly po celý život. Fyzicky jsem stále schopný Tour vyhrát.“

Skutečně? Odpověď nepoznáme. On tvrdí: „Strádal jsem tu hlavně psychicky, pády mě srážely.“

Tolikrát opět ležel na asfaltu, tak jako při Tour 2014, 2015, 2016. Letos dvakrát v 9. etapě v Juře a především na pouti do Pau. S pohmožděninami a oblepený náplastmi ztratil další den čtyři minuty.

Pokud v minulosti dokončil třítýdenní závod, tak s výjimkou debutu na Tour 2005 vždy v elitní pětce. Nyní je mu dalece vzdálena. Opět se usměje: „Aspoň mám teď možnost dělat si tady, co budu chtít.“ Což v překladu znamená: Froome aspol. mě v Alpách pustí do úniku.

Zlatá generace Španělů se přiblížila ke konci své cyklistické pouti. Olympijskému vítězi Sánchezovi je 39 let, Valverdemu 37, Contadorovi 34. Už nyní je mentorem Mikela Landy ze Sky. Užíval si, jak spolu unikli v pyrenejské etapě do Foix. Minulost a budoucnost španělské (isvětové) cyklistiky šlapaly pospolu. „Teď si musí Mikel nesmírně pečlivě vybrat tým, kde bude lídrem,“ nabádá Contador.

Alberto Contador (vpředu) při úniku s Mikelem Landou.

Alberto Contador (vpředu) při úniku s Mikelem Landou.

Sám loni podepsal v Treku jednoletou smlouvu. Je tedy letošní sezona i sezonou jeho odcházení?

Ne, pravděpodobně nikoliv.

Dle gentlemanské dohody s týmem Trek má právo na roční opci a podle zákulisních zvěstí jej uplatnil, přestože oficiálně tvrdí: „Rozhodnu se až po Tour.“

Stáj Trek, jejímž druhým sponzorem je italská firma Segafredo, sice chtěla z Astany přetáhnout Fabia Arua, jenže Contador tuto snahu víceméně „vetoval“. Jeho slovo je stále mocné. Segafredu však za to musel cosi slíbit: bude lídrem týmu na Giru 2018. Italská Grand Tour je italské firmě bližší než ta francouzská.

Měl Oleg Tiňkov pravdu?

Opravdu nedokáže odejít včas?

On si prostě nemůže pomoci. „Pořád ještě se chci pokoušet o útoky, při kterých diváci u televize řeknou wow. Pořád ještě chci vyhrávat etapy. I tady, na této Tour.“

Pokud možno hned dnes, na svazích Galibieru.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz