10. března 2016 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Meldonium, za které pyká Šarapovová, vzniklo pro sovětské vojáky v Afghánistánu

Marii Šarapovové se vrací úsměv na tvář. Svědčit pro ní chtějí lékařské špičky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marii Šarapovové se vrací úsměv na tvář. Svědčit pro ní chtějí lékařské špičky. | foto:  Michal Šula, MAFRA

MOSKVA/PRAHA Nikoliv pro sportovce, ale pro sovětské vojáky v Afghánistánu byl vyroben preparát pod názvem meldonium. Na látku, která byla od 1. ledna 2016 uvedena na seznam zakázaných prostředků, byla na letošním Australian Open pozitivně testována nejlépe vydělávající sportovkyně světa Maria Šarapovová. Lotyšský tvůrce preparátu Ivars Kalvinš však tvrdí, že látka vůbec neměla být zařazena na listinu zakázaných, protože sportovci k lepšímu výkonu nijak nepomáhá.

Kalvinš, jenž meldonium v 70. letech vyvinul, tvrdí, že byla primárně vyrobena pro sovětskou armádu, která jej především v osmdesátých letech hojně využívala.

Vojákům totiž meldonium pomáhalo ke zvýšení odolnosti vůči enormní zátěži. Nejvíce jej prý používali ti, co bojovali v Afghánistánu.

„Vysoká nadmořská výška. Kyslíková deprivace. Když musí běžet 20 kilometrů s plnou výzbrojí, skončili by s ischemií,“ poukázal Kalvinš na důvody, kvůli kterým vojáci předcházeli riziku nedokrevnosti určitých tkání v těžkých podmínkách.

Šarapovová má vlastní nadaci Maria Sharapova Foundation, která pomáhá dětem po...
Maria Šarapovová.

Meldonium se podle něj používá primárně na zlepšení krevního oběhu u lidí se srdečními problémy. Vrcholovému sportovci však podle něj nijak nepomáhá.

„Meldonium přece není dopingová látka. Umožní vám sice snášet větší fyzickou zátěž, tělo ale stále musí spalovat vlastní uložené rezervy,“ přiznal.

Tvůrce látky chce svědčit pro Mariu

Kalvinš navíc rádiu Echo Moskvy řekl, že v případě, když bude zařazení meldonia mezi zakázané látky soudně napadeno, je ochoten svědčit ve prospěch sportovců, kterým byla zastavena činnost.

Sportovci však látku zneužívají kvůli zvýšení vytrvalosti, protože meldonium napomáhá absorpci kyslíku v těle. A to je taky důvod, proč byl od letošního roku uveden mezi zakázané látky.

Anketa

Věříte, že ruská tenistka Maria Šarapovová dopovala neúmyslně a zakázanou látku meldonium užívala ze zdravotních důvodů už deset let?

Ano, pouze si nepohlídala aktualizovaný seznam zakázaných látek. 525
Ne, podobně jako ostatní ruští sportovci se pokoušela podvádět a zvýšit si výkon. 1489

Přesto byla od Nového roku přistižena už desítka sportovců převážně z postsovětských zemí. Mezi nimi je i Šarapovová, která podle svých slov látku pravidelně užívala deset let.

Připomíná to dopingový skandál s bromantanem, tedy další látkou vyrobenou pro sovětskou armád. Ten se na seznam zakázaných látek dostal poté, co se objevil ve vzorcích odevzdaných ruskými sportovci na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996.

Lék se bere maximálně šest týdnů

Podle lotyšské společnosti Grindeks, která látku vyrábí, je však obvyklá délka podávání léku mnohem kratší a pohybuje se od čtyř do šesti týdnů.

„Léčebná kůra se může dvakrát až třikrát za rok zopakovat,“ uvedla firma Grindeks ve vyjádření pro AP. Navíc dodala, že na delší užívání látky musí dohlížet lékař.

Lotyšská firma také ve svém prohlášení napsala, že vrcholovým sportovcům naopak hrozí, že látka může po zátěži zpomalit odbourávání mastných kyselin, což je potřebné k dodání energie.

Prostředek nijak nezvyšuje sílu sportovce

Podobný názor má i bývalý šéf ruské antidopingové agentury Nikolaj Durmanov. V Moskvě novinářům řekl, že meldonium bylo do seznamu zapovězených preparátů zařazeno chybně.

„Ten prostředek nijak nezvyšuje sílu sportovce ani jiné parametry jeho výkonu. Neexistují žádné lékařské výzkumy, které by dovolovaly zařadit látku mezi dopingové prostředky,“ zlobí se Durmanov.

Snaží se totiž ochránit tři ruské sportovce, kteří byli od nového roku na meldonium pozitivně testováni. Vedle Šarapovové jimi jsou krasobruslařka Jekatěrina Bobrovová a cyklista Eduard Vorganov.

Všem hrozí až čtyřletý distanc. A pokud by takto byla potrestána Šarapovová, podle listu The Sun přijde až o sto milionů liber (3,5 miliardy korun).

Online reportáž | FOTBAL

Dinamo Záhřeb - Plzeň
3:0
90
Plzeňská jízda pohárovou Evropou končí v Záhřebu. Dinamo vyhrálo zaslouženě 3:0, v součtu s prvním utkáním 4:2. Děkujeme za pozornost a držme palce Slavii, která bude za okamžik bojovat v Genku.
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 3:0.
90
Žlutou kartu dostal Olmo (Dinamo Záhřeb)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz