Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Měli by poháry vrátit, říká Masopust

Sport

  10:20
PRAHA - Deset let a jeden měsíc. Tak dlouho čekala kdysi slavná Dukla Praha na návrat do vrcholového fotbalu. Po odkoupení licence od druholigových Jakubčovic zahájí v sobotu na Julisce boje ve druhé nejvyšší soutěži.

Josef Masopust foto: Ondřej NěmecLidové noviny

„Jsem moc rád, že Dukla oživila své jméno, a doufám, že bude pokračovat v cestě, kterou kdysi nastoupila. Věřím, že se toho kluci ve druhé lize dobře zhostí,“ řekl na včerejší tiskové konferenci na Julisce Josef Masopust, nejslavnější hráč v historii Dukly.

Během setkání vyjádřil nelibost nad tím, že nejcennější klubové trofeje dlí v Příbrami.

V roce 1997 se Dukla zmítala ve finanční krizi, nakonec ji koupil Jaroslav Starka, prezident Příbrami. A přesunul klub k Litavce. I s trofejemi. „Přijde mi přehnané a neetické, když si Příbram přivlastňuje právo žít z výsledků a dějin Dukly. Jestli jsou natolik čestní, měli by poháry vrátit,“ prohlásil Masopust, kterého nedávno dopálil telefonát slovenského novináře.

„Prý si na internetu přečetl, že jsem nejslavnější fotbalista Marily Příbram všech dob. Co prý já na to říkám. Urazilo mě to. A byl bych ochoten se i soudit,“ pověděl majitel Zlatého míče.

Předseda představenstva Dukly Marek Lukáš k záležitosti zaujal mnohem smířlivější tón. Soudní cestou prý jít nehodlá. „Soudní řešení není reálné. Nemáme příliš možností, jak získat trofeje zpátky. Uvidíme, s čím přijde Příbram, vhodná příležitost bude na jaře, až přijedou do Prahy k zápasu,“ uvedl Lukáš.

Hlavní cíl týmu? Záchrana ve druhé lize
Včera na Julisce ale bylo jinak veselo. Klub se chystá na sobotní zápas s Opavou, na tiskovou konferenci pozval bývalé slavné hráče Zdeňka Nehodu, Václava Samka, Iva Viktora, Jiřího Čadka.

Společně se stali kmotry knihy Aleše Pivody s názvem Dukla do toho!, kterou šampaňským pokřtil Josef Masopust. Obsáhlá publikace mapuje celou historii Dukly.
Prvořadým cílem Pražanů po návratu do profesionálních soutěží je záchrana. „A pokud možno co nejdřív,“ řekl trenér Dukly Günter Bittengel. „Jsme připraveni, ale jak, to se uvidí. Věřím ale, že to bude fungovat,“ dodal vzápětí.

Nejkrásnější sen by pro něj byl, kdyby vrátil Dukle první ligu. „Tím by se pro mě kruh uzavřel,“ zasnil se Bittengel, jenž v dresu Dukly před lety vkročil na prvoligové trávníky.

Na postup mezi elitu si ale podle vlastních slov bude muset počkat. „Musíme se znovu naučit žít v profesionálním fotbale, včetně mě,“ upozornil Bittengel, jehož tým se skládá převážně z bývalých opor Jakubčovic a několika mladých sparťanů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!