Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Adam Mendrek se na ME v badmintonu utkal s mistrem světa. ‚Měl prostě všechno’

Sport

  23:29
HUELVA/PRAHA - Jediný Adam Mendrek dokázal z českých hráčů na mistrovství Evropy v badmintonu ve Španělsku vyhrát zápas. Odměnou za zvládnuté první kolo mu byl střet s Dánem Viktorem Axelsenem, světovou jedničkou a nejlepším hráčem současnosti.

Adam Mendrek v zápase se světovou jedničkou Viktorem Axelsenem. foto: Badminton Europe/Mark Phelan

Turnaje v Huelvě se zúčastnila sedmička Čechů, alespoň dílčí úspěch si však připsal pouze Mendrek, syn prvního českého olympionika z Barcelony 1992 Tomasze.

Mistrovství Evropy v badmintonu: kdo ze sedmičky Čechů překvapí proti přesile?

Aktuální česká žebříčková dvojka si v prvním kole oproti očekávání relativně hladce poradila s Portugalcem Duartem Nuno Anjem 21:14 a 21:14 a vysloužila si zápas proti světové jedničce Axelsenovi. Mendrek s úřadujícím mistrem světa hrál slušných 33 minut vyrovnané výměny, proti hráči toho nejtěžšího kalibru měl ale velký problém bodovat. Dán vyhrál 21:11 a 21:8.

„Ano, body se mi získávaly hodně těžko, protože Viktor měl prostě všechno,“ řekl po zápase Mendrek, jemuž k bojovnému výkonu proti největšímu favoritovi turnaje tleskala celá hala a jenž sklidil pochvalu i od badmintonové legendy Petera Gadeho.

A Axelsen? „Pochválil mě, popřál hodně štěstí do dalších zápasů a dokonce se zajímal, jak se připravuji,“ neskrýval dobrý pocit Mendrek. Vytáhlý Dán, jenž má kromě titulu mistra světa ve sbírce i olympijský bronz z Ria, pak ukázal, proč je považován za největšího gentlemana ze světových hvězd. Ač nemusel, při odchodu z kurtu se zastavil u již zmíněného Adamova otce Tomasze a pogratuloval mu k dobrému výkonu syna.

Nejlepší badmintonista současnosti Viktor Axelsen v zápase proti Adamu...
Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou dobře vzdorovali osmým nasazeným Francouzům.

Všichni ostatní čeští hráči se s mistrovstvím Evropy loučili po prvních kolech.

Milan Ludík neuspěl proti Rusovi Sirantovi, Zuzana Pavelková ve třech setech nestačila na Bulharu Mitsovou. Kateřina Tomalová litovala promeškané příležitosti proti Nizozemce Mahulette, v prvním kole s nasazenými Francouzi prohráli i mixéři Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou. Bášová pak spolu s Michaelou Fuchsovou nestačily na německý pár Goliszewski, Kaepplein.

Mohlo by vás zajímat