Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi Contadorem a Kreuzigerem to vře. ‚Vše jsme si vyříkali,‘ tvrdí Čech

Sport

  15:00
PRAHA - Před nimi jsou pyrenejské vrcholy, které kdysi, v pravěku Tour, náležely do obávaného Okruhu smrti. V pátek Aspin. V sobotu Tourmalet a Peyresourde. A v neděli etapa, považovaná za královskou, s pěti kopci a horským dojezdem v Andoře.

Roman Kreuziger foto: Profimedia.cz

Vítejte v Pyrenejích. Tady už favorité musí odkrýt karty.

Obhájce titulu Chris Froome, lídr týmu Sky, po středeční středně horské etapě umístil na Twitter fotografii sebe sama, spokojeně se usmívajícího. Ve čtvrtek potom líčil: „Zatím vše podle plánu. Nemohl jsem si přát lepší start do Tour. Je to přímo snový start.“

Chráněn bodyguardy Stannardem a Rowem se vyvaroval jakýchkoliv komplikací či pádů, bezpečně dojížděl s dalšími favority a celkově je pátý.

Dění ve stáji Tinkoff zatím nabízí úplně jiný obrázek.

„Tinkoff v krizi?“ ptal se titulek serveru cyclingnews.com. Nejen proto, že Alberta Contadora po dvou pádech stále bolí levá noha a v Centrálním masivu znovu ztratil. Server rozebíral, proč na něj Roman Kreuziger v závěru středeční etapy nečekal.

„Co jste ve středu viděli, nebyla taktika, jakou jsme naplánovali,“ prohlásil pro cyclingnews sportovní ředitel Steven de Jongh. Jeho kolega mezi lodivody ruské stáje Sean Yates dodával: „Měli jsme tam dva jezdce ve skupině, Alberta a Romana. A Roman na Alberta nepočkal. Nemyslím, že šlo o špatnou komunikaci.“

Za viníka krize v Tinkoffu byl označený Kreuziger.

Tentýž Sean Yates ještě za svého předchozího působení ve stáji Sky na Tour 2012 nařídil mimořádně silnému Chrisi Froomovi, že musí v horách čekat na lídra týmu (Bradleyho Wigginse).

Nyní chtěl v podstatě totéž od Kreuzigera.

V zákulisí se poté hovořilo o špatně fungující vysílačce českého jezdce, ale také o tom, proč jej tým na poslední chvíli stahoval ze skupiny favoritů ke Contadorovi, zatímco Polák Majka vesele šlapal těsně před touto skupinou v úniku, i když už neměl nejmenší naději na etapové prvenství.

„Majka měl od nás svolení, to bylo v pořádku,“ hájil ho Yates. „Dlouho jsme věřili, že dojede vedoucí belgické duo a bude bojovat o vítězství v etapě.“

Naopak nedodržení týmových pokynů hodili sportovní ředitelé i na veřejnosti na Kreuzigera.

Contador při rozhovoru s novináři na adresu českého jezdce řekl: „Týmové pokyny byly jasné a jeho rozhodnutí jiné. To je realita. Týmová taktika nebyla problém, byl to Kreuziger, kdo jednal sám o sobě. Hovořili jsme o tom a teď otočíme list za tímto nedorozuměním.“

Pokud vycházíme z indicií, které máme k dispozici, situace v závěru 5. etapy se odehrála zhruba následovně:

Kreuziger ještě 1500 metrů před cílem vnímá Contadora ve skupině za svým kolem. Jenže pak akceleruje Bardet, dotahují se k němu Valverde a Quintana. Také český jezdec se snaží zalepit díru.

Contador beznadějně odpadá, rychle ztrácí kontakt. Kreuziger dostává od sportovního ředitele příkaz vrátit se k lídrovi týmu. Zpomaluje, propadá se skupinou, ohlíží se dozadu, kde je Contador.

Potrhaný Alberto Contador v cíli první etapy Tour.

Když zjistí, že je Španěl natolik odpárán, že by nemělo smysl na něj na posledních stovkách metrů čekat, snaží se v závěru etapy aspoň stáhnout ztrátu na čelo skupiny, kterou mezitím nabral. Projíždí tak cílem s mankem jedenácti sekund na Frooma či Quintanu. Contador jich naopak nabere třiatřicet.

Kreuziger: Je zapotřebí zlepšit komunikaci v týmu

„Řekl jsem po etapě Romanovi: Pokud ti dám nějaký pokyn, tak to má důvod,“ vykládal De Jongh. „To je ve stručnosti vše. Víc k tomu nepovím. Jestliže chcete vědět víc, zeptejte se Romana.“

Což jsme ve čtvrtečním večeru učinili.

„Ve středu večer jsme si vše, co se v páté etapě stalo, vyříkali se sportovními řediteli. Potom jsem byl i za Albertem. Nemáme spolu problém,“ uvedl pro MF DNES Kreuziger. „Shodli jsme se, že je zapotřebí zlepšit komunikaci v týmu, která není právě nejlepší. O tom jsme se bavili už na Dauphiné. Nemění se nic na tom, že Alberto dál zůstává naším lídrem.“

Totéž prohlásil také Yates: „V žádném případě neměníme lídry. Všichni jedou na Alberta.“

Sám Contador ve čtvrtek tvrdil: „Situace se ve středu odehrála tak, jak se odehrála. Nepřipadám si opuštěn. Horší je image, jakou ta událost zanechala o týmu Tinkoff. Mě to nepoškodí. Během kariéry věci jako tato se mi stávaly i dřív. Atmosféra uvnitř skupiny je dobrá.“

Alberto Contador dojíždí se zraněným ramenem. Osudným se mu stal pád na jednom z ostrůvků na silnici.

Kreuziger o své loajalitě týmového hráče v minulosti opakovaně přesvědčil. Ať už na slavné Tour 2013, kde tahal Contadora v Pyrenejích i na první horský dojezd. Nebo letos v Baskicku a na Dauphiné, kam na příkaz vedení týmu odjel pomáhat, přestože měl být původně lídrem ve Švýcarsku.

Stejně tak při letošní Tour rozjížděl v Cherbourgu spurt Saganovi a v jiných etapách vyvážel Contadora v kritických chvílích do popředí pelotonu.

Pokud by byl Španěl zdravý, je neoddiskutovatelné, že k boji o titul vyžaduje i plnou Kreuzigerovu podporu, včetně obětování jiných ambicí českého cyklisty.

Ale jestliže je Contador zraněný a z tábora stáje Tinkoff zaznívají dokonce i hlasy o Španělově možném odstoupení nebo přinejmenším „vystoupení si“ z celkové klasifikace, potom by bylo smysluplné podržet si také náhradní variantu do dalšího průběhu závodu.

Jak velkou selekci způsobí Aspin?

Otázka za milion tedy nyní zní: Nakolik dokázal Contador doléčit zranění a zotavit se, aby byl v Pyrenejích konkurenceschopný?

„Cítí se lépe, zotavuje se den po dni. V pátek to bude o přežití na Aspinu a pak o dojetí do cíle,“ pronesl De Jongh.

Jeho klíčový muž po dojetí 6. etapy sděloval: „Cítím se stejně jako ve středu. A myslím si to samé jako ve středu. Tour je velmi dlouhá. Ještě tu můžeme dokázat dobré věci.“

Zatím se můžeme jen dohadovat, jakou taktiku tým Tinkoff v pátek určí. Skutečně v Pyrenejích obětuje Kreuzigera, svého nejlépe umístěného jezdce v celkovém pořadí, ve prospěch Contadora, i kdyby Španěl nabíral výraznou ztrátu? Nebo s ním raději nechá další vrchaře Majku či Kišerlovského, kteří už mají v celkovém pořadí výraznou ztrátu?

„Pobavíme se ještě o taktice,“ řekl Kreuziger. Zároveň upozornil: „Nikdy nevíte, co se může na Tour stát. Většina týmů tu má záložní plán pro celkovou klasifikaci.“

Tinkoff žádný takový záložní plán nevyhlásil - a soudě dle slov sportovních ředitelů, ani o něm dosud neuvažoval.

Kreuziger je nyní vzdálen 17 vteřin od druhého místa, Contador 1:27 minuty (a 1:21 od pátého Frooma).

Chris Froome v průběhu druhé etapy Tour.

„Pokud se Contador nezotaví, Tinkoff by měl nechat jet Kreuzigera na celkové pořadí,“ podotkl i bývalý profesionál Juan Antonio Flecha, současný expert stanice Eurosport.

Jak by se mohla páteční etapa vyvíjet? „Její úvodní část nevypadá extrémně obtížně,“ říká Kreuziger. Drama nejspíš přijde až v závěru, při 12kilometrovém stoupání do 1490 metrů na slavný Aspin, odkud bude následovat sedmikilometrový sjezd do cíle na Lac de Payolle.

O co se zde jednotlivé stáje pokusí?

Bude se opakovat středeční demonstrace síly Movistaru ve snaze zdecimovat skupinu a přivést některé z favoritů do potíží?

Využije tým Sky toho, že by opět jednou mohl ostatní stáje v koncovce početně převyšovat?

Pokusí se Richie Porte redukovat nešťastnou ztrátu z 2. etapy? Co předvede Romain Bardet, který je zjevně při chuti? Vystoupí ze stínu Fabio Aru?

A jak se při těchto hrátkách dokáže udržet muž ve žlutém, Greg van Avarmaet, navíc v souladu s ambicemi svých týmových lídrů van Garderena a Porteho?

Belgičan sice vykládá, že Pyreneje už na něj budou příliš vysoké, ale současně říká: „Se žlutým trikotem na ramenou vám připadá, že i nohy máte silnější.“ Ještě jeden den by ho udržet mohl.

„Nemyslím si, že už tato etapa bude zlomovým testem. Je příliš brzy,“ soudí Contador. „Ale bude to rozhodně důležitý test.“

Na Tour 2013 a 2015, které vyhrál Chris Froome, zmrazil Brit svoji konkurenci právě hned při první vysokohorské etapě. Tentokrát evidentně organizátoři o podobný scénář nestáli. Proto se koná dnešní sjezd z Aspinu do cíle. Proto je tu hrozba dvou ještě obtížnějších etap v následujících dvou dnech, která nutí favority myslet i na to, aby si ponechali dostatek sil na sobotu a neděli.

„Aspin bude rozehřátím před Andorrou,“ tuší trojnásobný šampion Greg Lemond, nyní expert Eurosportu, a doufá: „Snad se bude útočit.“

Geraint Thomas ze Sky se domnívá: „Nemyslím si, že stoupání na Aspin je až tak extrémně tvrdé. Dojde tu k selekci, ale nedomnívám se, že se bude dojíždět do cíle muž po muži. Každý další den však bude v Pyrenejích těžší a selekce větší. V Andoře už v neděli očekávám větší rozestupy a v cíli možná i vítězství osamoceného cyklisty.“

Autor:

Mohlo by vás zajímat