16. června 2014 11:48, aktualizováno  13:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Schumacher už není v kómatu, opustil nemocnici a bude rehabilitovat

Michael Schumacher dělá pokroky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Schumacher dělá pokroky | foto: ČTK

GRENOBLE/PRAHA Legendární pilot formule 1 Michael Schumacher už není v kómatu a pět a půl měsíce po nehodě na lyžích mohl být v pondělí ráno propuštěn z nemocnice v Grenoblu. Oznámila to jeho manažerka Sabine Kehmová. Pětačtyřicetiletého německého závodníka nyní podle ní čeká dlouhodobá rehabilitace.

Podle informací agentury AFP byl Schumacher převezen do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne, přijetí slavného pacienta potvrdil mluvčí nemocnice. "Jeho rodina je tu s ním ve zvlášť vyhrazených prostorách kvůli ochraně jejich soukromí, kde mu budeme moci zajistit tu nejlepší možnou péči," řekl AFP mluvčí Darcy Christen.

Kehmová bližší podrobnosti o Schumacherově aktuálním zdravotním stavu neprozradila. "Michael opustil univerzitní kliniku v Grenoblu, aby mohl pokračovat v dlouhé rehabilitační fázi. Už není v kómatu," uvedla Kehmová v oficiálním prohlášení.

Nepotvrdila ani, kde bude další léčba probíhat. "Do budoucna žádáme o pochopení, že jeho další rehabilitace bude probíhat stranou veřejnosti," dodala manažerka.

Sedminásobný mistr světa formule 1 se zranil 29. prosince 2013 při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. V nemocnici v Grenoblu podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku.

Od konce ledna ho začali lékaři z kómatu probouzet, až počátkem dubna ale Kehmová potvrdila, že je tato fáze úspěšná a Schumacher "vykazuje známky probouzení a vědomí." Další oficiální informace o jeho zdravotním stavu až dosud rodina nezveřejnila.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz